ФІЛОСОФСЬКІ ПРОБЛЕМИ ТВОРУ ШОЛОМ-АЛЕЙХЕМА «ТЕВ'Є-МОЛОЧАР» - НОВІ ТЕНДЕНЦІЇ У ДРАМАТУРГІЇ НА МЕЖІ XIX-XX СТ.

ФІЛОСОФСЬКІ ПРОБЛЕМИ ТВОРУ ШОЛОМ-АЛЕЙХЕМА «ТЕВ'Є-МОЛОЧАР» - НОВІ ТЕНДЕНЦІЇ У ДРАМАТУРГІЇ НА МЕЖІ XIX-XX СТ.

Усі уроки зарубіжної літератури. 9 клас. II семестр - 2017 рік

Мета (формувати компетентності): предметні (розширені й узагальнені знання про творчість Шолом-Алейхема, його повість «Тев'є-молочар»; словниковий запас; розвинені зв'язне мовлення та критичне мислення; навички компаративного аналізу художніх творів; творчі й артистичні здібності; потребу сповідувати високі естетичні й гуманні цінності; потяг до художньої творчості); ключові (уміння вчитися: активну пізнавальну діяльність і критичне мислення; соціально-громадянські: неприйняття ксенофобії у будь-якому вигляді; комунікативні: навички спілкування в колективі; толерантне ставлення до думок і почуттів оточуючих; інформаційні: вміння визначати роль деталі в тексті; навички роботи з книгою; загальнокультурні: естетичний смак; вишукані читацькі вподобання; світогляд).

Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.

Основні терміни й поняття: філософські проблеми, жанр, сюжет, тематика, проблематика, герої головні та другорядні, комічне.

Міжпредметні зв'язки: історія, географія, психологія, етика, естетика.

Обладнання: підручник; літературознавчий словник; портрет письменника, видання його творів, ілюстрації до них; роздавальний матеріал за темою уроку; аудіозапис єврейської пісні «Шалом Алейхем»; медіазасоби.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. Він був дуже щасливим письменником: слава прийшла до нього тоді, коли він перебував у розквіті таланту. Але, мабуть, яскрава гостя була прикро здивована: двері їй відчинила Бідність. А Шолом-Алейхем, цей життєрадісний жартівник, який завжди всім радив сміятися, тому що це «корисно для здоров’‎я», навіть не підвівся, щоб зустріти довгоочікувану гостю: його прикувала до ліжка тяжка хвороба. Ось що розповідав письменник про своє тодішнє життя близькому товаришеві (зачитує листа): «Я переповнений думками й образами, настільки переповнений, що, здається, став міцнішим за залізо, але єдине, за що мені жаль, що дуже багато часу витрачається на гонитву за грошима. Згоріти б біржі! Згоріти б грошам! Згоріти б на вогні євреям, якщо єврейський письменник не може забезпечити себе своїми творами... М’‎ясник — джентльмен, він згоден чекати; крамар достатньо підлий — відмовляється давати в кредит; адвокат погрожує описати стільці, він, напевно, ще не знає, що їх давно описано...» Цього листа Шолом-Алейхем написав 1903 р. На цей час письменник уже 20 років пропрацював у літературі. Він був не просто відомим, а знаменитим! Хіба не найкращий пам’‎ятник митцеві, коли люди плачуть і радіють разом із його героями, коли його книги стають друзями й порадниками читачів? Багато років не всі читачі й навіть письменники знали, що Шолом-Алейхем — це псевдонім: настільки це ім’‎я відповідає змісту його творів. Сьогодні ми детальніше ознайомимося із сюжетом повісті Шолом-Алейхема «Тев’‎є-молочар».

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Перевірка домашнього завдання

1) Складання паспорта-характеристики письменника

ü Складіть паспорт-характеристику Шолом-Алейхема.

Очікувана відповідь

Ім’‎я:

Шолом Нохумович (Соломон Наумович) Рабинович.

Псевдонім:

Шолом-Алейхем.

Роки життя:

1859-1916.

Місце

народження,

проживання:

Переяслав у Полтавській області (зараз Переяслав-Хмельницький, Київська область), Біла Церква (Київська область), Київ, Львів (на той час Австро-Угорщина), Нью-Йорк (США).

