СЮЖЕТ РОМАНУ М. Ю. ЛЕРМОНТОВА «ГЕРОЙ НАШОГО ЧАСУ». ЗВ'ЯЗОК ТВОРУ З ІСТОРИЧНОЮ І ДУХОВНОЮ АТМОСФЕРОЮ ДОБИ - ВЗАЄМОДІЯ РОМАНТИЗМУ Й РЕАЛІЗМУ

СЮЖЕТ РОМАНУ М. Ю. ЛЕРМОНТОВА «ГЕРОЙ НАШОГО ЧАСУ». ЗВ'ЯЗОК ТВОРУ З ІСТОРИЧНОЮ І ДУХОВНОЮ АТМОСФЕРОЮ ДОБИ - ВЗАЄМОДІЯ РОМАНТИЗМУ Й РЕАЛІЗМУ

Усі уроки зарубіжної літератури. 9 клас. I семестр - 2017 рік

Мета (формувати компетентності): предметні (знання сюжету роману М. Ю. Лермонтова «герой нашого часу», його особливостей; уміння характеризувати зв'язок твору з історичною і духовною атмосферою доби; словниковий запас; розвинені зв'язне мовлення та критичне мислення; навички ідейно-художнього аналізу прозового художнього твору); ключові (уміння вчитися: активну пізнавальну діяльність; критичне мислення; комунікативні: навички спілкування в колективі; толерантне ставлення до думок і почуттів оточуючих; інформаційні: вміння визначати головне та роль деталі в тексті; навички роботи з художнім текстом великого обсягу; соціальні та громадянські: потребу в саморозвитку та самовихованні; загальнокультурні: естетичний смак, читацькі інтереси, світогляд).

Тип уроку: урок спостереження над текстом художнього твору.

Основні терміни й поняття: сюжет, композиція, художні образи, художні засоби.

Міжпредметні зв'язки: історія, географія.

Обладнання: підручник; літературознавчий словник; портрет письменника, видання його творів, ілюстрації до них; роздавальний матеріал за темою уроку; фрагменти телефільму «герой нашого часу» (реж. О. К. Котт, Росія, 2006); медіазасоби.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. «У мене нещасливий характер: чи виховання зробило мене таким, чи Бог мене так створив, не знаю, знаю лише те, що коли я є призвідником нещастя інших, то й сам не менш нещасний...» — говорить головний герой роману М. Ю. Лермонтова «Герой нашого часу» Печорін. Чи може людина виправдовувати свої недобрі вчинки «нещасливим» характером, обставинами, долею? Над цими питаннями ми поміркуємо, ознайомившись із наступними розділами-повістями роману «Герой нашого часу».

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Перевірка домашнього завдання

ü Складіть плани повістей роману «Герой нашого часу».

Очікувана відповідь

План до повісті «Бела»

1. Нудьга Печоріна.

2. Калим за Белу.

3. Ангел, посланий героєві долею.

4. Помилка героя.

5. Розчарування.

6. Підступність Казбича.

7. Смерть княжни.

8. Від'їзд до Грузії.

План до повісті «Максим Максимович»

1. Оповідач зустрічає у Владикавказі Максима Максимовича.

2. Печорін приїжджає, але не поспішає зустрітися зі штабс-капітаном.

3. Опис зовнішності Печоріна.

4. Холодна зустріч давніх знайомих.

5. Максим Максимович віддає папери Печоріна, який поїхав до Персії, оповідачеві.

ü Перекажіть за складеними планами прочитані частини, прокоментуйте свої враження.

ü Прокоментуйте цитати, виписані для характеристики образу головного героя.

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Повідомлення за індивідуальним домашнім завданням

1-й учень. Повстання декабристів мало відбутися влітку 1826 р., однак через раптову смерть імператора Олександра І офіцери вирішили скористатися періодом «міжцарства». Виступ, організований членами «Північного товариства», відбувся в Петербурзі 14.12.1825 р. Офіцери вивели на Сенатську площу 3000 солдатів. Однак керівник повстання князь Трубецькой не з'явився у зазначений час; поки обирали нового керівника, час було згаяно. Цим скористався новий цар Микола І, який вивів на площу віддані йому війська, що розстріляли повсталих із гармат. 29.12.182502.01.1826 рр. офіцери Південного товариства підняли повстання чернігівського полку, що був розташований у Василькові (30 км від Києва). Це повстання також зазнало поразки. П'ятьох організаторів повстання — П. Пестеля, С. Муравйова-Апостола, М. Бестужева- Рюміна, П. Каховського, К. Рилєєва — було повішено, 579 осіб засуджено, з них 100 — до каторги і поселення в Сибіру. Весь Чернігівський полк передислокували на Кавказ, де Росія вела війну.

За часів Миколи І (1825-1855), який дістав прізвисько Палкін через любов до армійських методів правління, дедалі більше процвітала бюрократія. Період реакції, що настав після придушення повстання декабристів, не зупинив розвитку суспільної думки. Виникають різні течії реформування російської дійсності: слов'янофіли, західники, прихильники революційної перебудови суспільства. Діяльність гуртків свідчила про необхідність змін у російському суспільстві.

