КЛАСИЦИЗМ ЯК ЛІТЕРАТУРНИЙ НАПРЯМ - БАРОКО І КЛАСИЦИЗМ - Хрестоматія

У XVII столітті паралельно із поширеним бароко в Західній Європі активно розвивався й інший мистецький напрям — класицизм, який залишався актуальним до кінця XVIII століття. Найбільшого розквіту класицизм набув у Франції, яка порівняно із сусідніми державами була доволі благополучною.

У Франції розквітали мистецтва, а підтримка прихильних до короля митців навіть стала державною політикою. Зі зміцненням влади монарха виникла потреба у вихованні законослухняного підданого, готового служити державі і його величності королю. Таким чином, історичні реалії Франції XVII століття ставили перед мистецтвом конкретні завдання — утвердження державних інтересів. Ці завдання зміг вирішити саме класицизм.   

І безпідставний ренесансний оптимізм, і бездіяльний бароковий песимізм були неприйнятні для раціоналізму класицистичного мистецтва.

Підтримана класицизмом ідея громадянського обов’язку опиралася на необхідність для людини керуватися у вчинках розумом, а не почуттями. Кожен із нас потрапляв у ситуацію вибору між тим, що хочеться, і тим, що потрібно робити (у дітей: виконувати домашнє завдання чи грати у комп’ютерні ігри; у дорослих: справедливо підтримати сміливу думку колеги чи боягузливо змовчати). Усі ми чітко усвідомлюємо, як потрібно чинити, але попри це часто йдемо не за велінням обов’язку, а дослухаємося до своїх слабкостей.

На думку класицистів, недосконала, схильна до вагань людина повинна вперто боротися зі своїми слабкостями й, зрештою, обрати обов’язок, а не бажання. Сила людини в здатності зробити правильніш вибір, у вмінні перемогти не тільки зовнішнього ворога, а й самого себе, що значно важче. Ідеал такого героя класицисти знайшли в античних трагедіях, які у XVII столітті були визнані зразковими. Звідси і походить назва мистецького напряму класицизм — у перекладі з латини classicus означає зразковий. Класицисти захоплювалися силою характерів античних героїв, їхньою безстрашністю і жертовністю. Згадайте трагедію Есхіла “Прометей закутий” (V століття до н. е.), у якій титан пожертвував собою заради блага людей.

Класицисти, на відміну від барокових митців, фантазію й уяву визнавали зайвими, бо вони не підпорядковуються законам логіки. Класицисти, визнаючи античні твори ідеальним утіленням законів розуму, запозичили давні сюжети, жанри та вивели систему суворих правил.

Одним з основних правил було те, що мистецтво повинно мати не розважальне, а виховне значення. Відповідно до цього жанри поділяли на:

високі жанри

трагедія, героїчна поема, ода

низькі жанри

комедія, сатира, байка

У високих жанрах зображували гідний наслідування ідеал. Наприклад, у хвалебних віршах — одах — оспівували чесноти короля, міністрів чи інших вельмож, їхні мудрі діяння, справедливе керівництво державою. Звичайно, особи, оспівані в одах, були реальними, але їхні якості часто ідеалізованими. У героїчних поемах оспівували військові подвиги та державні діяння історичних осіб обов’язково шляхетного походження.

Центральними постатями трагедій були античні мудрі правителі, мужні полководці, безстрашні герої, тобто ті, від чиїх рішень залежала честь роду або доля цілої нації. Потрапляючи в ситуацію вибору, персонажі мали після тяжких роздумів прийняти правильне рішення, пожертвувавши особистими інтересами. Мова творів, які належали до високих жанрів, як і в античній літературі, була піднесеною й урочистою, але без складних вишуканих метафор та порівнянь, властивих бароко.

У низьких жанрах класицизму автори опиралися не на давні героїчні сюжети, а на сучасність і повсякденність. Персонажами були купці, лихварі, ремісники, слуги, тобто люди простого походження, оскільки вважалося, що ні аристократи, ні особи королівської родини не можуть бути об’єктом глузувань на сцені.

У комедіях, байках і сатирах висміювали людські вади (скупість, тупість, неуцтво, хитрість, прагнення влади, лицемірство, розпусту та інші) і таким чином читачам або глядачам демонстрували, якими вони не повинні бути. Розмовляли персонажі простою мовою, але без грубих зворотів і брутальних натяків, які траплялися в літературі Відродження.

Надзвичайно популярним у XVII столітті був театр. Він приваблював публіку розкішним інтер’єром, освітленням, пишністю декорацій і костюмів, пристрасною грою акторів і бурхливим виром емоцій. Проте в театральному мистецтві періоду класицизму існувало особливо багато обмежень. Наприклад, драматурги-класицисти повинні були дотримувати у творах правила трьох єдностей: дії, часу і місця. Згідно з цим правилом, передбачалося зображення однієї події, що розвивалася впродовж лише однієї доби і в одному місці.

Це перетворювало мистецтво на гру розуму, яка виховувала творчу дисципліну митця. Також у трагедії чи комедії характери дійових осіб не змінювалися протягом дії й акцент робився на одній головній рисі вдачі персонажа (відданість, мудрість, довірливість, скупість тощо).

Комедія до XVII століття вважалася лише низьким розважальним жанром. Її завдання полягало в тому, щоб дати публіці змогу простодушно посміятися над часто непристойними жартами та анекдотичними ситуаціями, які мали щасливу розв’язку. Автори не ставили собі за мету втілити у творі глибокі ідеї і змусити цим глядачів замислитися над побаченим на сцені,

У класицизмі ж комедія набуває нового звучання — вона уже не тільки розважає, а й за допомогою засобів комічного виховує своїх глядачів.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ   

1. Які були історичні підстави для утвердження класицизму у Франції XVII століття?

2. Який новий тип громадянина став актуальним для французького суспільства?

3. Розкажіть про особливості мистецтва класицизму. Чим класицизм відрізнявся від ренесансного світогляду, а чим від барокового?   

4. Поясніть сутність головного конфлікту у класицистичній літературі.

5. Що прихильники класицизму запозичили з античного мистецтва? Поясніть, чому класицисти обрали для себе взірцем саме античну літературу.

6. Схарактеризуйте високі та низькі жанри. Назвіть відомі вам класицистичні правила і закони.

7. Чи погоджуєтеся ви із класицистичним законом, що головне завдання мистецтва — виховувати, а не розважати? Відповідь обґрунтуйте.

8. Проведіть паралель між підтримкою митців у добу Октавіана Августа (Давній Рим) і в часи короля Людовіка XIV (Франція XVII століття).

9. Розкажіть, чому до середини XVII століття комедійні жанри вважалися низькими жанрами.

Мольер

(1622-1673)

image4Справжнє ім’я великого французького комедіографа-класициста, якого знає увесь світ під сценічним псевдонімом Мольер, — Жан-Батіст Поклін. Дата його народження невідома, тому біографи вказують день здійснення обряду хрещення — 15 січня 1622 року.

Жан-Батіст з’явився на світ у Парижі в заможній сім’ї майстра з інтер’єру та шпалерника, послугами якого користувалася паризька знать і навіть королівський Двір.

Свідчень про те, яким було дитинство Жана-Батіста, не залишилося. Можна припустити, що він допомагав батькові й оволодів його ремеслом, оскільки хлопця прийняли у гільдію (цехове об’єднання) оббивальників. Приблизно в 1635 році він вступив до Клермонського колежу — найкращого навчального закладу в Парижі, до якого віддавали своїх дітей аристократи й багаті буржуа. Після закінчення колежу Жан-Батіст вивчав право й отримав диплом адвоката.

Несподівано для родини Жан-Батіст зацікавився акторською професією. Один із біографів пише, що 21-річний Жан-Батіст разом із кількома своїми товаришами грав у любительських трагедійних постановках. У якийсь момент молоді актори наївно вирішили, що можуть конкурувати з професійними трагіками, і створили власний Блискучий театр. Саме тоді Жан-Батіст узяв за псевдонім ім’я Мольєр, яке проніс через усе життя.

Невдовзі театр обріс боргами, а Мольєр, як неплатник, потрапив до в’язниці. З кредиторами довелося розраховуватися батькові Жана-Батіста. Театр припинив своє існування, костюми, були розпродані, а сам розорений юний засновник із частиною трупи у 1645 році подався у мандри провінцією.

У провінції в XVII столітті були популярними мандрівні акторські групи, які виступали на ярмарках, міських площах та в дворянських маєтках. Провінційні актори були добре обізнані з паризьким репертуаром, залюбки ставили столичні комедії і навіть намагалися грати новомодні трагедії, пристосовуючи їх до простих смаків своїх глядачів. До однієї з таких провінційних труп і приєднався Жан-Батіст. Про цей період життя Мольєра відомо дуже мало, ми знаємо, що з 23-річного віку Жан-Батіст, син багатого буржуа, 12 років подорожував містами Франції. У провінції він формувався як драматург, пристосовуючи для своєї групи вже відомі п’єси.

Актори мольєрівської трупи виступали на міських площах і в палацах вельмож. Із часом вони стали доволі популярними, мали гідні заробітки та впливових покровителів. У 1658 році Мольєр як керівник трупи вирішив, що настав слушний момент повернутися в Париж.

Приїхавши до столиці, Мольєр отримав щасливу нагоду представити мистецтво своїх акторів юному королю Франції Людовіку XIV. Восени 1658 року трупа Мольєра дала виставу в королівському палаці. Від цього виступу залежала доля усіх акторів. Показаний фарс викликав щирий сміх та захват у короля і його придворних. Це був справжній успіх. Акторам надали в Парижі приміщення, їхні постановки були популярними, а сам керівник театру не тільки виконував головні комічні ролі, здійснював постановки, а й забезпечував успішний репертуар своїм товаришам-акторам.

Глядачі були в захваті від комедій Мольєра, живої мови персонажів, їхніх яскравих характерів, близькості зображуваних подій до повсякденного життя французів. У своїх комедіях, на відміну від популярних тоді фарсів із примітивними кривляннями і копняками, Мольєр порушував проблеми виховання й освіти; висміював скупість, лицемірство, зрадливість та інші вади людського характеру. Мольєр зумів викристалізувати з народного ярмаркового фарсу усе найцінніше і найяскравіше та поєднати із законами високого мистецтва, створивши свій особливий стиль.

Запорукою успіху трупи Мольєра стало й те, що комедіограф не боявся експериментувати. Наприклад, він у деяких п’єсах відмовився від використання віршованої мови, яка сковувала автора і не завжди була доречною в комедіях про простуватих буржуа. Крім того, Мольєр фактично створив новий драматичний жанр — комедію-балет, — увівши танцювальні номери, що зробило вистави більш видовищними і вишуканими.

Мольєр став основоположником жанру високої комедії, яка має не лише розважальне, а й велике повчальне значення. Це були не просто комедійні побутові замальовки, а пародії на суспільство і його викривлену мораль. Комедіограф створив узагальнену картину і вад людської вдачі, і всього французького суспільства XVII століття. Мольєр дав змогу глядачеві подивитися на себе зі сторони й замислитися: чи не може і моє життя стати приводом до карикатури? Проте автор зображує ці потворні суспільні явища не жахливими і містично-моторошними (як в бароко), а смішними. Його мета — не налякати до смерті своїх глядачів страшними пороками сучасників, а показати уже звичні гріхи і грішки через засоби, комічного,розкрити огидність і недолугість людських вчинків.

ЛІТЕРАТУРНИЙ КОМЕНТАР. “МІЩАНИН-ШЛЯХТИЧ”

Ідея цієї комедії була підказана історичною ситуацією, що склалася у французькому суспільстві. З метою укріплення королівської влади ще кардинал Рішельє1 проводив політику ослаблення феодальної знаті, яка постійно протистояла монархії і своїми інтригами та міжусобицями виснажувала країну. Внаслідок продуманих рішень Рішельє французька аристократіявтратила свої панівні позиції: її усували від політики і ключових державних постів; вона бідніла, а отже, зазнавала і морального занепаду.

Одночасно французькі буржуа за допомогою великих грошей почали проникати у вищі кола, купуючи дворянські маєтки, титули, високі посади, одружуючись із нащадками збіднілих аристократичних родів. Але багаті фінансисти і торговці не мали вишуканих манер, говорили простою мовою, не розумілися на мистецтві і не вміли одягатися за аристократичною модою. Усе це ставало приводом для зневажливих насмішок старої знаті над новоявленими неотесаними “дворянами”.

Комедія “Міщанин-шляхтич” була написана у 1670 році. Вона належить до популярної в літературі класицизму комедії характерів, тобто уся дія п’єси відбувається навколо одного героя, який своїм характером і вчинками впливає на розвиток конфлікту у творі, визначає поведінку інших персонажів.

Головний герой п’єси— пан Журден— багатий буржуа, який маніакально прагне стати аристократом. Для здійснення своєї мети він готовий витратити шалені гроші, навіть зректися предків і віддати доньку за нелюба.

Журден перетворюється на справжнього сімейного тирана, вимагаючи від своїх рідних аристократичного поводження і повного підкорення своїм примхам. Крім того, він — поважна людина, успішний комерсант, глава сім’ї — стає загальним посміховиськом, довірливим простаком, засліпленим лестощами усіх, хто хоче поживитися за його рахунок.

