Специфіка розвитку літератури в Давній Греції і в Давньому Римі. Концепція людини і світу в античній літературі (ідея гармонії тілесного і духовного, любов до життя в усіх його проявах, відкриття світу, героїчне служіння, катарсис, поєднання реального і міфологічного та ін.) - АНТИЧНІСТЬ

Специфіка розвитку літератури в Давній Греції і в Давньому Римі. Концепція людини і світу в античній літературі (ідея гармонії тілесного і духовного, любов до життя в усіх його проявах, відкриття світу, героїчне служіння, катарсис, поєднання реального і міфологічного та ін.) - АНТИЧНІСТЬ

Конспекти уроків - ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 8 клас - Куцінко О. Г. - 2017 рік

Мета:

навчальна: визначити характерні особливості давньогрецької та давньоримської культур; розкрити концепцію людини і світу в античній літературі;

розвивальна: розвивати читацький інтерес учнів, логічне мислення та увагу;

виховна: формувати шанобливе ставлення до прекрасного.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь та навичок учнів.

Обладнання: ілюстрації із зображенням пам'яток давньогрецької та давньоримської архітектури та скульптури; географічна карта; мультимедійний проектор для демонстрування презентації (за бажанням та можливостями вчителя).

Багато величного є на землі,

але немає нічого більш величного, ніж людина.

Софокл

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

«Ґронування» за темою «Античність»

(колективне складання на дошці та в зошитах)

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Огляд давньогрецької та давньоримської культури

(Мультимедійна презентація або короткі повідомлення учнів, що готували заздалегідь.)

2. Лекція вчителя

Античний гуманізм. Антична література сформувала духовні цінності, які стали базовими для всієї європейської культури. До таких цінностей належить насамперед ідеал активної, діяльної, закоханої в життя, одержимої жагою знання і творчості людини, готової самостійно приймати рішення і нести відповідальність за свої вчинки. Античність вважала вищим сенсом життя щастя на землі.

Піднесення земної краси. Греки розробили поняття про облагороджувальну роль краси, яку вони розуміли як віддзеркалення вічного, живого і досконалого Космосу. Відповідно до матеріальної природи Всесвіту вони й красу розуміли тілесно і знаходили її у природі, у людському тілі — зовнішності, пластичних рухах, фізичних вправах, творили її в мистецтві слова і музики, у скульптурі, величних архітектурних формах, декоративно-прикладному мистецтві. Вони відкрили красу людини, яку розглядали як гармонію фізичної і духовної досконалості.

Філософія. Греки розробили основні поняття європейської філософії, зокрема започаткували філософію ідеалізму, а власне філософію розуміли як шлях до персонального духовного і фізичного удосконалення. Римляни розробили ідеал держави, наближений до сучасного, основні постулати права, що зберігають свою чинність і донині. Греки і римляни відкрили й апробували в політичному житті принципи демократії, республіки, сформували ідеал вільного і самовідданого громадянина.

У добу Відродження антична філософія набула нового розуміння і значення.

3. Робота з репродукцією картини Рафаеля «Афінська школа»

Рафаель. Афінська школа. 1509—1511 рр.

4. Словникова робота

Катарсис (з давньогрец. — підняття, очищення, оздоровлення) — поняття, яке вживали в античній філософії, медицині, естетиці. Давньогрецький мислитель Арістотель пов’‎язав його з трагедією, яка викликає гнів, страх, співчуття і цим змушує глядача відчувати духовне переживання, тим самим виховуючи людину та очищуючи її душу. У сучасній філософії катарсис трактують як особливу, найвищу форма трагізму, коли втілення конфлікту та емоція потрясіння, що його супроводжує, не пригнічують своєю безвихіддю, а «очищують» і «просвітлюють» глядача чи читача.

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Написання есе за темою «Відображення світу в античній культурі»

2. Рефлексія

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Повторити матеріал, вивчений у 6-му класі: міф, міфологія, міфи про Прометея, Геракла (для всіх учнів).

2. Прочитати давньогрецькі міфи «Міф про Сізіфа», «Цар Мідас», «Пігмаліон» (для охочих працювати за випереджальним завданням).