Петрарка. Сонети № 61, 132. Історія кохання в сонетах Ф. Петрарки. Образ ліричного героя і героїні. Втілення гуманістичних ідеалів у поезії митця. Структура сонетів Ф. Петрарки - ВІДРОДЖЕННЯ
Конспекти уроків - ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 8 клас - Куцінко О. Г. - 2017 рік
Мета:
• навчальна: поглиблювати уявлення учнів про творчий світ поета;
• розливальна: розвивати навички аналізу поетичного тексту, виразного читання, логічного мислення, зв'язного мовлення;
• виховна: виховувати повагу до людських почуттів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, урок аналізу ліричного твору.
Обладнання: портрет Франческо Петрарки; тексти сонетів № 61 та № 132 (у перекладах Д. Павличка, Д. Паламарчука, Г. Кочура).
Як нелюбов, то що ж це бути може?
А як любов, то що ж таке вона?
Ф. Петрарка
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
• Перевірка домашнього завдання.
• Робота над поданими учнями кросвордами.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя
— «Книга пісень» — перша в історії європейської поезії збірка, де обумовлено внутрішню єдність ліричних творів. Кожний сонет можна розглядати і як окремий твір, і як частину єдиного цілого, сповненого нового розуміння кохання, природи і суспільства, характерного для нової людини Відродження.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Вступне слово вчителя
— Під час читання творів Петрарки виникає відчуття, що основна риса поетового характеру — потреба в любові, тобто бажання не тільки дарувати кохання, а й бути коханим. Цю рису максимально втілено в сонетах і віршах, що становлять «Книгу пісень». До безсумнівних земних радощів належить, за Петраркою, і віра в красу людини, могутність її розуму. Але за всім цим криється і безліч побічних спокус, яких, на думку Петрарки, людині, через її слабість, важко уникнути. Звідси й сумніви в абсолютній цінності земних насолод.
Духовний сан не завадив Франческо Петрарці покохати жінку, яку у квітні 1327 року він зустрів у церкві святої Клари. Хто вона? Про це, напевно, ми ніколи не дізнаємося. Але вона існувала, і Петрарка справді кохав її. Навіть після смерті Лаури це кохання не полишало поета. Що допомогло Петрарці створювати свої шедеври, сповнені щирості і простоти? Можливо, вплив античної літератури, яка прославляла всі позитивні людські якості. А може, такою була його вдача — шанувати дружбу, зберігати вірність коханню. Найважливіше ж те, що він ніколи не втрачав друзів. А це вже більше ніж вдача, це — божий дар.
Краса і щирість людських почуттів — це не просто провідна думка лірики Петрарки. Це — світосприйняття вільної людини, своєрідна поетична сповідь зрілого поета. Тема «Книги пісень» — юнацьке кохання, високе, чисте, але боязке й тому нерозділене. Автор сподівається на розуміння читача, сподівається викликати співчуття.
2. Виразне читання та аналіз сонета № 61 (у перекладі Д. Павличка та Д. Паламарчука)
3. Аналіз вірша. Бесіда за прочитаним
• Яким є настрій вірша?
• Чиїми очима ми бачимо Лауру?
• Хто головний герой сонета?
• Яке слово в сонеті можна вважати головним? Чому?
• Які кольори постають у вашій уяві, коли ви читаєте цей сонет? Чому? Відомо, що Петрарка сприймав кохання то немов найвище благо, то немов
гріховне почуття. Як такі суперечливі погляди відбились у вірші? (Кохання — це найвища радість, але разом з тим і «солодкий біль», «серця рани», «неподільна радість». Але ліричний герой приймає все це й не відмовляється від кохання.)
• Які засоби художнього увиразнення використано в сонеті? (Епітети: ясний потік, ім'я ніжне і кохане; антитеза: солодкий біль; градація: день, і рік, і місяць, і місця урочі...)
• Яким змальовано ліричного героя? (Він по-лицарськи милується Прекрасною Дамою, жодної зухвалої думки немає у нього. Це — поклоніння коханій.)
4. Виразне читання та аналіз сонета № 132 (у перекладі Д. Павличка, Г. Кочура та Д. Паламарчука)
5. Аналіз вірша. Бесіда за прочитаним
• Який настрій сонета?
• Як потрібно його читати?
• Які почуття вирують у душі ліричного героя?
• Чого він прагне?
• Що ви хотіли б йому порадити?
• Які кольори постають у вашій уяві?
• Чому ліричний герой страждає?
• Як автор показує конфлікт між розумом і почуттям?
• У чому ви побачили відмінність між запропонованими перекладами?
6. Практична робота. Структура сонетів Ф. Петрарки
• Доведіть, що ліричні твори, які ми сьогодні прочитали, — сонети.
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Підсумкова бесіда
• «Книгу пісень» називають ліричною сповіддю Петрарки. Доведіть правильність чи хибність цієї думки.
• Яким є загальний настрій сонетів? (Меланхолійним, це вірші-роздуми про кохання.)
• Із чим пов’язані зміни настрою поезій Ф. Петрарки? (Це залежить від того, до якої частини збірки належать сонети.)
2. Завдання для учнів
• Коротко схарактеризуйте образ ліричного героя збірки. (Ліричний герой — людина багата внутрішньо, здатна сприймати красу природи, переживати, мріяти, мислити, кохати.)
3. Слово вчителя
— У своїх сонетах Петрарка утверджує право на радість життя, на кохання до реальної, земної жінки. Кохання — це свято душі, що облагороджує людину, найвище блаженство, якого прагне людська душа. У цьому виявилися передові погляди поета-гуманіста.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити напам’ять сонет № 61 Франческо Петрарки.