Мольєр не просто висміює Журдена, а викриває суспільне явище: недолугі й безглузді намагання буржуазії наслідувати чужі манери та спосіб життя. Водночас комедіограф підводить нас до висновку, що будь-яка людина, прагнучи сліпо наслідувати чужу поведінку, виглядає карикатурно.

Згідно із законами класицизму, характер Журдена визначає одна головна риса — безглузда пиха, і одне бажання — стати дворянином. Образ дивака, свідомість якого повністю заполонила абсурдна ідея, є традиційним у комедіях Мольєра. Цьому образу протиставляються тверезомислячі герої (дружина, діти, слуги), які змушені пристосовуватися до дивацтв домашнього тирана.

У комедії “Міщанин-шляхтич”, як і в багатьох інших комедіях Мольєра, присутня юна пара, коханню якої загрожують серйозні перешкоди. Пан Журден мріє будь-що віддати свою дочку Люсіль за маркіза, принца чи ще когось, аби з титулом. Тому він категорично проти її шлюбу з молодим багатим буржуа Клеонтом. Батько байдужий до почуттів доньки і душевних якостей її обранця лише тому, що Клеонт не має шляхетного походження, не носить напудреної перуки і не вміє вклонятися з підстрибом.

Новими образами, введеними Мольєром в комедіографію, стали образи самих аристократів, до кола яких так прагнув увійти наш упертий буржуа. Зокрема, це дуже ввічливий, із вишуканими манерами граф Дорант, аристократ-злидар, ладний на обман і шахрайство заради вигоди. Хоча цей образ великосвітська публіка зустріла з обуренням, він був цілком типовим для тогочасної Франції.

Мольєр, буржуа за походженням, уважав, що благородство людини не може пов’язуватися лише з її манерами й одягом. Він симпатизує Клеонту, нездатному на підле відступництво від своїх батьків і дідів через їхнє нешляхетне походження. Юнак пишається, що він за званням просто міщанин.

У творах Мольєра часто звучить осуд тиранії: суспільної, майнової, подружньої, батьківської і навіть тиранії моди, тобто усього того, що заважає людині відчувати себе вільною особистістю. В комедії “Міщанин-шляхтич” від моди на дворянство страждає і сам пан Журден. Замість того, щоб спокійно займатися своїми справами, комерцією, насолоджуватися злагодою в родині, він стає причиною сварок і сліз, фактично примушує рідних до обману. .

Торкаючись філософських категорій щастя і нещастя, Мольєр протиставляє трагедію і комедію. У трагедії нещастя звалюється на людину зненацька ззовні й не залежить від її волі (війни, смерть, хвороби). У комедії ж, на думку Мольєра, герой сам стає причиною власних негараздів. Тож автор “Міщачина-шляхтича” підводить нас до думки, що щастя і нещастя часто залежать тільки від нас самих.


[1] Рішельє (1585— 1642)— Арман Жан дю Плессі. З 1622 року кардинал; з 1624 року глава королівської ради при Людовіку ХІІІ, фактичний правитель Франції, видатний державний діяч. Заснував Французьку Академію Мистецтв, сприяв утвердженню класицизму як державної ідеології.

МІЩАНИН-ШЛЯХТИЧ

(скорочено)

ДІЙОВІ ОСОБИ

Пан Журден — міщанин.   

Ніколь — покоївка в Журденів.

Пані Журден — його дружина.

Ковєль — слуга Клеонта.

Люсіль — дочка Журденів.

Кледнт — закоханий у Люсіль.

Дорімена маркіза.

Дорант — граф, закоханий у Дорімену.

Учитель музики, учитель танців, учитель фехтування, учитель філософії, кравець та інші

Дія відбувається в Парижі, у господі пана Журдена.

ДІЯ ПЕРША

Увертюру виконує велика кількість інструментів;
посередині сцени учень учителя музики, сидячи за столом,
компонує мотив до серенади, яку замовив пан Журден.

Ява 1

Учитель музики, учитель танців, співачка, двоє співаків,
двоє скрипалів, чотири танцюристи.

Учитель музики (до співаків).

Заходьте до цієї зали і відпочиньте тут, поки він прийде.

Учитель танців (до танцюристів).

І ви теж заходьте сюди, на цей бік... Тепер у нас з вами діла з головою.

Учитель музики.

Ого, ще б пак! Ми знайшли саме такого чоловіка, якого нам треба! Його фантазія — вдавати з себе галантного кавалеpa — просто скарб для нас! І вам з вашими танцями, і мені з моєю музикою не завадило б, щоб усі були на нього схожі.

Учитель танців.

Ну, не цілком. Мені б хотілося, щоб він краще розумівся на тих речах, які ми для нього компонуємо.

Учитель музики.

Він справді нічогісінько не тямить, зате добре платить, а це тепер найголовніше для нашого мистецтва.

Учитель танців.

Щодо мене, то признаюся вам, — мене вабить трохи ще й слава. Оплески мене хвилюють; на мою думку, для артиста справжня мука — тішити дурнів, марнувати час і сили на те, щоб зворушити якогось йолопа. Що не кажіть, а все-таки дуже приємно працювати для людей, які здатні відчути всі тонкі нюанси мистецтва, вміють оцінити красу нашої праці й щирою похвалою дають нам кілька дійсно чудових хвилин. На мою думку, ніщо не може зрівнятися з такою нагородою за працю, а похвала досвідчених людей — найвища насолода.

Учитель музики.

Що й казати! Я теж такої думки; немає нічого приємнішого за оплески, але й найщиріші оплески не нагодують шлунка! Звичайно, панок наш — людина зовсім темна, плеще про все, не тямлячи нічого, і аплодує кожній нісенітниці, та за його гроші можна пробачити йому всяку дурість. І цей міщанин-неук, як бачите, платить нам далеко краще, ніж той високородний вельможа, який нас сюди привів.

Учитель танців.

Я де в чому погоджуюся з вами... Та все ж мені здається, що для вас гроші надто вже багато важать.

Учитель музики.

А проте ви ж не відмовляєтеся від тих грошей, що їх наш панок вам дає?   

Учитель танців.

Звичайно, але запевняю вас, я дбаю не тільки про гроші. Я хотів би, щоб він при своїх достатках хоч трохи виховав свій смак... Ось він іде.

Ява 2

Пан Журден у халаті й нічному ковпаку, учитель музики, учитель танців, учень учителя музики, співачка, двоє співаків, танцюристи, двоє лакеїв.

Пан Журден.

Ну, панове? То як же буде? Ви покажете мені ваш легенький жарт? Чи як там, по-вашому? Пролог чи діалог із співами й танцями?

Учитель музики.

Ми до ваших послуг..

Пан Журден.

Вам довелося трохи почекати; це тому, що я сьогодні вбрався так, як убирається шляхетне панство, а мій кравець прислав мені такі вузькі шовкові панчохи, що я втратив був усяку надію їх натягти.

Учитель музики.

Ми тут для того, щоб виконувати всі ваші бажання,

Пан Журден.

Прошу вас залишатися тут, доки мені не принесуть мого нового вбрання: я хочу, щоб ви побачили, яке воно ловке і як мені личить... Що ви скажете про цей індійський халат1?

Учитель танців.

Він надзвичайно милий,

Пан Журден.

Мій кравець запевняє мене, що все вельможне панство вбирається вранці в такі самісінькі халати.

Учитель музики.

Він вам дуже до лиця.

Пан Журден.

Лакеї, агов! Обидва мої лакеї!

Перший лакей.

Чого бажаєте, пане?   

Пан Журден. Нічого2.

Я хотів лише перевірити, чи ви мене добре чуєте.

(До вчителя музики й до вчителя танців). Як вам подобаються мої лівреї3?

Учитель танців.

Чудові!

Пан Журден (розгорнувши халат, показує, що на ньому вузькі червоні оксамитні штани й зелений оксамитний камзол4), Це моє ранішнє убрання, в ньому я робитиму різні вправи.

Учитель музики.

Пречудово!

Пан Журден.

Лакей! (скидаючи халат), Тримайте! (До вчителя музики й учителя танців) Я вам подобаюсь у цьому костюмі?

Учитель танців. Розкіш! Краще й бути не може.

Пан Журден.

То що ж ви мені покажете?   

Учитель музики.

Я хотів би. Щоб ви спочатку прослухали нову арію (показуючи на свого учня), він щойно скомпонував нову арію для серенади5, яку ви мені замовили.

Пан Журден.

Гаразд, але навіщо було доручати це учневі? Ви могли б самі скомпонувати таку штуку,

Учитель музики.

- Але є такі учні, що розуміються на музиці незгірше від видатних маестро, Це чудова мелодія! Послухайте-но тільки... Пан Журден (до лакеїв). Подайте мені мого халата, щоб я міг Краще слухати. Стривайте... може, зручніше так, без халата,,. Ні, Давайте його сюди,

Співачка.   

Нудьгую день і ніч, нудьгую і страждаю.

Бо став немилий я чудовим цим очам;

Коли так мучите того, хто вас кохає, —

Що ж можете вчинить, Ірісо, ворогам?

Пан Журден.

Ой, Та й сумна ж яка пісня! Аж спати захотілося... Я волів би, щоб ви зробили з неї Трохи веселішу,

Учитель музики.

Але ж, пане, треба, щоб мелодія відповідала словам.

Пан Журден. Мене оце недавнечко вивчили співати однієї прехорошої пісеньки. Стривайте-но... Як же її співати? Там щось Про овечку…

Учитель танців.

Про овечку?

Пан Журден.

Атож. Ага! (Співає)

Я гадав, що Жанетон

Ніжна, та гарненька,

1 ласкава, мов мала

Овечка біленька.

Дарма! Дарма!

Я ж не відав того,

Що ці білі зубки

І гостріші, й зліші,

Ніж в тигра лісного6

Правда, гарна?

Учитель музики.

Найкраща в світі.

Учитель танців.

І ви її чудово співаєте.

Пан Журден.

Бачите, а ще й не вчився музики.

Учитель музики.

А слід було б навчитися, пане, так само, як і танців. Ці два мистецтва тісно поєднані одне з одним...

Пан Журден.

Хіба вельможне панство теж вчиться музики?

Учитель музики.

Звичайно, пане.

Пан Журден.

То й я вчитимусь. Тільки не знаю, як би його знайти час для того, бо, крім учителя фехтування, я запросив ще й учителя філософії.

Учитель музики.

Філософія, звичайно, дає дещо, але музика, пане, музика...

Учитель танців.

Музика й танці... Музика й танці — ось що найбільш потрібне людині.

Учитель музики.

Без музики не може існувати жодна держава. Все безладдя, всі війни, що кояться в світі, виникають саме через те, що ніхто не вчиться музики.

Учитель танців.

Всі злигодні людства, всі фатальні зміни, якими сповнена історія, всі помилки дипломатів, усі невдачі великих полководців, усе це сталося саме через те, що людство не вміє танцювати.

Пан Журден.

Як то?

Учитель музики.

Хіба ж війна не є наслідок того, що між людьми немає єдності?

Учитель музики.

І якби всі люди вчилися музики, чи не було б це засобом об’єднати їх усіх і встановити загальний мир на землі?

Пан Журден.

Ваша правда.

Учитель танців.

Коли людина чинить невірно — чи то в родинних, чи то в державних справах, чи то командуючи військом, — хіба ж не кажуть завжди: такий-то зробив невірний крок у такій-то справі?

Пан Журден.

Авжеж, так кажуть.   

Учитель танців.

А невірний крок роблять чому? Хіба ж не тому, що не вміють добре танцювати?

Пан Журден.

Це правда, ви маєте рацію обидва.

Учитель музики.

Ви маєте бажання познайомитися з нашими творами?

Пан Журден.

Аякже! [...]

ДІЯ ДРУГА

Ява 1

Пан Журден, учитель музики, учитель танців.

Пан Журден.

Він мені сьогодні саме до речі. Особа, на честь якої я все це влаштовую, має скоро завітати до мене на обід.

Учитель танців.

Все готове.   

Учитель музики.

Проте ще дечого бракує: така чарівна особа, як ви, що так високо шанує мистецтво і має гроші, повинна щотижня влаштовувати в себе концерти — щосереди або щочетверга.

Пан Журден.

А у вельможних панів такі штуки бувають?

Учитель музики. Ну звичайно, пане.

Пан Журден.

О, тоді й у мене будуть. А чи ж добре вийде?

Учитель музики.

Ще б пак! Потрібні три голоси, альт7, лютня та для партії баса — клавесин; ритурнелі8 гратимуть дві скрипки.

Пан Журден.

Можна буде взяти ще й морську сурму9. Морська сурма дуже мені подобається, вона така милозвучна.

Учитель музики.

Дозвольте вже нам усе влаштувати.

Учитель танців.

Візьміть же вашого капелюха, пане мій, прошу вас.

Пан Журден бере в лакея свого капелюха й надіває його поверх нічного ковпака. Вчитель танців бере пана Журдена за руку і танцює разом з ним.

