Тематична атестація № 6 - за темою «Від романтизму до реалізму. Російська література початку XIX ст.»
Уроки зарубіжної літератури 9 клас
Мета: перевірити якість знань учнів за темою «Від романтизму до реалізму. Російська література початку XIX ст.»; розвивати творчі здібності учнів, виховувати прагнення досягти високих результатів.
Обладнання: картки із завданнями.
Тип уроку: контроль знань учнів.
ХІД УРОКУ
XI. Оголошення теми та мети уроку
XI. Ознайомлення із завданнями та їх виконання
Варіант І
Початковий рівень (кожна правильна відповідь — 1 бал)
Завдання з вибором правильної відповіді
XI. Укажіть прізвища письменників — представників «золотої доби» російської літератури:
а) Гончаров, Пушкін, Некрасов;
б) Пушкін, Лермонтов, Гоголь;
в) Пушкін, Гоголь, Тургенєв;
г) Лермонтов, Гоголь, Толстой.
XI. Укажіть причину «світлої печалі» ліричного героя у вірші «Я вас кохав...»:
а) кохання, яке згасає;
б) нерозділене почуття любові;
в) ревнощі;
г) кохання, що раптово відродилось.
XI. Укажіть вірш Лермонтова, поява якого стверджувала той факт, що в Росії з'явився новий геніальний поет, послідовник Пушкіна:
XI. а) «Кавказ»;
XI. б) «Вітрило»;
в) «Смерть поета»;
г) «Бородіно».
XI. Укажіть причину, яка спонукала Печоріна стривожити спокій мирних контрабандистів:
а) бажання розкрити темні справи порушників закону;
б) бажання мати певний матеріальних зиск;
в) спроба стати «своєю людиною» для злочинців;
г) бажання пережити пригоду, пов'язану з розкриттям таємниці.
Середній рівень (кожна правильна відповідь — 1 бал)
Завдання з вибором правильної відповіді
XI. Укажіть, як М. Гоголь визначив жанр свого твору «Мертві душі»:
XI. а) поема;
XI. б) роман;
в) повість;
г) роман — епопея.
XI. Укажіть, чим займався Акакій Акакійович Башмачкін у конторі:
а) формував архів;
б) реєстрував папери;
в) переписував папери;
г) наглядав за іншими.
Завдання з вибором кількох правильних відповідей
XI. Укажіть, що вплинуло на поведінку Євгенія Онєгіна, коли він погодився на дуель з Ленським:
а) бажання помститися;
б) світські правила;
в) думка таких, як Зарецький;
г) бажання розвіяти нудьгу.
Достатній рівень (кожна правильна відповідь — 1 бал) Завдання на встановлення відповідності (логічні пари)
XI. Установіть відповідність між героями роману «Євгеній Онєгін» та їхніми авторськими характеристиками.
а) Євгеній Онєгін;
1) «Як рано міг він хитрувати, Ховати надію, ревнувати...»;
б) Ленський;
в) Тетяна Ларина;
2) «Він майстер був посперечатись,І гостро, й тупо відказати...»;
г) Ольга Ларина.
3) «Слухняна, завжди непримхлива, Весела завжди, як весна...»;
XI. «Печальна, дика, мовчазлива, Неначе сарна, полохлива...»;
XI. «Душею мрійник геттінгенський, Красунь, стрункий, як очерет, Поклонник Канта і поет...»
(а1,б5,в4,гЗ)
Завдання на встановлення хронологічної послідовності
XI. Розташуйте глави роману «Герой нашого часу» так, щоб події, які в них зображуються, були в хронологічній послідовності:
XI. а) «Бела»;
XI. б) «Максим Максимович»;
XI. в) «Княжна Мері»;
XI. г) «Тамань».
(г, в, а, б)
Завдання відкритої форми з короткою відповіддю
10. Впишіть жанр роману, якому відповідає визначення: «Роман, сюжет якого складає дослідження процесів внутрішнього буття особистості, психології людини, її внутрішніх конфліктів, називається...» (морально-психологічним).
Високий рівень (2 бали)
Завдання відкритої форми з розгорну тою відповіддю
11. Чому Онєгін став «зайвою» людиною, «розумною непотрібністю»? Як ви вважаєте, чи міг він щось виправити у своєму житті? Відповідь аргументуйте.
Варіант II
Початковий рівень (кожна правильна відповідь — 1 бал)
Завдання з вибором правильної відповіді
V. Укажіть ім'я видатного російського письменника, який подарував 0. Пушкіну свій портрет із написом: «Переможцю — учню від переможеного вчителя»:
а) Г. Державін;
б) І. Крилов;
в) В. Жуковський;
г) М. Карамзін.
