О. Генрі. Дари волхвів. Біблійні мотиви у творі, художні деталі

О. Генрі. Дари волхвів. Біблійні мотиви у творі, художні деталі

Зарубіжна література 7 клас ІІ семестр - розробки уроків

Мета: проаналізувати новелу О. Генрі «Дари волхвів», розкрити роль християнських мотивів у реалізації авторського задуму, символічний підтекст назви твору; удосконалювати навички аналізу твору малої прозової форми, дослідити значення художньої деталі та елементів літературного портрета в характеристиці образів головних героїв.

Обладнання: портрет О. Генрі, слайд-презентація «Новела «Дари волхвів» О. Генрі та її моральні цінності».

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності

Перевірка творчих робіт «Хто більше щасливий: той, хто дарує чи той, хто приймає подарунок?»

III. Робота над темою уроку.

Слайд 1.

Символічний підтекст назви новели «Дари волхвів»

- Як ви думаєте, чому цю новелу О. Генрі назвав «Дари волхвів»? Чому саме так, адже мова у творі йде про Джіма й Деллу? Визначте ключове слово назви. (Дари.)

- Чи часто ви вживаєте це слово в повсякденному мовленні? Яке слово-синонім є більш вживаним? (Подарунки.) Чому О. Генрі вживає все ж таки книжне «дари»? Які асоціації викликають у вас слова дар і подарунки? (Дар любові, поетичний дар, Божий дар, дар пророцтва, передбачення. Подарунки - сюрприз, несподіванка, радість, тепло, приємні відчуття, здійснення мрій.)

- Чого прагнули герої твору? (Зробити приємне своїй другій половинці - несподіваний подарунок.) Чому їхні подарунки можна вважати дарами?

Слайд 2.

- Якими були дари волхвів за Біблією? (Золото, ладан і смирна.)

Золото - символ могутності й багатства волхви принесли як Царю над Царями - наймогутнішому, найбагатшому в світі (мається на увазі передусім духовне багатство).

Ладан - запашний деревний сік, смола, знак особливого благоговіння до Бога.

Смирна (або мірра) - запашна речовина зі смоли тернового куща, символ священного помазання на Царство.

- Схарактеризуйте особливості кольорової палітри обох текстів. (Червоний, жовтий (золотий), білий. Всі три кольори у творах пов’‎язані з образами головних героїв.)

Наведіть приклади використання цих кольорів під час підготовки до Різдвяних свят у нашому житті.

- Яке символічне значення цих кольорів за Біблією? Схарактеризуйте їхнє смислове навантаження у новелі О. Генрі «Дари волхвів».

(Жовтий (золотий) - символ Царства Небесного, символ багатства (духовного). Герої бідні, але в них було головне - любов, багатство внутрішнє, багатство душі. Червоний колір асоціюється з кров’‎ю (життям), сонцем, вогнем. Тому цей колір має багатозначний символічний підтекст. За Біблією: це і символ насильства (кров невинного Ісуса), символ самопожертви в ім’‎я великої любові боголюдини до грішного людства. За новелою О. Генрі: Джім та Делла також пожертвували найдорожчим заради один одного.

Білий - символ чистоти, непорочності (Діва Марія, Ісус). Таким же чистим, незаплямованим є кохання героїв. Ця любов підносить їх над буденністю, вона (любов) і є їхнім Царством Небесним.)

Висновок. Життя для Джіма та Делли - то велика, як сонце, гаряча, як вогонь, любов, смисл якої - палати в ім’‎я іншого, віддавши найдорожче. Плавно, майстерно, за допомогою символічного підтексту автор переплітає небесне із земним, вічне із миттєвим.

Слайд 3. Дари волхвів збереглися до наших днів.

Слайд 4. Дари волхвів у живописі.

Слайд 5.

- Пригадайте значення слова «волхви»? (Волхви - біблійні образи, мудреці-язичники, що передбачили народження Ісуса Христа. Назва твору, його сюжет мають символічний підтекст. Щоб розгадати його, слід звернутися до Біблії, а саме до євангельської легенди про народження Спасителя.)