Ла, ла, ла, ла, ла, ла, ла, ла, ла, ла, ла, ла. В такт, в такт, будьте ласкаві! Ла, ла, ла, ла, ла. Ноги рівно. Ла,ла, ла. Вище голову, вище голову! Ла, ла, ла, ла, ла, ла, ла, ла, ла, ла.. Не тримайте так незграбно руки! Ла, ла, ла, ла. Носки, носки вивертайте! Ла, ла, ла. Тримайтеся струнко!

Пан Журден.

Ну як?

Учитель музики.

Кращого Собі й уявити не можна.

Пан Журден.

До речі, навчіть мене, як годиться вклонятися маркізі; це мені буде скоро потрібно.    

Учитель танців.

Вклонятися маркізі?

Пан Журден.

Атож. Маркізі, що зветься Доріменою.

Учитель танців.

Якщо ви бажаєте зробити глибокий шанобливий уклін, то спочатку треба зробити крок назад і вклонитися низько-низько, потім треба наблизитись до неї, ще тричі вклоняючись, і на останньому поклоні схилитися їй до ніг. (Учитель танців показує)

Пан Журден

Зрозуміло.

Ява 2

Пан Журден, учитель музики, учитель танців, лакей.

Лакей.

Пане, ваш учитель фехтування прийшов.

Пан Журден.

Скажи йому, щоб ішов сюди та починав вправи. (До вчителя музики й до вчителя танців). Я хочу, щоб ви подивилися, як я фехтую.

Ява З

Пан Журден, учитель фехтування, учитель музики, учитель танців,
лакей з двома рапірами.

Учитель фехтування

(бере в лакея обидві рапіри, одну з них подає Журденові). Почнемо, пане! Вклоняйтеся! Корпус рівно! Спирайтесь трохи на ліве стегно. Ближче ноги. Тримайте їх на одній лінії. Рука проти стегна. Кінець рапіри проти плеча. Ліва рука врівні з оком... Ліве плече назад. Голову вище. Дивіться сміливіше. Вперед! Корпус непорушний. Відбивайте квартою10 і відступайте так само. Коли робите удар, пане, то виносьте рапіру вперед, обороняючи корпус. Раз-два. Починайте — терс. Вперед! Спокійно. Ще. Раз-два. Крок назад. Захищайтесь, пане, захищайтесь! (Коле кілька разів, вигукуючи: “Захищайтесь!”)

Пан Журден.

Ну як?

Учитель музики.

Ви зробили величезні успіхи.

Учитель фехтування.

Я вже розповідав вам, що весь секрет фехтування полягає в двох речах: завдавати ударів, а самому їх не діставати; коли ви робитимете так, як я показував вам минулого разу, то ніколи не дозволите себе вдарити, якщо тільки зумієте відкинути рапіру вашого супротивника від лінії вашого тіла, а для цього треба зробити лиш невеличкий рух рукою — або до себе, або від себе.

Пан Журден.

То виходить, що й боягуз може вбити свого супротивника, а сам завжди зостанеться цілий?

Учитель фехтування.

Тепер ви розумієте, на яку пошану заслужили в державі ми, учителі фехтування, й наскільки наше мистецтво вище за всякі інші некорисні науки, як, приміром, танці, музика або...

Учитель танців.

Помалу, помалу, пане фехтмейстере! Прошу висловлюватися з повагою щодо танців.

Учитель музики.

Будьте ласкаві, ставтеся з повагою до краси музики.

Учитель фехтування.

Кумедні люди! Як можна рівняти ваші науки до моєї!

Учитель танців.

Стережіться, пане задирако, ось я вам пропишу науку.

Пан Журден (до вчителя танців).

Чи ви не здуріли? Лаєтеся з людиною, що знає всі терси та кварти і може легко вбити вас для науки!

Учитель танців.

Начхав я на його науку та на його терси та кварти!

Пан Журден (до вчителя танців).

Постривайте, я вам кажу.

Учитель фехтування (до вчителя танців).

Що таке?! Ах ти ж, миршавий ти зухвальцю!

Учитель танців (до вчителя фехтування).

Ах ти ж, здоровезна ти шкапо!

Пан Журден.

Та годі-бо, пане танцмейстере!

Учитель фехтування.

Ось я вам зараз...

Учитель танців.

А підійдіть-но, підійдіть! Я вас навчу...

Пан Журден (до вчителя танців).

Заспокойтесь!

Ява 4

Учитель філософії, пан Журден, учитель музики, учитель танців,
учитель фехтування, лакей.

Пан Журден.

Ах, пане філософе, ви прийшли саме вчасно із вашою філософією. Зробіть ласку, помиріть оцих добродіїв.

Учитель філософії.

В чім справа? Що сталося, панове?

Пан Журден.

Та, бачте, посварилися за те, яке мистецтво вище: музика, танці чи фехтування... Мало до бійки не дійшло.

Учитель філософії.

Ах, панове, чи ж можна так аж із шкури лізти? Та хіба ж ви не читали вченого трактату Сенеки “Про гнів”! Чи ж є що гіршого, ганебнішого за ту пристрасть, що робить людину подібною до лютого звіра? Хіба ж розум не повинен керувати всіма нашими почуттями? Серйозна людина не повинна зважати ні на які образи. Найкраща відповідь на них — стриманість і терпіння.

Учитель фехтування.

Вони такі нахабні, що прирівнюють свої професії до моєї!

Учитель танців.

Я йому доводжу, що танці — така наука, яку всі повинні шанувати.

Учитель музики.

А я кажу, що до музики людство споконвіку ставилося з повагою.

Учитель філософії.

А що ж таке, на вашу думку, філософія? Мені здається, що ви всі троє невігласи й нахаби! Та як ви смієте так самовпевнено базікати в моїй присутності, так безсоромно називати наукою речі, які не варті навіть того, щоб називатися мистецтвом! Це просто злиденне, жалюгідне ремесло вуличних борців, співаків та комедіантів!

Учитель фехтування.

Геть, собачий філософе!

Учитель філософії.

Що-о?! Ах ви ж, мерзенні шахраї!.. (Кидається на них, і всі троє починають його бити).

Пан Журден.

Пане філософе!

Учитель філософії.

Поганці! Шахраї! Нахаби!

Пан Журден.

Пане філософе!

Учитель танців.

Сто чортів! Заплішений дурню!   

Учитель філософії.

Вражі душі!

Пан Журден.

Пане філософе!

Учитель філософії.

Шахраї! Голодранці! Брехуни! Дурисвіти!

Пан Журден.

Пане філософе! Панове! Пане філософе! Пане філософе!

Всі вчителі, лупцюючи один одного, виходять.

Ява 5

Пан Журден, лакей.

Пан Журден.

О! Бийте один одного скільки влізе; я не втручатимусь; чого доброго, ще порвеш собі вбрання, вас рознімаючи. Дурнем був би я, коли б устряв у вашу бійку, щоб і мені ще перепало!

Ява 6

Учитель філософії, пан Журден, лакей.

Учитель філософії (поправляючи комір).

Вернімося до нашої лекції.

Пан Журден.

Ах, пане, мені дуже прикро, що вони вас побили!

Учитель філософії.

Пусте! Філософ до всього повинен ставитися спокійно. Я складу на них сатиру в стилі Ювенала. Ого, вона їм добре дошкулить! Та годі про це. Чого, власне, ви хочете вчитися?

Пан Журден.

Всього, чого зможу: я ж страх як хочу зробитися вченим! Така лють мене бере, тільки-но згадаю, що батько з матір ю не вчили мене різних наук у дитинстві.

Учитель філософії.

Ваші міркування дуже розумні; nam, sine doctrina, vita est quasi mortis imago. Вам це зрозуміло, бо ви, звичайно, знаєте латину?

Пан Журден.

Атож, а ви, проте, поясніть мені так, ніби я її зовсім не знаю. А що ж воно означає?

Учитель філософії.

Це означає: “Без науки життя майже подібне до смерті”.

Пан Журден.

Та й мудра ж ота латина!

Учитель філософії.

Ви маєте якісь основи, якісь початкові наукові знання?

Пан Журден.

Ну, звичайно! Я вмію читати й писати...

Учитель філософії.

Хочете вчитися моралі?

Пан Журден.

Моралі? Що ж вона розповідає, ота мораль?

Учитель філософії. Вона розповідає про щастя, вчить людей стримувати свої пристрасті і...

Пан Журден.

Ні, це не для мене: я запальний, і ніяка мораль мене не стримає. Я волію гніватись та лаятись скільки влізе, коли маю на те охоту!

Учитель філософії.

Ну, то, може, бажаєте попрацювати над фізикою?

Пан Журден.

А що воно таке ота фізика?

Учитель філософії.

Фізика вивчає закони всіх природних явищ і властивості тіл, природу стихій, ознаки металів, мінералів, каміння, рослин і тварин, вона пояснює причини виникнення райдуги, мандрівних вогнів, комет, зірниць, грому, блискавки, дощу, снігу, граду,

вітрів та бурі.   

Пан Журден.

Тут щось забагато галасу та плутанини.

Учитель філософії.

Ну, то чого ж я вас учитиму?

Пан Журден.

Навчіть мене орфографії. А потім навчіть мене, як його довідуватися, глянувши в календар, коли саме буває місяць, а коли не буває. 

Учитель філософії.

Гаразд. Щоб виконати ваше бажання, розглядаючи справу з філософського боку, треба почати все по порядку: по-перше, треба вивчити всі властивості літер і спосіб їх вимовляння. Отже, я мушу вам зазначити, що літери поділяються на голосні, які звуться так через те, що визначають звуки голосу, та на приголосні, які звучать при голосних. Вони потрібні для того, щоб показати різні зміни звуків. Існує п’ять голосних літер, або голосових звуків: а, е, і, о, у.

Пан Журден.

Це все я розумію.

Учитель філософії.

Щоб вимовити звук а, треба широко розкрити рота: а.

Пан Журден.

А, а. Так.

Учитель філософії. Звук е треба вимовляти, наближаючи нижню щелепу до верхньої: а, е.

Пан Журден.

А, е, а, е. Так, так. Та й цікаво ж!

Учитель філософії.

А щоб вимовити звук і, треба ще більше наблизити щелепи, витягаючи куточки рота аж до вух: а, е, і.

Пан Журден.

А, е, і, і, і, і. Так! Хай живе наука!

Учитель філософії.

Щоб вимовити звук о, треба трохи розкрити щелепи і зблизити куточки губ: о.

Пан Журден. О, о.

Авжеж, так, правда! А, е, і, о, і, о. Просто — чудо! І, о, і, о.

Учитель філософії.

Рот набирає форму кружальця, що нагадує літеру О.

Пан Журден.

О, о, о. Ваша правда. О. Як добре, коли дечого навчишся!

Учитель філософії.

Завтра ми розглянемо інші літери — приголосні.

Пан Журден.

І вони такі ж цікаві, як і оці?

Учитель філософії.

Безперечно. Ось, наприклад, щоб вимовити приголосну д, треба тільки кінчиком язика доторкнутися верхніх зубів: да.

Пан Журден.

Да, да. Так. Ах! Дивна річ! Дивна річ!

Учитель філософії.

Я поясню вам усі тонкощі цієї вельми цікавої науки.

Пан Журден.

А тепер я маю сказати вам дещо під секретом... Я закохався в одну вельможну даму і прошу вас дуже — допоможіть мені написати до неї ніжну записочку; я хочу її кинути цій дамі до ніг.

Учитель філософії.

Гаразд.

Пан Журден.

Адже ж це буде гречно? Чи не так?

Учитель філософії.

Звичайно. Ви хочете написати до неї віршами?

Пан Журден.

Ні, ні, навіщо віршами!

Учитель філософії.

Ага! Ви волієте прозою?

Пан Журден.

Ні, не хочу я ні прози, ні віршів.   

Учитель філософії.

Але ж конче треба щось: чи одне, чи друге.

Пан Журден.

Чому?

Учитель філософії.

А тому, пане, що ми можемо висловлювати наші думки тільки прозою або віршами. Все, що не проза, — вірші, а що не вірші — проза.

Пан Журден.

А коли ми розмовляємо, — це що ж таке?

Учитель філософії.

Проза.

Пан Журден.

Що? Коли я кажу: “Ніколь, принеси мої пантофлі та подай мені мого нічного ковпака”, — то це проза?

Учитель філософії.

Так, пане.

Пан Журден.

Сто чортів! Сорок років з гаком розмовляю я прозою, а мені таке ніколи й на думку не спадало. Велике, велике вам спасибі, що пояснили. Отож я хотів би їй написати: “Прекрасна маркізо, ваші чудові оченята віщують мені смерть від кохання”. То чи не можна ці самі слова сказати галантніше? Знаєте, ну якось делікатніше висловитися?

Учитель філософії.

Напишіть, що полум’я її очей обернуло в попіл ваше серце, що ви і вдень і вночі терпите через неї жорстокі...

Пан Журден.

Ні, ні, ні, нічого такого я не хочу. Я хочу написати їй тільки те, що я вам сказав: “Прекрасна маркізо, ваші чудові оченята віщують мені смерть від кохання”.

Учитель філософії.

Їх можна насамперед написати й так, як ви самі сказали: “Прекрасна маркізо, ваші чудові оченята віщують мені смерть від кохання”. Або: “Від кохання смерть мені віщують, прекрасна маркізо, ваші чудові оченята”. Або: “Ваші оченята чудові від кохання мені віщують, прекрасна маркізо, смерть”. Або: “Смерть ваші чудові оченята, прекрасна маркізо, від кохання мені віщують”. Або ж: “Віщують мені ваші оченята чудові смерть, прекрасна маркізо, від кохання”.

