Г. ІБСЕН «ЛЯЛЬКОВИЙ ДІМ»: ОБРАЗНА СИСТЕМА П'ЄСИ - НОВІ ТЕНДЕНЦІЇ У ДРАМАТУРГІЇ НА МЕЖІ XIX-XX СТ.

Г. ІБСЕН «ЛЯЛЬКОВИЙ ДІМ»: ОБРАЗНА СИСТЕМА П'ЄСИ - НОВІ ТЕНДЕНЦІЇ У ДРАМАТУРГІЇ НА МЕЖІ XIX-XX СТ.

Усі уроки зарубіжної літератури. 9 клас. II семестр - 2017 рік

Мета (формувати компетентності): предметні (знання системи образів драми Г. Ібсена «Ляльковий дім»; уміння визначати роль і значення кожного з героїв твору для розкриття його теми й ідеї; словниковий запас; розвинені зв'язне мовлення та критичне мислення; навички ідейно-художнього аналізу літературних творів; шанобливе ставлення до родинних цінностей, людської гідності); ключові (уміння вчитися: активну пізнавальну діяльність і критичне мислення; комунікативні: навички спілкування в колективі; навички роботи в групі; толерантне ставлення до думок і почуттів оточуючих; інформаційні: вміння визначати головне та роль деталі в тексті; навички роботи з книгою; загальнокультурні: естетичний смак; вишукані читацькі вподобання; світогляд).

Тип уроку: урок формування знань, умінь і навичок.

Основні терміни й поняття: система образів, головні та другорядні герої, художні засоби.

Міжпредметні зв'язки: психологія, етика, образотворче мистецтво.

Обладнання: підручник; літературознавчий словник; портрет письменника, видання його творів, ілюстрації до них; роздавальний матеріал за темою уроку; медіазасоби.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. Сьогодні ми знову звертаємося до драми Г. Ібсена «Ляльковий дім». На перший погляд, головну увагу письменник зосередив на проблемі прав жінки, але побудова драми, система образів переконливо довели, що доля головної героїні відбила глибинні протиріччя сучасного драматургові суспільства. У цій п’‎єсі Ібсен заклав підвалини реалістичної соціально-психологічної драми. Пересічне, міщанське благополуччя родини адвоката Хельмера скінчилося у найнещасніший спосіб, оголивши брехливість моралі, існуючих у родині норм життя та проголошеної святості шлюбу. На початку драми автор відтворив життя-гру головних героїв та їхнє зовнішнє благополуччя, яке було лише оманою. Конфлікт, що розвинув дію п’‎єси, виник давно, але до певного часу герої його не усвідомлювали. Цей конфлікт було викрито разом із таємницею головної героїні — Нори. Як далі розвиватимуться події цієї драми — з’‎ясовуватимемо сьогодні.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Перевірка домашнього завдання

Робота з текстом літературного твору

ü Перекажіть другу дію драми Г. Ібсена «Ляльковий дім».

IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

Аналіз образів літературного твору (робота в групах)

ü Схарактеризуйте героїв п’‎єси Г. Ібсена «ляльковий дім» у групах: 1-ша група — Нору, 2-га група — Торвальда Хельмера, 3-тя група — Крогстада, фру Лінне, доктора Ранка, 4-та група — взаємини між головною героїнею та другорядними персонажами.

Очікувані відповіді

1- ша група

Нора, на перший погляд, здавалася легковажною і несерйозною жінкою. Вона щебетала і співала, насолоджуючись життям і коханням свого чоловіка Торвальда, тією затишною гармонією, яку вона створила у власній оселі. Проте ми дізналися про таємницю жінки: вісім років змушена потай від чоловіка сплачувати великий борг, економлячи на собі та не втрачаючи при цьому природної життєрадісності й чарівної жіночності. На таке могла бути здатна лише сильна та вольова жінка, яка по-справжньому кохала та захищала свою любов. Тому стало зрозумілим, що Нора не така вже й проста, якою видалася спочатку.