Родина:

батько крамар.

Освіта:

єврейська початкова релігійна школа, повітова школа.

Рід занять:

письменник.

Основні твори:

романи «Єврейський Робінзон Крузо» та «Стемпеню», «Йоселе-Соловей», «Мандрівні зорі», повісті «Два камені» (присвячена дружині Ользі), «Наташа», «Вищий та нижчий», «Листування друзів», «Тев’‎є-молочар», «Хлопчик Мотл», «З ярмарку», «Пісня над піснями», «Аман і його доньки», «Мошкеле-крадій», «Менахем-Мендл», «Якнегоз», «Монологи», «Залізничні оповідання», цикли новел «Касрилівка», «Оповідання для дітей» та ін.; серія фельєтонів і нарисів; оповідання й вірші.

Нагороди, відзнаки:

на честь Шолом-Алейхема названо один із кратерів на Меркурії, вулиці в різних містах світу (здебільшого в Україні), споруджено пам’‎ятники, засновано музеї.

2) Інсценування фрагмента літературного твору

ü Інсценуйте обраний вами фрагмент прочитаного у попередніх класах твору Шолом-Алейхема (за вибором) «Хлопчик Мотл» чи «Пісня над піснями» або перші два розділи повісті «Тев’‎є- молочар».

3) Робота з текстом літературного твору

ü Перекажіть перші два розділи «Аз недостойний» і «Велика удача» твору Шолом-Алейхема «Тев’‎є-молочар».

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Евристична бесіда

ü У чому полягає особливість оповіді у творі Шолом-Алейхема? (Це серія оповідань, поєднаних головним персонажем. Твори містять колоритні монологи Тев’‎є під час його уявної розмови із Шолом- Алейхемом у різні роки. Письменник працював над твором 20 років, тому кожен монолог сповнений прикмет свого часу.)

ü Розкажіть про ставлення героя повісті до висловлювань із єврейських священних писань. (Тев’‎є переробляє їх відповідно до своїх життєвих спостережень і роздумів.)

ü Яка риса характеру Тев’‎є найвиразніша? (Невичерпний оптимізм, почуття гумору, які допомагають йому долати життєві труднощі.)

2. Міні-вікторина

ü Назва єврейського храму. (Синагога.)

ü Єврейська назва бідняка. (Кафильник.)

ü Урочиста трапеза весняного єврейського свята. (Седер.)

ü Назва цифри 2 на ідіш. (Цвей.)

ü Весняне єврейське свято, подібне до християнського Великодня. (Песах.)

ü Маленька єврейська шапочка. (Ярмулка.)

3. Робота з епіграфом літературного твору

ü Поясніть своє розуміння епіграфа, який Шолом-Алейхем обрав до твору «Тев’‎є-молочар»: ««З багна підійма бідняка, / Із сміття підносить злидаря». (Псалтир, СХІІІ)».

4. Сприйняття творів інших видів мистецтва

ü Послухайте національну єврейську пісню «Шалом Алейхем». Із чим ця мелодія для вас асоціюється? На вашу думку, про що в ній ідеться? (Варіанти відповідей учнів.)

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО НА УРОЦІ МАТЕРІАЛУ

Інтерактивний прийом «займи позицію»

ü Оберіть одне із завершень речення: «Якщо в житті негаразди, то слід...» Свою думку обґрунтуйте.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

завершальне слово вчителя

— Твір Шолом-Алейхема «Тев’‎є-молочар» зачаровує парадоксальними висловлюваннями героя, його невичерпною життєрадісністю, хоча часто, як ми розуміємо, радіти йому особливо нема чого. І в цьому полягає розв’‎язання письменником однієї з наріжних філософських проблем життя: важлива не подія, явище чи становище, а те, як ти до цього ставишся. Тев’‎є підсміюється над собою та своїми негараздами, і це допомагає йому переживати скрутні часи, а можливо, і залучати удачу.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Для всіх: знати зміст розділів «Химери» та «Теперішні діти» твору Шолом-Алейхема «Тев’‎є-молочар»; уміти коментувати, висловлювати свої думки та враження.

Творче: створити ілюстрації або буктрейлери (за можливості) до цієї повісті.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.