Пан Журден.

А як же воно найкраще?

Учитель філософії.

Найкраще так, як ви самі сказали: “Прекрасна маркізо, ваші чудові оченята віщують мені смерть від кохання”.

Пан Журден.

От така штука! Ніколи нічого не вчився, а вийшло відразу добре. Щиро вам дякую і прошу вас прийти завтра трохи раніше.

Учитель філософії.

Не турбуйтесь, я не запізнюсь.

Ява 7

Пан Журден, лакей.

Пан Журден (до лакея).

Та невже й досі не принесли мого нового вбрання?

Лакей.

Ні, пане.   

Пан Журден.

Той клятий кравець примушує мене чекати, коли в мене стільки діла. Ох, який же я лютий! Щоб його лихоманка замучила, того розбійника кравця! Щоб його чорти вхопили, того кравця! Щоб його чума задавила, того кравця! Хай тільки попадеться він мені зараз, цей негідник кравець, собака кравець, пройдисвіт кравець, я йому...

Ява 8

Пан Журден, кравець, учень кравця з убранням для пана Журдена, лакей11.

Пан Журден.

Ага! Ось і ви! А я вже почав був на вас гніватися.

Кравець.

Я ніяк не міг прийти раніше, пане. Вже й так довелося засадити аж двадцятеро хлопців за ваше вбрання.

Пан Журден.

Ви мені прислали такі вузькі шовкові панчохи, що я ледве в них вліз. Ось маєте: аж дві петельки луснуло.

Кравець.

Вони ще розтягнуться.

Пан Журден.

Так, так, коли всі петельки луснуть. Та ще й черевики, що ви їх замовили для мене, страх як муляють мені ноги.

Кравець.

Зовсім не муляють, пане.

Пан Журден.

А я вам кажу, що муляють.

Кравець.

Це вам тільки так здається.

Пан Журден.

Того й здається, бо я таки добре те відчуваю. Не боліло б, то не здавалося б!

Кравець.

Гляньте-но: не кожний придворний має таке розкішне вбрання. Дивом дивуюся, як мені пощастило зробити вам такий строгий костюм, хоч і не чорного кольору, — для цього треба бути високим майстром. Б’юсь об заклад, що й найкращий кравець не зуміє такого пошити.

Пан Журден.

Що ж це таке? Ви пустили квіточки голівками донизу.

Кравець.

Аякже. Всі аристократи носять тільки такі.

Пан Журден.

Аристократи носять голівками донизу?

Кравець.

Авжеж, пане.

Пан Журден.

О! А й справді гарно.

Кравець.

Коли хочете, то я можу пустити їх і догори.

Пан Журден.

Ні, ні.

Кравець.

Ви тільки скажіть.

Пан Журден.

Ні, кажу ж вам, не треба: ви добре зробили. А як ви гадаєте, чи буде мені це вбрання до лиця?

Кравець.

Ви ще й питаєте! Та жодний художник не зробив би своїм пензлем краще. Я маю одного учня: щодо штанів це справжній геній, а другий у справі камзолів — просто герой.

Пан Журден.

А перука й пера пристойні?

Кравець.

Все як слід.

Пан Журден

(придивляючись до кравцевого вбрання). Еге-ге, добродію кравець! А крам оцей дуже мені знайомий, — він же від мого останнього костюма, що ви мені пошили! Я пізнав його відразу.

Кравець.

То був такий добрий крам, пане... Я не міг утерпіти, щоб не відкраяти й собі клаптик на вбрання.   

Пан Журден.

Так-то воно так, але навіщо ж було краяти від мого?

Кравець.

Чи не хочете поміряти ваше нове вбрання?

Пан Журден.

Аякже, давайте.

Кравець.

Стривайте! Це так не робиться. Я привів із собою людей, щоб одягнути вас під музику: таке вбрання одягається звичайно з церемонією. Ей! Ввійдіть-но сюди!

Ява 9

Пан Журден, кравець, учень кравця, учні кравця, що танцюють, лакей.

Кравець (до учнів).

Одягніть це вбрання на пана Журдена так, як ви одягаєте вельможних осіб.

ПЕРШИЙ ВИХІД БАЛЕТУ

Чотири хлопці, танцюючи, наближаються до пана Журдена. Двоє знімають з
нього штани для вправ, а двоє інших — камзол; після цього, рухаючись весь
час у такт, вони одягають на нього нове брання. Пан Журден походжає між
них, а вони роздивляються, чи добре той костюм на нього припасований;

Учень кравця.

Шляхетний пане, зробіть ласку, дайте хлопцям дещицю, щоб вони випили за ваше здоров’я.

Пан Журден.

Як ти на мене сказав?

Учень кравця.

Шляхетний пан.

Пан Журден.

“Шляхетний пан”! Ось воно що значить убратися так, як убираються вельможні особи! А вберися-но по-міщанському, то на тебе зроду не скажуть “шляхетний пан”. (Даючи гроші). Маєш, оце тобі за “шляхетного пана”.

Учень кравця.

Дуже вам вдячні, ваша ясновельможність.

Пан Журден.

“Ясновельможність”! Ого! “Ясновельможність”! Постривай, друже мій... “Ясновельможність” теж дечого варта; це ж неабияка дрібничка — “ясновельможність”! Маєш! Ось що дає тобі його ясновельможність.

Учень кравця.

Ваша ясновельможність, ми всі вип’ємо за здоров’я вашої світлості.

Пан Журден.

“Вашої світлості”! Ого-го! Стривай, не йди ще. До мене — “ваша світлість”! (Стиха, набік). От, їй-право, якщо дійде до “високості”, увесь гаманець йому віддам. (Уголос). Тримай, ось тобі за мою “світлість”!

Учень кравця.

Глибока вам дяка, ваша ясновельможність, за вашу ласку.

Псін Журден (набік). Добре зробив, що спинився, а то я б йому всього гаманця віддав.

Ява 10

ДРУГИЙ ВИХІД БАЛЕТУ

Чотири кравцеві учні танцюють, радіючи, що пан Журден так їх обдарував.

ДІЯ ТРЕТЯ


Ява 1

Пан Журден, два лакеї

Пан Журден.

Йдіть за мною. Я хочу пройтися трохи в новому вбранні, показати себе в місті, та глядіть мені: йдіть слідом за мною, не відставайте ні на крок, — нехай усі бачать, що ви мої лакеї.

Лакей.

До ваших послуг, пане.

Пан Журден.

Покличте до мене Ніколь: мені треба їй дещо наказати. Стійте, ось вона сама йде.   

Ява 2

Пан Журден, Ніколь, два лакеї.

Пан Журден.

Ніколь!

Ніколь.

Прошу?

Пан Журден.

Слухай-но...

Ніколь (сміючись).

Хі-хі-хі-хі-хі!

Пан Журден.

Ти чого смієшся?

Ніколь.

Хі-хі-хі-хі-хі-хі!

Пан Журден.

Що з цим паскудним дівчиськом?

Ніколь.

Ах, ах! Боже ж ти мій! Хі-хі-хі-хі!

Пан Журден.

Ти що ж це, нахабнице... з мене смієшся?

Ніколь.

Ні, ні, пане, як-то можна?.. Хі-хі-хі-хі-хі-хі!

Пан Журден.

Ось ну лишень, засмійся ще раз! Постривай, заробиш від мене.

Ніколь.

Ніяк не можу спинитися, пане. Хі-хі-хі-хі-хі-хі!

Пан Журден.

Ні, ви гляньте-но, яка зухвалість!

Ніколь.

Ой, ви ж такі кумедні-прекумедні в цьому вбранні! Хі-хі!

Пан Журден.

Слухай-но, якщо ти зараз же не перестанеш, — присягаюся, я дам тобі такого ляпаса, якого ти ще зроду не діставала.

Ніколь.

Гаразд, пане! Вже перестала; я не сміятимуся більше.

Пан Журден.

То ж то! Ти мені гляди! Поприбираєш зараз же...

Ніколь.

Хі-хі!

Пан Журден.

Поприбираєш, кажу тобі, в залі, та...

Ніколь. Хі-хі!   

Пан Журден.

Ти знову?

Ніколь (падаючи від сміху).

Стривайте, пане, краще побийте мене, а тільки дайте насміятися досхочу — так мені буде легше. Хі-хі-хі-хі!

Пан Журден.

Ну, чи бачив хто коли таку негідницю? Зухвало сміється простісінько мені в вічі, замість того щоб слухати моїх наказів!

Ніколь.

Що ви бажаєте, щоб я зробила, пане?

Пан Журден.

Бажаю, щоб ти, дурисвітко, поприбирала добре в кімнатах; до мене незабаром мають завітати гості.

Ніколь (підводячись).

Ах! Далебі, я вже не маю більше охоти сміятися! Всі ваші гості завжди такого понароблюють, так понасмічують у кімнатах, що від самого цього слова в мене починає псуватися настрій.

Пан Журден

Може, ти бажаєш, щоб я заради тебе позамикав двері для всіх знайомих?

Ніколь.

Принаймні для декого з них не вадило б їх замкнути.

Ява 3

Пані Журден, пан Журден, Ніколь, два лакеї.

Пані Журден.

Горенько! Цього ще бракувало! Що це ти нап’яв на себе, чоловіче? Чи не здумав часом людей посмішити, що вбрався, наче городнє опудало? Чи хочеш, щоб на тебе всі пальцями тицяли?

Пан Журден.

Тільки дурні та дурелі, жінко, тицятимуть на мене пальцями.

Пані Журден.

Вже й так тицяють. З твого поводження давно всі сміються.

Пан Журден.

Хто ж оті всі, дозвольте запитати?

Пані Журден.

Всі ті, що мають здоровий глузд і розумніші за тебе. А мені просто сором дивитися на все, що ти виробляєш. Можна подумати, що в нас щодня свято — тільки те й робиться, що з ранку й до смерку на скрипках терликають та пісень горлають. Сусіди не мають спокою.

Ніколь.

Пані правду кажуть. Я не зможу додержувати в господарстві порядку, якщо тут швендятиме така сила всякого люду. Понаносять сюди на підошвах болота мало не з цілого міста, а бідній Франсуазі робота! Вона геть змучилася, натираючи щодня підлоги після ваших славнозвісних учителів, які до нас учащають.

Пан Журден.

Ой Ніколь, гляди! Ну й служниця ж у нас! Проста селючка, а така гостра на язик!

Пані Журден.

Ніколь має рацію. А розуму в неї більше, ніж у тебе. Ну, скажи, будь ласка, нащо тобі здався вчитель танців у твої роки?

Ніколь.

А отой довготелесий фехтувальник? Цілий будинок здригається, коли він гупає ногами... Він усю підлогу нам у залі повивертає.

Пані Журден.

Може, ти хочеш вивчитися танцювати на старість, коли тобі вже ноги відбере?

Ніколь.

Може, вам заманулося когось убити?

Пан Журден.

Цитьте, я вам кажу! Нічого ви не. тямите ні одна, ні друга. Вам і не збагнути, які це дає переваги.

Пані Журден.

Ти подумав би краще, як дочку заміж віддати: вона в нас якраз на порі.

Пан Журден.

Я подумаю про це, коли нагодиться добра партія для неї, а тим часом хочу думати про те, щоб самому дечого хорошого навчитися.

Ніколь.

Я чула, пані, що вони, щоб ситіша юшка варилася, ще й учителя філософії собі найняли.

Пан Журден.

Авжеж. Я хочу розуму набратися, щоб не пасти задніх у пристойному товаристві.

Пані Журден.

А чи не пішов би ти краще до школи, щоб тебе там добре відшмагали на старості літ?

Пан Журден.

А чому б то й ні? Я б з радістю дозволив відшмагати себе отут при всіх хоч і зараз, аби тільки знати все те, чого вчать у школі!

Ніколь.

Так, так. Оце б вам добре кісточки розім’яло.

Пані Журден.

Все це, ох, яке потрібне, щоб вести наше господарство!

Пан Журден.

А щоб ти знала! Ви обидві міркуєте собі, як дві курки, і мені сором, що ви такі темні. Ось приміром (до пані Журден), чи знаєш ти, що ти зараз кажеш?

Пані Журден.

Ще б пак! Дуже добре знаю, що кажу до діла і що тобі треба почати жити іншим ладом.

Пан Журден.

Не про це мова. Я тебе питаю, що то за слова, що ти їх допіру сказала.

Пані Журден.

Розумні слова, а твоя поведінка дуже нерозумна.

Пан Журден.

Кажу ж тобі, не про це мова. Я тебе ось про що питаю: те, про що я з тобою розмовляю, те, що я тобі зараз кажу, що це таке?

Пані Журден.

Дурниці.

Пан Журден.

Ба ні. Не так... Те, що ми обоє говоримо? Вся наша з тобою розмова?.. Як це зветься?

Пані Журден.

Про мене, називай як хочеш.

Пан Журден.

Це — проза, неосвічена ти жінко!

Пані Журден.

Проза?

Пан Журден.