Слайд 6.

Асоціативний кущ «Мудра людина».

Слайд 7. Мудрість щирого подарунку.

- Делла і Джім - «двоє дурних дітей» або «наймудріші з дарувальників»?

- Марна або виправдана була жертва героїв?

- Якщо жертва не марна, то в чому полягає мудрість їхнього вчинку?

Слайд 8.

Робота в групах: чи практично вчинили герої, продавши свої найдорожчі речі?

Слайд 9.

Кластер «Делла і Джім - мудреці?»

Слайд 10.

Робота в групах: що спонукало героїв до розлучення зі своїм скарбом?

Слайд 11.

Продовження роботи над кластером.

Слайд 12.

У чому полягає справжня мудрість, за думкою автора?

Слайд 13.

«Павутинка дискусії».

Марна або виправдана була жертва героїв?

Так, бо ...

Ні, бо ...

Слайд 14.

- Що можна подарувати близьким, не маючи грошей?

Слайд 15.

Складання сенкану до слова «Любов».

IV. Рефлексія.

- Яке символічне значення образу волхвів? Чому саме дари, а не подарунки принесли вони малому Ісусові? Який символічний підтекст дарів? Що означає вислів «дари волхвів»?

Висновок. Волхви - східні мудреці, символ людської мудрості, пророцтва. їхні дари - визнання особливої долі, талану маленького хлопчика Ісуса. Вони прийшли вклонитися його майбутнім стражданням. «Дари волхвів» - передбачення долі, визнання талану людини, її високого життєвого призначення.

- За християнською традицією вважається, що саме волхви приносять людям дарунки. Чи в кожен дім вони приходять? Яким повинно бути життя людини, вона сама, щоб до неї завітали волхви?

- Звернімо увагу на роздуми автора про життя: «Яка різниця між вісьмома доларами на тиждень і мільйоном на рік? І математик, і мудрець дадуть неправильні відповіді». Як ви розумієте сказане? Прокоментуйте слова автора. (У житті більше горя, ніж радості; бідності, ніж достатку; відчаю, ніж упевненості. Автор міркує над питаннями: в чому сенс життя людини, в чому щастя? Можна бути багатим і не бути щасливим. О. Генрі оптимістично стверджує: можна бути бідним і щасливим!)

- Як ви розумієте вислів «дар любові»?

- Яка ціна подарунків Джіма і Делли? Що вони символізують? (Це символи самовідданого кохання.) Підтвердіть думку текстом. («Пожертвували один для одного найдорожчими своїми скарбами».)

- Хто ж є «волхвами», на думку О. Генрі? Який символічний підтекст образів Делли і Джіма? («Вони і є волхви». Вони - сучасні мудреці, їхнє почуття, ставлення один до одного - визнання того, що найбільший дар (талан) людини на землі - дар Любові.)

- Чому ж автор називає розказану історію непримітною, героїв - дурненькими дітьми, їхні вчинки - немудрими, а потім говорить про них як про наймудріших з усіх мудреців? (З позиції розуму - вони самі, їхні вчинки - наївні; з позиції серця - вони наймудріші з усіх мудреців.)

- Який дар митець вважає найважливішим для людини?

- У чому, на думку О. Генрі, сила людини?

Учитель. Вперше новели «Останній листок» та «Дари волхвів» були надруковані у збірці «Світильник, що горить».

Робота в парах

- Чому, на вашу думку, збірка має саме таку назву? Яке місце світла в житті та творчості митця?

- «Запаліть вогонь, я не хочу вмирати в темряві...» - останні слова О. Генрі, які стали не тільки лейтмотивом його життя, а й творчості.

V. Домашнє завдання:

Прочитати С. 213-220, підібрати 3-4 прислів’‎я про дружбу, взаємодопомогу, поміркувати, як вони ілюструють основну думку новели «Останній листок».






Віртуальна читальня Зарубіжної літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.