2. Аналіз літературного твору (евристична бесіда)

ü Прокоментуйте цитати з «Передмови» до «Журналу Печоріна» та повісті «Тамань».

■ «Історія душі людської, хоча б наймілкішої душі, ледве чи не цікавіша й не корисніша за історію цілого народу, особливо коли вона — наслідок спостережень розуму, дозрілого над самим собою, і коли її писано без честолюбного бажання викликати співчуття чи подив». (Це слова автора-оповідача, який вирішує опублікувати щоденник героя, оскільки дійшла звістка про те, що Печоріна вже немає на цьому світі.)

■ «Мені стало сумно. І нащо було долі кинути мене в мирне коло чесних контрабандистів? Як камінь, кинутий на гладеньке плесо, я стривоживїхній спокій, і як камінь, мало сам не пішов на дно!» (Печорін втрутився у життя людей, які виживали за рахунок контрабанди — у їхньому випадку це не такий уже й великий гріх,— заради цікавості, а не через те, що він такий прихильник законності. Закінчилося це ледь не трагічно для нього самого, тому що його хотіли втопити й обікрали, і для бідних людей, яких позбавили заробітку, а сліпого хлопчика й стару взагалі кинули напризволяще.)

■ «Смішно було б скаржитись <...> що сліпий хлопчик мене обікрав, а вісімнадцятирічна дівчина мало не втопила... Що сталося зі старою і з бідолашним сліпим — не знаю. Та й що мені до радощів і нещасть людських, мені, мандрівному офіцерові, та ще й з подорожньою в казенній потребі!..» (Байдужість героя спричиняє його жорстокі вчинки щодо оточуючих, він це усвідомлює, але продовжує чинити так само.)

■ Зробити висновки про художню майстерність автора. (Автор послуговується всім багатством мовних засобів виразності. Дві фрази (наприклад, «І нащо було долі кинути мене в мирне коло чесних контрабандистів? Як камінь, кинутий на гладеньке плесо, я стривожив їхній спокій, і як камінь, мало сам не пішов на дно!») містять і фразеологізми (доля кинула, піти на дно — останній розуміється в прямому значенні), і оксюморон (чесні контрабандисти), і риторичне запитання, і порівняння (як камінь), і епітет у зменшувально-пестливому значенні (гладеньке), і метафора (стривожити спокій).)

3. Слово вчителя

— Твір «Герой нашого часу» М. Ю. Лермонтова написано в реалістичному дусі, але в ньому відчувається дуже сильний струмінь романтизму. Осмисленням шляху свого героя Лермонтов намагається описати свою епоху і своє покоління. Про це свідчить навіть назва роману. Спочатку Печорін — це дуже яскрава і багата натура, у ньому закладено багато хорошого. Але такій людині складно вижити в реальному світі, і «надлюдина» поступово перетворюється на зайву людину, яка не може реалізувати свої неординарні здібності.

ü Складіть порівняльну таблицю ознак романтизму й реалізму в романі.

Очікувана відповідь

Ознаки романтизму й реалізму в романі М. Ю. Лермонтова «Герой нашого часу»

Ознаки романтизму

Ознаки реалізму

Особистість Печоріна приховує безліч загадок. Незрозуміло, звідки він від самого початку взявся і навіщо потім помер. Герой — дуже яскрава особистість, він перебуває в постійному конфлікті з оточуючими й прагне свободи

Автобіографізм Печоріна; багато його думок — це думки автора, чимало описаних у романі подій відбувалося насправді. Тільки зовнішність у героя інша. Кажуть, її Лермонтов списував зі Столипіна, оскільки сам був невродливим, а Столипіну дуже заздрив. Значну увагу приділено внутрішньому світу героя: Печорін веде щоденник, у якому відбито всі його почуття. реалістичний опис міст Тамань, П'ятигорськ та ін., життя їхніх мешканців

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО НА УРОЦІ МАТЕРІАЛУ

1. Аналіз літературного твору (евристична бесіда)

ü Що нового ми дізналися про головного героя?

ü Про що свідчить щоденник Печоріна, який потрапив до оповідача?

ü Які ознаки тогочасної російської дійсності зображено в повісті «Тамань»?

ü На вашу думку, як автор-оповідач ставиться до свого героя?

2. Літературознавча робота

ü У яких із вивчених творів значну роль у композиції відіграє образ автора-оповідача? (Дж. Ґ. Н. Байрон «Паломництво Чайльд Гарольда», О. С. Пушкін «Євгеній Онєгін» та ін.)

3. Сприйняття творів інших видів мистецтва

ü Перегляньте фрагменти 6-серійного телефільму за романом М. Ю. Лермонтова та порівняйте з літературним твором, висловіть свої враження, зробіть висновки.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Інтерактивний прийом «займи позицію»

ü Оберіть одну із трьох відповідей на запитання: «чи має право людина заради цікавості втручатися в долі інших і ламати їх?». Свою позицію обґрунтуйте.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Для всіх: знати зміст частин «Передмова» до «журналу Печоріна» і «Тамань» роману М. Ю. Лермонтова «Герой нашого часу», уміти переказувати, коментувати.

Індивідуальне: підготувати виразне читання монологу Печоріна «У першій молодості моїй я був мрійником...».На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.