Еге ж, проза. Все, що проза, — то не вірші, а все, що не вірші, — то проза. Чула? Одне слово — наука! О!.. (До Ніколь). А ти, чи ти тямиш, як треба стуляти губи, щоб вимовити у?

Ніколь. Що таке?

Пан Журден. Атож. Що ти робиш, коли кажеш у?

Ніколь,

Ну, у.

Пан Журден.

Що ти робиш?

Ніколь. Кажу у.

Пан Журден.

Гаразд, але коли ти кажеш у, то що ж ти робиш?

Ніколь.

Я роблю те, що ви мені наказуєте.

Пан Журден.

Ох! Ну й рахуба, коли маєш справу з дурноверхими! Ти витягаєш губи вперед і наближаєш верхню щелепу до нижньої. У— ось, бачиш? Я роблю гримасу —у.

Ніколь.

Та й ловко ж!

Пан Журден.

Ви б ще й не таке сказали, коли б побачили о або да, да і фа, фа.

Ніколь.

Кому це потрібне?

Пан Журден.

Як же вони мене дратують, оці дурелі!

Пані Журден.

Вижени ти всіх отих панків з їхніми дурощами.

Ніколь.

А особливо того, довготелесого фехтувальника: де не пройде по хаті, там і насмітить.

Пан Журден.

Ти ба! їм учитель фехтування не припав до серця! А ось я тобі зараз доведу, що ти нічогісінько не тямиш. (Наказує подати собі рапіри, і одну з них дає Ніколь). На, тримай. Стій рівно! Коли хочеш колоти квартою, то треба зробити так, а коли хочеш колоти терсом, то треба зробити так. Це найвірніший засіб, щоб тебе ніколи не вбили, а коли б‘єшся з ким-небудь, то найважливіше знати, що тобі не загрожує небезпека. Ану лишень спробуй, кольни мене разочок!

Ніколь.

Ну ось, маєте! (Кілька разів коле пана Журдена).

Пан Журден.

Помалу! Ей, ти! Ой! Обережно!.. Хай тобі чорт, негіднице!

Ніколь.

Ви ж самі звеліли колоти.

Пан Журден.

Звелів, але ти почала колоти мене терсом, замість того щоб колоти мене квартою, і ти не маєш навіть терпіння почекати, поки я відіб’ю удар.

Пані Журден.

Та ти зовсім з глузду з’їхав, чоловіче! Чи чувано таке! І всі вигадки почалися в тебе відтоді, як ти з отими аристократами злигався.

Пан Журден.

Якщо я вітаю в моїй господі аристократів, то це свідчить тільки про те, що я маю витончений смак. Далеко розумніше знатися з ними, ніж приятелювати з твоїми міщанами.

Пані Журден.

Нічого й казати! Велику ти маєш користь від знайомства з шляхетними панами! А особливо від того красунчика графа, яким ти так захопився, що й розум втратив!

Пан Журден.

Цить мені! Подумай перш, ніж маєш щось сказати. А чи знаєш ти, жінко, що ти зовсім не знаєш, про кого ти говориш, коли ти говориш про нього? Це дуже висока особа, далеко значніша, ніж ти собі уявляєш, — справжній вельможа; він розмовляє з самим королем так само, як оце я з тобою. Хіба ж це не велика честь для мене, що така вельможна особа так до мене вчащає, називає мене своїм дорогим другом і вважає мене собі за рівню? Нікому й на думку не спадає, які послуги він мені робить, а при всіх він буває такий ласкавий до мене, що мені аж самому стає незручно.

Пані Журден.

Еге ж, він робить тобі послуги, він до тебе ласкавий, але за те ж і грошенята в тебе позичає.

Пан Журден.

Ну то й що! Хіба ж те не робить мені честі, що я позичаю гроші такій вельможній людині? Та чи ж можу я не зробити такої дрібнички для людини, що зве мене своїм дорогим другом?

Пані Журден.

А той вельможний пан, що він робить для тебе?

Пан Журден.

Ого-го! Всі здивувалися б, якби довідались.

Пані Журден.

А саме?

Пан Журден.

Годі! Цього вже я не скажу. Досить з тебе й того, що коли я й позичив йому грошей, він поверне мені свій борг увесь до останнього су, і то дуже скоро.

Пані Журден.

Атож, атож, наставляй кишені.

Пан Журден.

Він дав мені шляхетне слово честі.

Пані Журден.

Брехня!

Пан Журден.

Замовкни! Та ось І він сам.

Пані Журден.

Цього ще бракувало! Напевне, знову прийшов позичити в тебе грошей. Дивитися на нього гидко!

Пан Журден.

Замовкни, кажу тобі!

Ява 4

Дорант, пан Журден, пані Журден, Ніколь.

Дорант.

Мій дорогий друже, пане Журдене, як ся маєте?

Пан Журден.

Дуже добре, ваша вельможність. Милості прошу до господи.

Дорант.

О! Пане Журдене, яке ж на вас розкішне вбрання!

Пан Журден.

Атож. Ось гляньте.

Дорант.

В цьому костюмі ви виглядаєте чудово. В нас при дворі не знайдеться жодного юнака, що мав би таку струнку постать, як ви.

Пані Журден (набік). Знає, як підійти!

Дорант.

Ану ж бо, поверніться! Дуже елегантно!

Пані Журден (набік).

Еге ж, однаковий дурень — що ззаду, що й спереду.

Дорант.

Слово честі, пане Журдене, я страх як скучив за вами! Знаєте, з усіх моїх знайомих ні до кого не почуваю я такої пошани, як до вас: саме Сьогодні ранком я говорив про вас у королівській спочивальні.

Пан Журден.

Я не вартий такої честі, вельможний пане. (До пані Журден). В королівській спочивальні!

Дорант.

Ви ще не забули, звичайно, що я винен вам гроші?

Пані Журден (набік).

Ще б пак! Ми пам’ятаємо це дуже добре.

Дорант.

Ви були такі ласкаві, що кілька разів позичали мені гроші і, треба визнати, робили це вельми делікатно.   

Пан Журден.

Вельможний пане, ви жартуєте...

Дорант.

Я хочу поквитатися з вами і прийшов зараз саме для того, щоб разом з вами звести рахунки.

Пан Журден (стиха до пані Журден).

Ну, жінко, що скажеш? Тепер бачиш, як ти набрехала на нього?

Дорант.

Отже, подивимося, скільки саме я вам винен.

Пан Журден (стиха до пані Журден).

Все твої безглузді підозри!

Дорант.

Ви добре пам’ятаєте, скільки ви мені позичили грошей?

Пан Журден.

Здається, пам’ятаю. Я записав собі для пам’яті. Ось рахунок. Першого разу видано вам дві сотні луїдорів.

Дорант.

Так.

Пан Журден.

Другого разу — сто двадцять.

Дорант.

Так, так.

Пан Журден,

Потім — ще сто сорок. Все те разом становить чотири сотні шістдесят луїдорів, або п’ять тисяч шістдесят ліврів.

Дорант.

Рахунок точний. П’ять тисяч шістдесят ліврів.

Пан Журден.

Тисячу вісімсот тридцять два ліври заплатив я за ваші плюмажі.

Дорант.

Саме так.

Пан Журден.

Дві тисячі сімсот вісімдесят ліврів — вашому кравцеві.

Дорант.

Дійсно.

Пан Журден.

Чотири тисячі триста сімдесят дев’ять ліврів дванадцять су і вісім деньє — вашому крамареві.

Дорант.

Чудово. Дванадцять су і вісім деньє. Рахунок точний.

Пан Журден.

І тисячу сімсот сорок вісім ліврів сім су чотири деньє — вашому сідляреві.

Дорант.

Все правда. Скільки ж виходить разом?

Пан Журден.

Разом — п’ятнадцять тисяч вісімсот ліврів.

Дорант.

Підсумок точний. П’ятнадцять тисяч вісімсот ліврів. Додайте до цього рахунка ще дві сотні луїдорів, що ви їх дасте мені сьогодні — і буде рівно вісімнадцять тисяч франків, які я поверну вам незабаром.

Пані Журден (стиха до пана Журдена).

Ну що, хіба ж я не вгадала?

Пан Журден (стиха до пані Журден).

Мовчи!

Дорант.

Може, це завдасть вам великого клопоту — виконати моє прохання?

Пан Журден.

Ба! Зовсім ні...   

Пані Журден (стиха до Журдена).

Цей панок робить з тебе дійну корову.

Пан Журден (стиха до пані Журден).

Цить!

Пані Журден (стиха до пана Журдена).

Він не заспокоїться, поки не пустить тебе з торбами.

Пан Журден (стиха до пані Журден).

Цить, кажу тобі!

Дорант.

Скажіть відверто, може, моє прохання для вас обтяжливе?

Пан Журден.

Анітрохи, вельможний пане.

Дорант.

Звичайно, я маю багато знайомих, які охоче позичили б мені потрібну суму, але ж ви мій найкращий друг, і я просто боявся, що ви образитесь, якщо я позичу в когось іншого.

Пан Журден.

Ви мені робите завелику честь, вельможний пане. Зараз я принесу гроші.

Пані Журден (стиха до пана Журдена).

Що? Ти йому ще хочеш дати грошей?

Пан Журден (стиха до пані Журден).

Що ж поробиш? Хіба ж я можу відмовити такій високій особі, яка ще нині вранці Говорила про мене в королівській спочивальні?

Пані Журден (стиха до пана Журдена).

Ех! Ти таки справжній йолоп!

Ява 5

Дорант, пані Журден, Ніколь.

Дорант.

Ви наче в кепському настрої... Що з вами, пані Журден?

Пані Журден.

Голова болить, мало не лусне...

Дорант.

А де ж ваша Шановна донечка? Чому це її не видно?

Пані Журден.

Моя шановна донечка там, де їй зараз слід бути.

Дорант.

А як вона себе почуває?

Пані Журден.

Вона себе почуває досить добре на своїх двох ногах.

Дорант.

Чи не завітаєте ви разом з вашою донечкою цими днями до королівського палацу подивитися придворний балет і комедію?

Пані Журден.

Атож, атож! Нам зараз дуже кортить сміятися, дуже кортить нам сміятися зараз!

Дорант.

Мені здається, пані Журден, що ви мали неабиякий успіх у кавалерів, як були молодою; ви, мабуть, Славилися красою й приємною вдачею.

Пані Журден.

Мати Божа! Та хіба ж пані Журден така вже руїна, Добродію? Голова в неї від старості трясеться, чи що?

Дорант.

Ах, Боже мій, пані Журден, даруйте, будьте ласкаві!.. Я зовсім забув, що ви ще молоді; я завжди такий неуважний... Прошу вас пробачити мені мою зухвалість.

Ява 6

Пан Журден, пані Журден, Дорант, Ніколь

Пан Журден (до Доранта).

Маєте. Тут рівно дві сотні луїдорів.

Дорант.

Запевняю вас, пане Журдене, що я весь до ваших послуг; стати вам у пригоді чимсь при дворі — моє найпалкіше бажання.

Пан Журден.

Дякую вам красненько.

Дорант (стиха до пана Журдена).

Наша чарівна маркіза, як я вже сповістив вас запискою, завітає зараз до вас пообідати й подивитися балет. Мені пощастило умовити її прийняти нарешті той подарунок, що ви його хочете їй презентувати.

Пан Журден.

Відійдімо, про всякий випадок, трохи далі,

Дорант.

Цілий тиждень проминув з того часу, як ми з вами бачилися востаннє, і я ще не мав нагоди розповісти вам про той діамантовий перстень, що ви його доручили мені передати їй від вашого імені; страшенно важко було перемогти її делікатність — лише сьогодні згодилася вона нарешті його прийняти.

Пан Журден.

А він же їй сподобався?

Дорант.

Надзвичайно! Я майже переконаний, що краса того, діаманта збудить у її серці ніжну прихильність до вас.

Пан Журден.

Дай Боже!

Пані Журден (до Ніколь).

Як удвох зійдуться, так і водою їх не розіллєш!

Дорант.

Я доклав усіх сил, щоб вона зрозуміла, який коштовний ваш подарунок і яке безмежне ваше кохання.

Пан Журден.

Не знаю вже, як вам і дякувати, вельможний пане. Мені страх як незручно, що така висока особа, як ви, і так клопочеться задля мене!

Дорант.

Ви жартуєте? Хіба друзі можуть бути такими церемонними? Хіба ви самі не зробили б такого ж при нагоді й для мене?

Пан Журден.

О, ще й як! Від щирого серця.

Дорант.

Щодо мене, то я ладен зробити все для мого друга. Я теж упадав коло чарівної маркізи, але коли ви мені сказали, що закохалися в неї, я відразу ж узявся допомагати вам у ваших сердечних справах.

Пан Журден.

Це правда. Ви такі великодушні, що мені аж соромно!..

Пані Журден (до Ніколь).

Він, здається, й не збирається йти звідси?

Дорант.

А вам таки пощастило зворушити її серце! Жінки більш за все люблять, щоб задля них не жалкували грошей; ваші щоденні серенади, ваші численні букети, той чудовий фейєрверк на воді, діамант, який ви їй подарували, і, нарешті, новий сюрприз, що ви його для неї готуєте, — все це набагато красномовніше розповідає про ваше кохання, ніж усі слова, які ви могли б сказати їй особисто.