VI. Укажіть, як вплинув на почуття головного героя роману О. Пушкіна «Євгеній Онєгін» лист, написаний Тетяною Лариною:
а) зворушив;
б) залишив байдужим;
в) обурив;
г) розвеселив.
VII. Укажіть, хто такий «Герой нашого часу», за словами М. Лермонтова:
а) портрет його знайомого;
б) портрет, складений із пороків усього сучасного йому покоління;
в) його особистий портрет;
г) жахлива і потворна вигадка автора.
VIII. Укажіть тему, яку розкриває Лермонтов у вірші «На дорогу йду я в самотині...»:
а) осуд бездіяльності й моральної ницості свого покоління;
б) герой та натовп;
в) любов до батьківщини;
г) потяг до волі, гармонії, повноти буття. Середній рівень (кожна правильна відповідь — 1 бал) Завдання з вибором правильної відповіді
IX. Укажіть, який новий тип романтичного героя представила світові російська класика:
а) герой, який шукає своє місце у світі, позбавленому гармонії;
б) ідеальна людина;
в) громадянин — патріот, який підкоряється суспільству;
г) герой — подвижник ідей.
X. Укажіть, чому Башмачкін вирішив пошити нову шинель:
а) намагався привернути до себе увагу начальства;
б) попередню в нього вкрали;
в) стара стала непридатна для носіння;
г) намагався гарно виглядати.
Завдання з вибором кількох правильних відповідей
XI. Позначте, що приваблює Пушкіна в Тетяні Лариній:
XII. а)розум;
XIII. б) любов до книг;
XIV. в) любов до няні;
XV. г) її зовнішність;
д) любов до природи;
е) почуття гумору.
Достатній рівень (кожна правильна відповідь — 1 бал)
Завдання на встановлення відповідності
XVI. Установіть відповідність між літературним напрямом і його характерними рисами.
а) Реалістичність зображення;
1) Романтизм;
б) аналіз душевних поривань особистості;
2) реалізм.
в) герой — соціальний тип епохи;
г) аналіз соціальної дійсності. (а2, 61, в2, г2)
Завдання на встановлення хронологічної послідовності
XVII. Розташуйте в хронологічній послідовності події життя Євгенія Онєгіна:
а) повернення до Петербурга після мандрів;
б) зустріч з Тетяною Лариною в саду;
в) приїзд в село;
г) дуель з Ленським. (в, б, г, а)
Завдання відкритої форми з короткою відповіддю
XVIII. Впишіть пропущене в тексті словосполучення: «Ще на початку роботи над «Євгенієм Онєгіним» Пушкін писав В'яземському, указуючи на особливості жанру нового твору: «...я тепер пишу не роман, а... — диявольська різниця». (Роман у віршах)
Високий рівень (2 бали)
Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю
XIX. Хто винен у тому, що Печорін став «моральним калікою»? Чому, на вашу думку, він нічого не змінює в своєму житті? Відповідь аргументуйте.
Варіант III
Початковий рівень (кожна правильна відповідь — 1 бал)
Завдання з вибором правильної відповіді 1. Укажіть назву літературного журналу, засновником якого став О. Пушкін:
а) «Отечественные записки»;
б) «Вестник Европы»;
в) «Современник»;
г) «Русский вестник».
1. Укажіть, чому, на думку Пушкіна, має підкорятися його Муза:
2. а) Божому велінню;
3. б) бажанню прославитися;
4. в) думці оточуючих;
5. г) життєвим обставинам.
6. Укажіть, взаємодією яких художніх напрямів відзначається «золота доба» російської поезії.
а) Класицизму і романтизму;
б) романтизму і реалізму;
в) класицизму і бароко;
г) бароко і романтизму.
7. Укажіть, кого по-справжньому кохає Печорін.
а) Белу;
б) княжну Мері;
в) ундіну;
г) Віру.
Середній рівень (кожна правильна відповідь — 1 бал)
Завдання з вибором однієї правильної відповіді
8. Укажіть навчальний заклад, який закінчив М. Гоголь:
а) Царськосельський ліцей;
б) Ніжинську гімназію вищих наук;
в) Школу гвардійських підпрапорщиків;
г) Петербурзький університет.
9. Укажіть причину, з якої Акакій Акакійович довго не міг придбати нову шинель:
а) не мав достатньо грошей;
б) було вже досить тепло;
в) боявся, що це не сподобається начальству;
г) не міг вибрати собі до вподоби.
Завдання з вибором кількох правильних відповідей
10. Позначте причину, з якої Печорін наполегливо домагався кохання княжни Мері:
а) вона була гарною і подобалась йому;
б) він хотів показати свою перевагу над іншими;
в) хотів довести, що кращий за Грушницького;
г) йому подобалось скоряти жіночі серця.
Достатній рівень (кожна правильна відповідь — 1 бал) Завдання на встановлення відповідності
11. Установіть відповідність між героями та їхніми характерними рисами.
