ФІЛОСОФСЬКІ ПРОБЛЕМИ ТВОРУ ШОЛОМ-АЛЕЙХЕМА «ТЕВ'Є-МОЛОЧАР» - НОВІ ТЕНДЕНЦІЇ У ДРАМАТУРГІЇ НА МЕЖІ XIX-XX СТ.
Усі уроки зарубіжної літератури. 9 клас. II семестр - 2017 рік
Мета (формувати компетентності): предметні (розширені й узагальнені знання про творчість Шолом-Алейхема, його повість «Тев'є-молочар»; словниковий запас; розвинені зв'язне мовлення та критичне мислення; навички компаративного аналізу художніх творів; творчі й артистичні здібності; потребу сповідувати високі естетичні й гуманні цінності; потяг до художньої творчості); ключові (уміння вчитися: активну пізнавальну діяльність і критичне мислення; соціально-громадянські: неприйняття ксенофобії у будь-якому вигляді; комунікативні: навички спілкування в колективі; толерантне ставлення до думок і почуттів оточуючих; інформаційні: вміння визначати роль деталі в тексті; навички роботи з книгою; загальнокультурні: естетичний смак; вишукані читацькі вподобання; світогляд).
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
Основні терміни й поняття: філософські проблеми, жанр, сюжет, тематика, проблематика, герої головні та другорядні, комічне.
Міжпредметні зв'язки: історія, географія, психологія, етика, естетика.
Обладнання: підручник; літературознавчий словник; портрет письменника, видання його творів, ілюстрації до них; роздавальний матеріал за темою уроку; аудіозапис єврейської пісні «Шалом Алейхем»; медіазасоби.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Він був дуже щасливим письменником: слава прийшла до нього тоді, коли він перебував у розквіті таланту. Але, мабуть, яскрава гостя була прикро здивована: двері їй відчинила Бідність. А Шолом-Алейхем, цей життєрадісний жартівник, який завжди всім радив сміятися, тому що це «корисно для здоров’я», навіть не підвівся, щоб зустріти довгоочікувану гостю: його прикувала до ліжка тяжка хвороба. Ось що розповідав письменник про своє тодішнє життя близькому товаришеві (зачитує листа): «Я переповнений думками й образами, настільки переповнений, що, здається, став міцнішим за залізо, але єдине, за що мені жаль, що дуже багато часу витрачається на гонитву за грошима. Згоріти б біржі! Згоріти б грошам! Згоріти б на вогні євреям, якщо єврейський письменник не може забезпечити себе своїми творами... М’ясник — джентльмен, він згоден чекати; крамар достатньо підлий — відмовляється давати в кредит; адвокат погрожує описати стільці, він, напевно, ще не знає, що їх давно описано...» Цього листа Шолом-Алейхем написав 1903 р. На цей час письменник уже 20 років пропрацював у літературі. Він був не просто відомим, а знаменитим! Хіба не найкращий пам’ятник митцеві, коли люди плачуть і радіють разом із його героями, коли його книги стають друзями й порадниками читачів? Багато років не всі читачі й навіть письменники знали, що Шолом-Алейхем — це псевдонім: настільки це ім’я відповідає змісту його творів. Сьогодні ми детальніше ознайомимося із сюжетом повісті Шолом-Алейхема «Тев’є-молочар».
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання
1) Складання паспорта-характеристики письменника
ü Складіть паспорт-характеристику Шолом-Алейхема.