Пан Журден.

Нічого не пошкодую, щоб протоптати собі стежечку до її серця. Вельможна дама має для мене особливу, чарівну принадність; таку честь я ладен купити за всяку ціну...

Пані Журден (стиха до Ніколь).

Про віщо вони так довго шепочуться? Підійди-но до них тихесенько та послухай.

Пан Журден.

Щоб нам почувати себе вільніше, я влаштував так, що моя жінка обідатиме нині в своєї сестри і сидітиме там до самого вечора.

Дорант.

Чудова ідея! Ваша дружина могла б завдати нам клопоту. Я вже замовив кухареві обід від вашого імені і наказав також приготувати все, що буде потрібне для балету. Цей балет — мій власний твір, і, якщо тільки виконання відповідатиме ідеї, я певен, що..,

Пан Журден

(помітивши, що Ніколь підслухує, дає їй ляпаса). Це що таке? Ах ти ж, зухвале дівчисько! (До Доранта). Ходімо звідси, прошу вас.   

Ява 7

Пані Журден, Ніколь.

Ніколь.

Справді, пані, я таки добре заробила за мою цікавість. Але здається мені, що там не все чисто. Вони розмовляють про якісь справи, яких вам зовсім не можна знати.

Пані Журден.

Вже давно, Ніколь, маю я підозру на мого чоловіка. Я певна, що він мене дурить, що він упадає коло когось, — от і намагаюся вивідати, коло кого саме. Крім того, час уже й про мою дочку подбати. Ти ж знаєш, як Клеонт її кохає; він і мені припав до серця, отож я й хочу допомогти йому в цій справі та віддати за нього Люсіль, якщо мені пощастить.

Ніколь.

Про правді вам скажу, моя пані, я просто в захваті, що ви погоджуєтеся на цей шлюб: вам подобається пан, а мені ще більше — його слуга. Ох, та й добре ж було б, коли б нас повінчали одночасно!

Пані Журден.

Біжи ж мерщій до Клеонта та перекажи йому від мене, щоб він зараз же сюди з’явився: ми підемо разом до мого чоловіка просити в нього згоди на цей шлюб.

Ніколь.

Біжу з радістю! Ще ніколи ви мені не давали приємнішого доручення.

Пані Журден виходить.

Ото зрадіють обидва!

Ява 8

Клеонт, Ков’єль, Ніколь.

Ніколь (до Клеонта).

Ага! Ось і ви. А я несу вам радісну звістку, я хочу...

Клеонт.

Геть, лукава зраднице, і ніколи не смій морочити мене твоїми брехливими словами!   

Ніколь.

Отак ви приймаєте...

Клеонт.

Геть, кажу тобі, і скажи твоїй зрадливій панночці, що їй більше не пощастить одурити простака Клеонта!

Ніколь.

Що воно й до чого?.. Не розберу... Мій любенький Ков’єлю, скажи ж хоч ти, що все це означає?

Ков’єль.

Твій любенький Ков’єль, гидке, дівчисько?! Геть з моїх очей, мерзотнице! Дай мені спокій!

Ніколь.

Як? І ти теж...

Ков’єль.

Геть з моїх очей, кажу тобі! І не балакай до мене більш ніколи!

Ніколь.

Оце-то так! Яка муха їх обох укусила? Побіжу мерщій та розкажу про все панночці.

Ява 9

Клеонт, Ков 'єль.

Клеонт.

Як! Поводитися так із своїм коханим, з коханим найвірнішим та найпалкішим з усіх коханих на світі!

Ков’єль.

То щось нечуване, що вони нам обом учинили!

Клеонт.

Я кохаю й понад усе на світі. Нікого в світі не маю я дорожчого за неї. Тільки про неї турбуюся, думаю, мрію, тільки її бажаю... Вся моя радість тільки в ній. Я розмовляю тільки про неї, думаю тільки про неї, уві сні бачу тільки її, серце моє б’ється тільки для неї, все життя моє в ній... І за таку відданість — отака мені нагорода!.. Два дні не бачив я її —: й вони видалися мені за два страшних сторіччя... І ось нарешті ми зустрічаємося випадково: серце моє затрепетало, обличчя запалало, і я, забувши з радощів усе на світі, кидаюсь у захваті до неї... А зрадниця зневажливо проходить повз мене, наче й знати мене не знає.

Ков’єль.

Я кажу те ж саме.

Клеонт.

Чи ж може що зрівнятися, Ков’єлю, з таким лукавством невдячної Люсіль?

Ков’єль.

А що може зрівнятися, пане, з лукавством цієї мерзенної Ніколь?

Клеонт.

І це після таких самопожертв, після стількох зітхань, присягань, що їх викликали її принади!

Ков’єль.

І це після такого невтомного піклування, після того, як я стільки допомагав їй на кухні!

Клеонт.

Після тих сліз, що я пролив біля її ніг!

Ков’єль.

Після тієї сили-силенної відер з водою, що я попотягав для неї з криниці!

Клеонт.

Після такої пристрасті, після такого кохання, коли я сам себе забував!

Ков’єль.

Після такого жару, який я терпів біля печі, повертаючи за неї печеню на рожні!

Клеонт.

Вона уникає мене з презирством!

Ков’єль.

Вона нахабно повертається до мене спиною!

Клеонт.

Така зрадливість заслуговує найвищої кари!

Ков ’єль.

Така підлість варта тисячі ляпасів!

Клеонт.

Не смій мені ніколи заступатися за неї!

Ков’єль.

Я, пане? Боже мене борони!

Клеонт.

Що б ти не казав, захищаючи її, — це не матиме ваги для мене.

Ков’єль.

Та в мене й у думках такого немає!

Клеонт.

Той вельможний граф, що до них учащає, запав їй, мабуть, в око... Ручуся, що її принадила його високородність. Але честь моя вимагає, щоб я зробив точнісінько так, як і вона, і їй не пощастить вихвалятися тим, що вона покинула мене перша.

Ков’єль.

Дуже добре! Що ж до мене, то я цілком поділяю ваші почуття.

Клеонт.

То розпалюй же мою досаду і підтримуй в мені силу задушити рештки того кохання до неї, яке може ще в мені озватися. Змальовуй мені її в такому вигляді, щоб вона викликала в мене до себе тільки огиду!

Ков’єль.

Її хиби, пане? Та вона ж гримасниця, вертлява мавпочка, та й годі! І надало ж вам закохатися в неї! Ви знайдете сотні інших, що багато більше будуть варті вашого кохання. Перш за все очі в неї маленькі...

Клеонт.

Правда, очі в неї невеликі, а проте скільки в них вогню! Таких блискучих, таких палких, таких ніжних оченяток у цілому світі не знайдеш!

Ков’єль.

Та й рот у неї надто великий...   

Клеонт.

Так, але ж яка чарівна усмішка, — я зроду такої не бачив. Не можна спокійно дивитися на її чудові устоньки! Вони так і ваблять до себе!

Ков’єль.

Ще й на зріст мала...

Клеонт.

Так. Зате ж яка струнка та граційна!

Ковєль.

А вже щодо розуму...

Клеонт.

Ах, Ков’єлю! Який у неї тонкий, який гнучкий розум!

Ков’єль.

Розмовляє вона...

Клеонт.

Розмовляє вона чудово!

Ков’єль.

Вона завжди серйозна.

Клеонт.

А ти хотів би, щоб вона цілісінький день тільки те й робила, що реготала? Що може бути нестерпнішого за жінку, яка щохвилини ладна сміятися?

Ков’єль.

Та вона ж найвередливіша жінка в світі.

Клеонт.

Так, вона вередлива, не заперечую, проте красуні все до лиця, від красуні все стерпиш.

Ков’єль.

Ну, коли так, вас не переконаєш! Бачу я, ви маєте охоту кохати її завжди.

Клеонт.

Я? Ні, краще вмерти! Я її ненавидітиму так, як колись кохав...

Ков’єль.

Як же ви цього досягнете? Адже ж вона, по-вашому, сама довершеність?

Клеонт.

Тим страшнішою буде моя помста... Ненависть покаже, який я непохитний. Вона прекрасна, чарівна, приваблива для мене, я визнаю за нею всі ті цінності — і покидаю її. Та ось і вона.

Ява 10

Люсіль, Клеонт, Ков'єль, Ніколь.

Клеонт (до Ков’єля).

Я не хочу з нею розмовляти!

Ков’єль.

Я все робитиму, як і ви.

Люсіль.

В чому річ, Клеонте? Що з вами?

Ніколь.

Та що з тобою, Ков’єлю?

Люсіль.

Чому ви такі сумні?

Ніколь.

Чого це ти намурмосився?

Люсіль.

Чи ви оніміли, Клеонте?

Ніколь.

Чи тобі мову відібрало, Ков’єлю?

Клеонт.

Ось хто справжня лиходійка!

Ков’єль.

Ось хто Іуда!

Люсіль.

Я бачу, вас збентежила наша сьогоднішня зустріч?!

Клеонт (до Ков’єля).

Ага-а! Зрозуміли, що накоїли!   

Ніколь.

Тебе взяло за печінку те, як ми сьогодні ранком повелися з вами? Ков’єль (до Клеонта). На злодієві шапка горить!

Люсіль.

Адже ж це єдина причина вашого гніву, чи не так, Клеонте?

Клеонт.

Так, підступна, саме так, якщо ви бажаєте знати. Але ж не турбуйтесь! Вам не пощастить тріумфувати. Я перший пориваю з вами всякі стосунки, щоб позбавити вас насолоди відштовхнути мене! Звичайно, мені нелегко буде подолати моє кохання до вас; невимовна туга огорне мою душу; певний час я навіть терпітиму страшні муки, але я витерплю все і краще вирву собі серце, ніж піддамся слабості! .

Ков’єль (до Ніколь).

А куди він, туди й я.

Люсіль.

От уже й справді — багато галасу з нічого! Я вам зараз поясню. Клеонт (намагаючись піти від Люсіль). Ні, я не бажаю нічого слухати! Ніколь (до Ков’єля). Я розкажу тобі зараз, чому ми так хутенько пройшли повз вас сьогодні.

Ков’єль (намагаючись також піти від Ніколь).

Я не хочу нічого слухати! Люсіль (ідучи за Клеонтом). Отже, сьогодні ранком...

Клеонт (ідучи й не дивлячись на Люсіль).

Ні, я вам кажу!

Ніколь (ідучи за Ков’єлем).

Зрозумій, що...

Ков’єль (також ідучи й не дивлячись на Ніколь).

Ні, зраднице!

Люсіль.

Слухайте!

Клеонт.

Знати нічого не хочу!

Ніколь.

Дай же мені сказати!

Ков’єль.

Я глухий...   

Люсіль.

Стривайте!

Клеонт.

Пусті балачки!

Ніколь.

Вислухай мене!

Ков’єль.

Дурниці!

Люсіль.

Одну хвилинку!

Клеонт.

Ніколи!

Ніколь.

Трошки терпіння!

Ков’єль.

До дідька!

Люсіль (спиняючись).

Гаразд! Якщо ви не хочете мене вислухати, залишайтеся з своїми думками... Можете робити, що хочете...

Ніколь (теж зупиняючись).

Коли так, роби, як знаєш!

Клеонт (повертаючись до Люсіль).

Ну, скажіть же нарешті, яка причина вашого милого поводження.

Люсіль (намагаючись піти від Клеонта).

Я вже не маю більше охоти з вами про це розмовляти.

Ков’єль (повертаючись до Ніколь).

Ну, ну, поясни ж нам нарешті, в чому тут справа?

Ніколь (намагаючись також піти від Ков’єля).

Я більше нічого не хочу тобі пояснювати.

Клеонт (ідучи за Люсіль).

Скажіть же мені...

Люсіль (ідучи й не дивлячись на Клеонта).

Ні, я нічого не скажу.

Ков’єль (ідучи за Ніколь).

Поясни ж мені...

Ніколь (ідучи і теж не дивлячись на Ков’єля).

Ні, мені нічого пояснювати. Клеонт. Змилуйтесь!

Люсіль.

Я ж вам сказала: ні!

Ков’єль.

Зроби ласку!

Ніколь.

І не подумаю.

Клеонт.

Люсіль!

Люсіль.

Ні!

Ков’єль.

Ніколь!

Ніколь.

Нізащо!

Клеонт.

Розвійте мої сумніви!

Люсіль.

Ні, не маю ніякого бажання.

Ковєль.

Та розтлумач же мені все як слід!

Ніколь.

Ні, пропала охота!

Клеонт.

Гаразд! Якщо ви так мало цінуєте мій спокій, якщо не хочете виправдати переді мною вашого поводження, що так жорстоко образило моє палке кохання, — ви бачите мене, невдячна, востаннє: я тікаю звідси і далеко від вас помру з горя та любові...

Ков’єль (до Ніколь).

І я подамся звідси з ним разом.

Люсіль (до Клеонта, що хоче вийти).

Клеонте!

Ніколь (до Ков’єля, що йде за своїм паном).

Ков’єлю!

Клеонт (спиняючись).

Що?

Ков’єль (теж спиняючись).

Чого тобі?

Люсіль.

Куди ж ви йдете?

Клеонт.

Я вам уже сказав куди.

Ков’єль.