а) Євгеній Онєгін;
1) Запальність;
б) Тетяна Ларина;
2) легковажність;
в) Ольга Ларина;
3) егоїзм;
г) Володимир Ленський.
4) вірність. (аЗ, 64, в2, гі)
Завдання на встановлення хронологічної послідовності
9. Розташуйте глави роману «Герой нашого часу» так, як це зробив у творі автор:
а) «Тамань»;
б) «Максим Максимович»;
в) «Княжна Мері»;
г) «Фаталіст»;
д) «Бела», (ід, б, а, в, г)
Завдання відкритої форми з короткою відповіддю
11. Впишіть жанр твору, якому відповідає визначення: «Особливий жанр у літературі, який поєднує багатоплановість, епічні принципи розповіді з суб'єктивністю, притаманною ліричним творам — ...» (Роман — поема)
Високий рівень (2 бали)
Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю
11. Чи є певні риси реалізму в деяких українських та петербурзьких повістях Гоголя? Якщо так, то які саме й у яких повістях? Свою точку зору аргументуйте.
Варіант IV
Початковий варіант (кожна правильна відповідь — 1 бал)
Завдання з вибором однієї правильної відповіді
11. Укажіть період у творчості О. Пушкіна, який вважається найпродуктивнішим:
а) Болдинська осінь 1830р.;
б) період південного заслання;
в) період «петербурзької юності»;
г) Михайлівський період 1824 — 1826 рр.
11. Укажіть, як склалася доля Онєгіна після дуелі з Ленським:
а) він повернувся до Петербурга;
б) виїхав за кордон на лікування;
в) залишився у маєтку;
г) вирушив у подорож без мети.
11. Укажіть, що найбільше вразило офіцера — оповідача під час зустрічі з Печоріним:
а) маленька аристократична рука з тонкими пальцями;
б) очі, які не сміялися, коли він сміявся;
в) по-жіночому ніжна шкіра;
г) його стрункий юнацький стан.
11. Укажіть, над яким питанням задумався Печорін перед дуеллю:
а) для чого він жив, задля якої мети народився;
б) чи не можна уникнути дуелі;
в) що буде з його коханою, якщо він загине;
г) про причину дуелі.
Середній рівень (кожна правильна відповідь — 1 бал)
11. Укажіть назву твору, сюжет якого М. Гоголю подарував 0. Пушкін:
а) «Шинель»;
б) «Сорочинський ярмарок»;
в) «Портрет»;
г) «Мертві душі».
11. Укажіть, чому привид, який довго з'являвся біля Калінкіного мосту, перестав з'являтися:
а) насправді його не було, усе це вигадка;
б) отримав те, чого хотів;
в) він перебрався в інше місце;
г) втрутилися священики.
Завдання з вибором кількох правильних відповідей
11. Укажіть теми, які розкриває М. Лермонтов у вірші «І нудно, і сумно...»:
а) любов до рідних, близьких;
б) кохання;
в) розчарування в житті;
г) трагічна самотність;
д) невпевненість у собі;
е) дружба.
Достатній рівень (кожна правильна відповідь — 1 бал)
Завдання на встановлення відповідності
11. Установіть відповідність між назвами глав роману «Герой нашого часу» та можливими їх підзаголовками.
а) «Тамань»;
1) Печорін і горці;
б) «Фаталіст»;
2) Печорін і контрабандисти;
в) «Княжна Мері»;
3) Печорін у козачій станиці;
г) «Бела».
4) Печорін і «водяне» товариство. (а2, 63, в4,г1)
Завдання на встановлення хронологічної послідовності
11. Розташуйте в хронологічній послідовності події, які відбувалися в повісті М. Гоголя «Шинель»:
а) поява примари мерця на вулицях Петербурга;
б) придбання Башмачкіним нової шинелі;
в) вечірка в товариша по службі;
г) походи Башмачкіна до начальства, «значної особи»;
д) пограбування на вулиці. (б, в, д, г, а)
Завдання відкритої форми з короткою відповіддю 10. Впишіть назву, якій відповідає визначення: «Строфічна форма, створена О. Пушкіним у романі «Євгеній Онєгін»,— строфа
з 14-ти рядків (як у сонеті), побудована за схемою: «абаб, аабб, а б б а». (Онегінська строфа) Високий рівень (2 бали)
Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю 11. Укажіть імена персонажів роману Лермонтова «Герой нашого часу», яких можна було б віднести до романтичних образів «природних людей». Для чого автор змушує Печоріна час від часу зустрічатися з такими людьми? Які психологічні, етичні та естетичні наслідки мають такі зустрічі в романі? Відповіді аргументуйте.
III. Домашнє завдання
Повторити вивчене протягом року, підготуватись до уроку узагальнення та систематизації знань.