Очікувана відповідь
Ім’я: |
Шолом Нохумович (Соломон Наумович) Рабинович. |
Псевдонім: |
Шолом-Алейхем. |
Роки життя: |
1859-1916. |
Місце народження, проживання: |
Переяслав у Полтавській області (зараз Переяслав-Хмельницький, Київська область), Біла Церква (Київська область), Київ, Львів (на той час Австро-Угорщина), Нью-Йорк (США). |
Родина: |
батько крамар. |
Освіта: |
єврейська початкова релігійна школа, повітова школа. |
Рід занять: |
письменник. |
Основні твори: |
романи «Єврейський Робінзон Крузо» та «Стемпеню», «Йоселе-Соловей», «Мандрівні зорі», повісті «Два камені» (присвячена дружині Ользі), «Наташа», «Вищий та нижчий», «Листування друзів», «Тев’є-молочар», «Хлопчик Мотл», «З ярмарку», «Пісня над піснями», «Аман і його доньки», «Мошкеле-крадій», «Менахем-Мендл», «Якнегоз», «Монологи», «Залізничні оповідання», цикли новел «Касрилівка», «Оповідання для дітей» та ін.; серія фельєтонів і нарисів; оповідання й вірші. |
Нагороди, відзнаки: |
на честь Шолом-Алейхема названо один із кратерів на Меркурії, вулиці в різних містах світу (здебільшого в Україні), споруджено пам’ятники, засновано музеї. |
2) Інсценування фрагмента літературного твору
ü Інсценуйте обраний вами фрагмент прочитаного у попередніх класах твору Шолом-Алейхема (за вибором) «Хлопчик Мотл» чи «Пісня над піснями» або перші два розділи повісті «Тев’є- молочар».
3) Робота з текстом літературного твору
ü Перекажіть перші два розділи «Аз недостойний» і «Велика удача» твору Шолом-Алейхема «Тев’є-молочар».
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Евристична бесіда
ü У чому полягає особливість оповіді у творі Шолом-Алейхема? (Це серія оповідань, поєднаних головним персонажем. Твори містять колоритні монологи Тев’є під час його уявної розмови із Шолом- Алейхемом у різні роки. Письменник працював над твором 20 років, тому кожен монолог сповнений прикмет свого часу.)
ü Розкажіть про ставлення героя повісті до висловлювань із єврейських священних писань. (Тев’є переробляє їх відповідно до своїх життєвих спостережень і роздумів.)
ü Яка риса характеру Тев’є найвиразніша? (Невичерпний оптимізм, почуття гумору, які допомагають йому долати життєві труднощі.)
2. Міні-вікторина
ü Назва єврейського храму. (Синагога.)
ü Єврейська назва бідняка. (Кафильник.)
ü Урочиста трапеза весняного єврейського свята. (Седер.)
ü Назва цифри 2 на ідіш. (Цвей.)
ü Весняне єврейське свято, подібне до християнського Великодня. (Песах.)
ü Маленька єврейська шапочка. (Ярмулка.)
3. Робота з епіграфом літературного твору
ü Поясніть своє розуміння епіграфа, який Шолом-Алейхем обрав до твору «Тев’є-молочар»: ««З багна підійма бідняка, / Із сміття підносить злидаря». (Псалтир, СХІІІ)».
4. Сприйняття творів інших видів мистецтва
ü Послухайте національну єврейську пісню «Шалом Алейхем». Із чим ця мелодія для вас асоціюється? На вашу думку, про що в ній ідеться? (Варіанти відповідей учнів.)
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО НА УРОЦІ МАТЕРІАЛУ
Інтерактивний прийом «займи позицію»
ü Оберіть одне із завершень речення: «Якщо в житті негаразди, то слід...» Свою думку обґрунтуйте.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
завершальне слово вчителя
— Твір Шолом-Алейхема «Тев’є-молочар» зачаровує парадоксальними висловлюваннями героя, його невичерпною життєрадісністю, хоча часто, як ми розуміємо, радіти йому особливо нема чого. І в цьому полягає розв’язання письменником однієї з наріжних філософських проблем життя: важлива не подія, явище чи становище, а те, як ти до цього ставишся. Тев’є підсміюється над собою та своїми негараздами, і це допомагає йому переживати скрутні часи, а можливо, і залучати удачу.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Для всіх: знати зміст розділів «Химери» та «Теперішні діти» твору Шолом-Алейхема «Тев’є-молочар»; уміти коментувати, висловлювати свої думки та враження.
Творче: створити ілюстрації або буктрейлери (за можливості) до цієї повісті.