Ми йдемо вмирати.

Люсіль.

Ви йдете вмирати, Клеонте?

Клеонт.

Так, жорстока! Бо ви самі цього бажаєте...

Люсіль.

Я? Я хочу вашої смерті?

Клеонт.

Так, ви цього хочете.

Люсіль,

Хіба ж я в тому винна? Коли б ви тільки захотіли Мене вислухати. справа пояснилася б дуже просто: я сказала б вам, ідо винна в тій ранішній пригоді тільки Моя Стара тітка. Ми йшли разом з нею, а вона поклала собі в голову, що досить чоловікові лише Наблизитися до дівчини, як він уже збезчещує її. Ця стара пані уявляє Всіх чоловіків чортами, від яких чесні дівчата повинні тікати світ за очі.

Ніколь (до Ков’єля).

В цьому-то й весь секрет.

Клеонт.

Ви мені правду кажете, Люсіль?

Ковєль (до Ніколь).

А ти не брешеш, Ніколь?

Люсіль (до Клеонта).

Це найщиріша правда.

Ніколь (до Ков’єля).

Все точнісінько так і було.

Ков’єль (до Клеонта).

Чи повірити їм?

Клеонт.

Ах, Люсіль, єдиним словом, що злітає з ваших уст, ви можете заспокоїти всю бурю мого серця! Як легко віриш тим, кого кохаєш!

Ковєль.

Ах, ви ж бісенята! Та й ловко ж ви вмієте улестити нашого брата!

Ява 11

Пані Журден, Клеонт, Люсіль, Ков'єль, Ніколь.

Пані Журден.

Дуже рада вас бачити, Клеонте; ви нагодилися саме до речі. Зараз прийде мій чоловік, скористайтеся нагодою І попросіть його віддати за вас Люсіль.

Клеонт.

Ах, пані, які це солодкі слова! Чи міг я чекати на такий приємний наказ, чи міг я сподіватися на таку велику ласку?

Ява 12

Клеонт, пан Журден, пані Журден, Люсіль, Ков'єль, Ніколь.

Клеонт.

Добродію, я вирішив обійтися без посередників І дозволяю собі звернутися до вас із проханням... Це прохання Надто важливе для мене, і тому я звертаюся до вас сам особисто. Отже, скажу вам без манівців: честь бути вашим зятем така для мене велика, що я вважав би себе за найщасливішу людину в світі, коли б міг заслужити такої ласки.

Пан Журден.

Перше, ніж дати вам відповідь, добродію, я попрошу вас сказати мені; ви шляхетного роду?

Клеонт.

Добродію, більша частина людей відповідає на таке запитання позитивно: слово сказати легко. Видавати себе за шляхетного тепер ніхто не соромиться, і такий звичай дозволяє носити крадену назву. Але я, щиро кажучи, дивлюся на такі речі трохи інакше. Я вважаю, ідо всякий обман принижує порядну людину. Негідно ховати своє справжнє походження, з’являтися товариству на очі під чужим титулом, видавати себе не за те, що ми є насправді. Звичайно, мої предки займали почесні посади, сам я чесно прослужив шість років у війську, і достатки мої такі, що я сподіваюся зайняти не останнє місце в товаристві, проте, незважаючи на все це, я не маю бажання привласнювати собі те звання, яке не належить мені з народження; отже, скажу вам відверто, я — не шляхетного роду.

Пан Журден.

Дозвольте потиснути вашу руку, проте дочка моя — не для вас.

Клеонт.

Чому?

Пан Журден.

Ви не шляхетний — ви не матимете моєї дочки.

Пані Журден.

Шляхетний! Що тобі до того шляхетства? Хіба ми самі від ребра Людовіка Святого походимо, чи що?

Пан Журден.

Цить, жінко! Я вже бачу, до чого воно йдеться?

Пані Журден.

Та хіба ж твій батько любісінько не був таким самим крамарем, як і мій?

Пан Журден.

Ото кляті баби! Не дадуть і слова сказати! Якщо твій батько і був крамарем, — тим гірше для нього; що ж до мого, то так його може лише лихий язик називати. Кажу вам востаннє: я хочу, щоб мій зять був високого роду.

Пані Журден.

Твоїй дочці потрібен чоловік до пари: для неї чесний, заможний, гарний на вроду хлопець багато кращий від будь-якого шляхтянчика — жебрака та потвори.

Ніколь.

Що правда, то правда! Бачили ми в нашому селі одного паничка... Такий тюхтій, такий йолоп, що й у світі другого такого не стрінеш!

ПанЖурден (до Ніколь).

Цить, грубіянко! Вічно втручаєшся в розмову. Добра для дочки маю чимало, тільки почестей мені бракує, тож і хочу я зробити з неї маркізу.

Пані Журден.

Маркізу? Ой лишечко! Крий нас, Боже!

Пан Журден.

Це вже вирішена справа.

Пані Журден.

Ну, то я тобі скажу, що цього ніколи не буде. Нерівний шлюб завжди нещасливий. Не хочу я, щоб мій зять дорікав моїй дочці ріднею, щоб мої онуки соромилися називати мене бабунею. Га коли б вона приїхала до мене в гостину в екіпажі, вельможною дамою, та не вклонилася б, бува, комусь із наших сусідів, то її вся вулиця засміяла б! Не хочу я поговору! Одне слово, я хочу такого зятя, щоб він мені дякував за мою дочку, щоб я могла йому по-простому сказати: “Ну ж бо, зятьок, а сідай-но лишень до столу та пообідай з нами”.

Пан Журден.

Отак собі міркують обмежені люди: не мають навіть бажання видряпатися знизу нагору! Досить балачок! А таки наперекір вам усім моя дочка буде маркізою! А як розлютуєш мене ще дужче, то я з неї герцогиню зроблю!

Ява 13

Пані Журден, Люсіль, Клеонт, Ніколь, Ков’єль.

Пані Журден.

Не втрачайте мужності, Клеонте. (До Люсіль). Ходім зі мною, дочко моя. Ти просто так батькові й відріж, що, крім Клеон- та, ти ні за кого іншого не підеш.

Ява 14

Клеонт, Ков’єль.

   .

Ковєль.

Та чи ж можна ставитися серйозно до такого чоловіка, як пан Журден! Хіба ж ви не бачите, що він з глузду з’їхав? Чи то вже так важко потурати його химерам?

Клеонт.

Твоя правда. Але ж я й гадки не мав, що треба довести своє шляхетне походження для того, щоб зробитися зятем пана Журдена.

Ков’єль (сміється).

Ха-ха-ха!

Клеонт.

Чого ти смієшся?

Ковєль.

Одна кумедна витівка спала мені на думку: одурити нашого шляхетного пана й добути вам те, чого ви так бажаєте.

Клеонт.

Як саме?

Ков’єль.

Тут у нас недавно був маскарад, а для мого жарту то саме до речі: я скористаюся з нього, щоб обкрутити нашого йолопа круг пальця. Це, звичайно, комедією пахне, та з ним можна собі дозволити все, що заманеться. Він і сам зіграє свою роль, чудово й легко повірить кожній нісенітниці, якої б йому не набалакали. В мене й актори, й костюми напоготові; дозвольте мені взяти на себе всю справу.

Клеонт.

Але ж поясни мені...

Ков’єль.

Я зараз вам усе поясню. Ходімо лишень звідси: він повертається.

Ява 16

Пан Журден, лакей.

Лакей.

Пане, там прийшов пан граф під руку з якоюсь дамою.

Пан Журден.

Ах, Боже ж ти мій! Я ще маю дещо загадати. Скажи їм, що я зараз вийду.

Ява 17

Дорімена, Дорант, лакей.

Лакей.

Мій пан звеліли переказати, що вони зараз вийдуть.

Ява 18

Дорімена, Дорант.

Дорімена.

Я не знаю, Доранте, чи не зробила я часом помилки, дозволивши вам привезти мене в дім, де я ні з ким не знайома.

Дорант.

А в якому ж іншому місці, пані, могло б вітати вас моє кохання? Адже ж, боячися поголосу, ви не бажаєте зустрічатися зі мною сам на сам ні у вас, ані в мене.

Дорімена.

Ви все ж не хочете визнати, що я непомітно для себе самої звикла до щоденних і надто великих доказів вашого до мене кохання. Як би я не протестувала, а зрештою все ж здаюся на ваші умовляння: своєю делікатною настійливістю ви доводите мене зрештою до того, що я виконую кожне ваше бажання.

Почалося з ваших частих візитів; за ними полилися освідчення в коханні, освідчення потягли за собою серенади й сюрпризи, а далі пішли вже подарунки. Я всьому тому противилась, але ви такий настійливий і крок за кроком примушуєте мене вам скорятися. Тепер я вже ні за що не відповідаю: чого доброго, вам пощастить вирвати в мене згоду на шлюб з вами, незважаючи на те, що я всіма способами цього уникаю.

Дорант.

Давно вже час, маркізо, запевняю вас. Ви — вдова і ні від кого не залежите. Я сам собі господар і кохаю вас над життя. Чому б вам уже нині не зробити мене найщасливішою людиною в світі?

Дорімена.

Мій Боже, Доранте, щасливе подружжя — це річ така непевна! Треба дуже багато, щоб спільне життя було щасливе. Часто-густо навіть і найрозсудливішим людям не щастить утворити союз, що міг би їх задовольнити!

Дорант.

О пані! Ви надто перебільшуєте труднощі, а ваш власний життєвий досвід іще нічого не доводить.

Дорімена.

Але ж вернімося до нашої розмови... Витрати, що ви на мене робите, турбують мене з двох причин: по-перше, вони зобов’язують мене більше, ніж я того хотіла б, а по-друге, — даруйте мені мою відвертість, — я певна, що вони не можуть вас не обтяжувати, а я зовсім того не бажаю.   .

Дорант.

Ах, пані! То такі дрібниці, і те не повинно вас...

Дорімена.

Я знаю, що кажу... Між іншим, діамантовий перстень, якого ви примусили мене прийняти, коштує великих грошей...

Дорант.

О пані, благаю вас! Не переоцінюйте речі, що її кохання моє вважає недостойною вас прикрашати, і дозвольте... А ось і сам господар!

Ява 19

Пан Журден, Дорімена, Дорант.

Пан Журден (зробивши два поклони, спиняється занадто близько біля Дорімени).

Відступіться трохи далі, пані.

Дорімена.

Що?

Пан Журден.

На один крок, будьте ласкаві.

Дорімена.

Що таке?

Пан Журден.

Відступіться трохи, щоб я міг ще втретє вам уклонитися.

Дорант.

Маркізо, пан Журден розуміється на витонченому поводженні пані Журден. Це мені така честь, пані, що ви зробили мене щасливим... Я такий радий, що маю щастя... Ви були такі добрі... що обдарували мене такою ласкою... що вшанували мене своєю високою присутністю. Коли б я був гідним такої гідності, як ваша... коли б само небо... з заздрості до мого щастя... послало мені... дало мені перевагу... так би мовити...

Дорант.

Досить, пане Журдене! Пані не любить довгих компліментів. Вона й без них багато вже чула про ваш гострий розум... (Стиха до Дорімени). В цього доброго міщанина, як бачите, вельми кумедні манери.

Дорімена (стиха до Доранта).

Так, це відразу впадає в очі.

Дорант.

Пані, дозвольте відрекомендувати вам мого найкращого друга.,.

Пан Журден.

Це надто багато честі для мене...

Дорімена.

Я відчуваю до нього глибоку повагу.

Пан Журден.

Я ще нічого не зробив, пані, щоб заслужити такої ласки.

Дорант (стиха до пана Журдена).

Глядіть же: ані найменшого натяку на діамант, який ви їй подарували...

Пан Журден (стиха до Доранта).

А чи можна хоч поцікавитись, чи припав він їй до вподоби?

Дорант (стиха до пана Журдена).

Та що ви! Боронь Боже! Якщо ви бажаєте поводитися так, як годиться у вишуканому товаристві, то вдавайте, ніби то не ви його подарували. (Вголос). Пан Журден, маркізо, каже, що він щасливий вітати вас у своїй господі.

Дорімена.

Це для мене велика честь.

Пан Журден (стиха до Доранта). Який я вдячний вам, пане, що ви закинули їй добре слівце за мене!

Дорант (до пана Журдена). Я ледве умовив її поїхати до вас.

Пан Журден (стиха до Доранта).

Не знаю, чим вам віддячити.

Дорант.

Він каже, пані, що ви — красуня над красунями.

Дорімена.

Він дуже ласкавий до мене.

Пан Журден.

Пані, то ви дуже ласкаві до мене, що ви...

Дорант. А чи не час уже й про обід подумати?

Ява 21

ВИХІД БАЛЕТУ

Третя інтермедія: шість кухарів, що готували пишний бенкет, танцюють разом; потім вони вносять накритого стола, заставленого різноманітними стравами.

______________­______________­_________

1 Мається на увазі халат з індійської тканини. Індійською тканиною називали в ті часи ситець, який привозився у XVII столітті з Індії і який коштував дуже дорого.

2 Лакеї служили в аристократів. Журден намагається продемонструвати свою приналежність до вищих кіл. Міщанин гукає їх лише для того, щоб продемонструвати, що вони в нього є.