2- га група

Цитатна характеристика Торвальда Хельмера

Риси характеру, принципи

Тези, цитати

Бездоганна репутація на службі

Боїться панібратства з боку підлеглих, думає не про дружину, родину, а про те, що скажуть про нього

Не мати боргів

«Жодних боргів! Ніколи не позичати! На домашнє вогнище, засноване на позичках, на боргах, лягає якась некрасива тінь залежності»

Дотримувати зовнішньої пристойності

Не можна і вигляду подати про неприємності: важливо зберегти репутацію благопристойної родини

Самовпевнений

Усіх повчає, навіть із дружиною розмовляє зверхньо

Дріб’‎язковий

Звільняє Крогстада, докоряє Норі за мигдальне печиво та варення

Риси характеру, принципи

Тези, цитати

Хвалькуватий, лицемірний

«...у мене вистачить і мужності, і сили. ...я така людина, яка все може взяти на себе»; милується своїми чеснотами

Байдужий

Не зважає на смертельну недугу товариша. Не розуміє внутрішнього стану Нори, коли вона танцює

Жорстокий

«Але дітей ти не будеш виховувати. Я не можу довірити їх тобі...»

Егоїстичний

Постійно вживає займенники «я», «мені», «моє» та ін.

3-тя група

Характеристика Крогстада, Фру Лінне, доктора Ранка

Ім’‎я

Риси характеру

 
 

негативні

позитивні

Крогстад

людина не зовсім чесна, але часто діє так через складні сімейні обставини; вдавався до шантажу

Прагнув врятувати хвору дружину; залишився одинаком і виховував дітей; під упливом колишнього кохання прагнув виправити помилку й повернув Норі боргову розписку

Фру Лінне

Спочатку вважала Нору легковажною, якій легко все дається; не дуже уважна, мимоволі підштовхує подругу до страшних думок і рішень

Пожертвувала своїм щастям заради малолітніх братів; порадила Норі зважитися на чесну розмову з чоловіком; гарна подруга, допомагала Норі в домашніх справах

Доктор Ранк

Не спостережливий, думає лише про себе. Міг би допомогти Норі як друг, але не зробив цього

Хороший друг, здатен на високі почуття

4-та група

Взаємини Нори із другорядними персонажами

Висновки. Нора — щира й самовіддана, любить чоловіка, дітей, жертвуючи заради них собою; у неї є друзі, які, однак, не завжди її розуміють і намагаються допомогти; чоловік — сімейний деспот — самовпевнений хвалько й егоїст, який не вважає дружину за людину.

Повідомлення про результати роботи в групах

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Завершальне слово вчителя

— Основні проблеми твору Г. Ібсена — взаємини подружжя, становище жінки в суспільстві, секрети сімейного щастя та благополуччя, цінності в житті. людина повинна знайти себе, своє щастя, покликання, тому що тільки справжня людина, а не іграшка в чиїхось руках мала право на сімейне щастя, на виховання дітей. Усі герої, із якими ми познайомилися у творі, допомагають розкрити грані характеру головної героїні, а також становище жінки в тодішньому суспільстві. Так, жінка не мала права сама підписувати документи, розпоряджатися навіть своєю власністю; її призначення, особливо в забезпечених сім’‎ях,— займатися своїми дітьми, домашнім господарством, собою, щоб бути гарненькою лялькою при чоловікові: Хельмер прагнув на вечірці в сусіда (вищого за суспільним становищем) похвалитися гарненькою дружиною, яка в чудовому вбранні захоплено виконувала тарантелу.

2. Інтерактивний прийом «мікрофон»

ü Продовжте речення: «Я схвалюю Нору за те, що вона..., але не розумію, чому вона...».

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Для всіх: прочитати третю дію драми Г. Ібсена «Ляльковий дім».

Індивідуальне (творче): підготувати інсценування діалогів, які найбільше вразили вас і втілюють основні ідеї п’‎єси.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.