3 Ліврея формений одяг для лакеїв, кучерів і швейцарів. Кожний аристократ вводив особливу форму для своїх слуг.

4 Вбрання Журдена - вершина несмаку — викликало в залі вибух реготу. В описі театрального костюму Мольєра згадуються: халат у рожеву та зелену смужку, штани із червоного оксамиту, сорочка із зеленого оксамиту, нічний ковпак, зелений камзол, обшитий сріблястим мереживом, пояс, зелені шовкові панчохи, рукавички і капелюх, прикрашений рожевим і зеленим пір’ям.

5 Серенада — пісня (любовний заклик), яку виконували на честь дами вночі у неї під вікнами.

6 Журден співає народну пісеньку. Ця Пісенька “про овечку” знову ж таки є свідченням простоти смаків Журдена і контрастує з вишуканою серенадою, запропонованою вчителем Музики.

7Тут і далі йдуть назви музичних інструментів.

8Ритурнель — коротка музична фраза, яка повторюється.

9 Музичний інструмент з дуже сильним і різким звучанням.

10 Тут і далі назви фехтувальних прийомів.

11 Ця сцена є пародією на діалоги між кравцями і замовниками.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

   Готуємося до роботи з творами .

1. Назвіть особливості класицистичної комедії.

2. Поясніть історичні причини проникнення буржуазії в аристократичні кола. Як, на вашу думку, дворянство ставилося до цього явища? Відповідь обґрунтуйте.

3. Розкажіть, як відбулося становлення Мольєра як актора і драматурга.

4. Порівняйте долі англійського драматурга Вільяма Шекспіра та французького драматурга Мольєра. Поміркуйте, що у них є спільного.

Працюємо над змістом твору

5. До якого соціального прошарку належить родина Журденів? Яким є, на вашу думку, їхнє фінансове становище?

6. Що стало найбільшою мрією пана Журдена? Чи несе його мрія благополуччя і спокій сім’ї? Чому?

7. Що у дії І яві 2 свідчить про повну відсутність вишуканого смаку в пана Журдена?

8. У дії II яві 1 спробуйте уявити танець Журдена. Зверніть увагу на його зовнішній вигляд, на настанови вчителя танців. Поясніть, у чому полягає комізм цієї сцени?

9. Журден говорить: “Я ж страх як хочу зробитися вченим! Така лють мене бере, тільки-но згадаю, що батько з матір’ю не вчили мене різних наук у дитинстві”. Як ви вважаєте, а чи розуміє Журден, у чому полягає сенс навчання? Які науки, на вашу думку, більше йому згодилися б?

10. Хто користується довірливістю простака-Журдена? З якою метою усі йому лестять? Як контрастує поведінка домочадців та тих, хто приходить до Журдена?

11. Як у дії II яві 9 проявляється його марнославство? Як ви гадаєте, що думали про Журдена в ту мить учні кравця?   

12. Доведіть, що кравець — нахабний шахрай. Як він зміг переконати Журдена в тому, що йому пасує витворений ним “строгий костюм, хоч і не чорного кольору”?

13. Журден постійно цікавиться, чи роблять те чи інше аристократи. Як це його характеризує?

14. Чи справді цей буржуа перетворився на аристократа після того, як його переодягли? Відповідь обґрунтуйте.

15. Дружина Журдена говорить: “Мені просто сором дивитися на все, що ти виробляєш”. А як ви почувалися би на її місці? Охарактеризуйте стосунки Журденів.

16. Як пані Журден ставиться до графа Доранта! Що означають її слова: “Він не заспокоїться, поки не пустить тебе з торбами”?

17. Доведіть, що пані Журден більш тверезомисляча людина, ніж її чоловік.

18. Спробуйте уявити, яким було життя родини до того, як батька захопила незвичайна ідея. Чи існує реальна загроза благополуччю сім’ї? Відповідь обгрунтуйте.

19. Поміркуйте, чи можливо людину, яка говорить: “Тільки дурні і дурелі ти. цятимуть на мене пальцями”, переконати у безглуздості її вчинків?

ДІЯ ЧЕТВЕРТА

Ява 1

Дорімена, пан Журден, Дорант, троє співаків, лакей.

Дорімена.

О Доранте! Та це ж розкішний бенкет!

Пан Журден.

Ви глузуєте з мене... Я волів би запропонувати вам щось достойніше вас, пані!

Дорімена, пан Журден, Дорант і троє співаків сідають до столу.

Дорант. Пан Журден має рацію, маркізо, і я йому дуже вдячний за те, що він так гостинно вітає вас у себе. Я цілком погоджуюся з ним, що обід цей не гідний вас, маркізо. Я сам його замовляв, проте, мушу признатися, я далеко не такий досвідчений у цих справах, як наші друзі, а через те й обід цей не досить вишуканий. Людина, що має витончений смак, знайде в ньому багато недоліків... На жаль, мушу вам признатися, — я великий профан у цій справі, і, як дуже влучно висловився пан Журден, я волів би запропонувати вам щось багато достойніше, маркізо.

Дорімена.

Я їм з великою насолодою, — оце вам відповідь на ваші компліменти.

Пан Журден.

Ах, які чудові ручки!

Дорімена.

Руки найзвичайнісінькі, пане Журдене; ви, мабуть, хочете сказати — цей діамант? О, він і справді чудовий!

Пан Журден.

Я, маркізо? Воронь Боже, щоб я що говорив про нього! Це було б негідно шляхетної людини; до того ж цей діамант дрібничка... 

Дорімена.

Ви дуже вибагливі.

Пан Журден.

Ви надто ласкаві...

Дорант (зробивши знак пану Журденові).

Ей! Налийте-но вина панові Журдену та цим добродіям, що ласкаво потішать нас застольними співами.

Дорімена.

До гарного обіду музика — найкраща приправа. О, мене вітають тут чудово!

Пан Журден.

Пані, це не...

Дорант.

Пане Журдене, послухаймо цих співаків: те, що вони нам скажуть, варте далеко більше, ніж усе те, що зможемо сказати ми.

Перший та другий співаки (співають з келихами в руках).

Випий, Філісо, хоч краплю мерщій!

Келих в руках твоїх радість несе...

Келиху жінка — то ворог страшний,

Але мені ви миліш над усе!

І ти, і я, й міцне вино —   

Навіки ми тепер одно! [...]

Дорімена.

Я певна, що краще співати неможливо. Прекрасний спів!

Пан Журден.

А я бачу перед собою, маркізо, щось багато прекрасніше...

Дорімена.

Що я чую! А я й не сподівалася, що пан Журден може бути такий галантний!

Дорант.

Даруйте, маркізо! За кого ж ви маєте пана Журдена?

Пан Журден.

Я дуже хотів би, щоб вона мала мене за те, що я скажу.

Дорімена.

Ну ж бо!

Пан Журден.

Вона мене знатиме добре, аби схотіла.

Дорімена.

О! Що ви на це скажете?

Дорант.

Він така людина, що за словом до батька не бігає. Але ж ви навіть не помічаєте, маркізо, що пан Журден доїдає всі ті шматочки, до яких ви доторкнулися.

Дорімена. Я в захопленні від пана Журдена.

Пан Журден.

Коли б я міг захопити ваше серце, я був би...

Ява 2

Пані Журден, пан Журден, Дорімена, Дорант, співаки, лакеї.

Пані Журден.

Ага-а! Та тут зібралася веселенька компанійка! Бачу добре, що на мене тут не чекали! То ось чому ви, коханий мій чоловіче, так поспішали вирядити мене на обід до моєї сестри? Там — до якоїсь вистави лаштуються, тут — бенкет на всю губу справляють! Ось на що ти своє добро гайнуєш?! Невідомих дам без мене приймаєш, наймаєш для них співаків та комедіантів, а мене — геть із власної господи?

Дорант.

Що ви хочете сказати, пані Журден? Що це у вас за фантазія? Звідки ви взяли, що ваш чоловік витрачає на нас свої гроші, що це він дає обід на честь цієї дами? То знайте ж: обід улаштовую я, а він лише запропонував мені свою господу для розваги, і вам слід спершу зважити те, що ви хочете сказати, а потім уже говорити!

Пан Журден.

Авжеж, авжеж, негіднице! Обід улаштовує пан граф для цієї вельможної дами. Він зробив мені велику честь, що вибрав для цього мою господу, та ще й запросив і мене самого до столу.

Пані Журден.

Все це вигадки! Я знаю те, що знаю.

Дорант.

Я вам раджу, пані Журден, надіти кращі окуляри.

Пані Журден.

Нічого мені окуляри надівати, добродію, я й без них добре бачу! Надаремне ви думаєте, що я така дурна! Фу, яка гидота! Шляхетний пан, а потурає дурощам мого чоловіка. Та й ви теж хороші, шановна пані! Шляхетній дамі не випадає сіяти в сім’ї сварку та дозволяти моєму чоловікові коло вас упадати.

Дорімена.

Що все це означає? Ви глузуєте з мене, Доранте, примушуючи мене вислухувати дурне базікання цієї божевільної!

Дорант (доганяючи Дорімену).

Маркізо, постривайте! Маркізо, та куди ж ви тікаєте?..

Пан Журден.

Маркізо... Пане графе, попросіть у неї пробачення за мене і вблагайте її вернутися.

Ява 3

Пані Журден, пан Журден, лакеї

Пан Журден.

Ах!.. Ну що ти наробила, негіднице?! Ти осоромила мене перед цілим світом!.. Отаких вельможних панів вигнати з моєї господи!

Пані Журден.

Начхати мені на їхню вельможність!

Пан Журден.

Не знаю, що мене стримує, клята бабо, що я ще й досі не тріснув тебе тарілкою по довбешці! Не дала й пообідати як слід!..

Пані Журден (виходячи).

Начхала я на твій обід! Я бороню свої права, і всі жінки стоятимуть за мене.

Пан Журден.

Щастя твоє, що ти тікаєш від мого гніву!

Ява 4

Пан Журден сам.

Пан Журден.

Чорти її принесли! А мені ж було так весело, так мило... Ще ніколи не сипав я такими дотепами... А це що таке?

Ява 5

Пан Журден, Ков ’єль переодягнений1.

Ков’єль.

Шановний добродію, не знаю, чи маю я честь бути вам знайомим?

Пан Журден.

Ні, добродію.

Ков’єль (показуючи рукою на фут від підлоги). А я вас пам’ятаю, як ви були ще отакенький.

Пан Журден.

Мене?

Ков’єль.

Атож. Ви були наймиліша дитина в світі, і всі дами брали вас на руки, щоб поцілувати.

Пан Журден.

Щоб поцілувати?

Ков’єль.

Атож. Я був великим другом вашого покійного батька.

Пан Журден.

Мого покійного батька?

Ков’єль.

Атож. То був справжній чесний шляхтич.

Пан Журден.

Мій батько?

Ков’єль.

Атож.

Пан Журден.

Ви його добре знали?

Ков’єль.

Ще б пак!

Пан Журден.

І ви його такого й знали? То був шляхтич?

Ков’єль.

Звичайно.

Пан Журден.

Он як можна вірити людям! Знайшлися такі йолопи, які запевняють мене, що він був крамарем!

Ков’єль.

Ваш батько був крамарем?! То все лихі язики плетуть! Та він зроду не крамарював. Просто як людина надзвичайно привітна й послужлива, — до речі, він добре розумівся на різному крамі, — батько ваш охоче вибирав той крам по різних місцях, наказував приносити до себе додому, а потім уже роздавав його своїм приятелям за гроші.

Пан Журден.

Я в захопленні, що познайомився з вами: ви їм посвідчите, що мій батько був шляхтичем.

Ков’єль.

Я ладен це підтвердити перед цілим світом.

Пан Журден.

Щиро вам дякую! А в яких справах довелося вам завітати до наших країв?

Ков’єль.

З того часу, як я товаришував з вашим покійним батьком, — а він, як я вже сказав вам, був справжнім шляхтичем, — я встиг об’їздити цілий світ.

Пан Журден.

А це, мабуть, дуже далеко звідси?

Ков’єль.

Та вже звісно. Всього чотири дні, як я повернувся з довгої мандрівки, мене завжди цікавило все, ще стосується вас, а тому я й зараз заїхав сюди, щоб повідомити вам дуже приємну для вас новину.

Пан Журден.

Яку ж то?

Ков’єль. Чи знаєте ви, що син турецького султана завітав до нашого міста?

Пан Журден.

Я? Ні.

Ков’єль.

Найважливіше для вас те, що він закохався у вашу дочку.

Пан Журден.

Син турецького султана?

Ков’єль.

Син турецького султана хоче стати вашим зятем. Сьогодні заходжу я до нього, розмовляю з ним про те, про се, звичайно, турецькою мовою — я знаю її досконало, коли це він мені й каже: “Акчіам крок солер онш алла мустаф гіделум аманахем варахіні уссере карбулат?” — тобто: “Чи не бачив ти молодої вродливої дівчини, дочки пана Журдена, паризького шляхтича?”

Пан Журден.

Син турецького султана так і сказав про мене?

Ков’єль.

Еге. І коли я відповів йому, що знаю вас дуже добре і бачив вашу дочку, то він мені на це: “Ах, марабаба сахем!” — тобто: “Ах, як я закохався в неї”!

Пан Журден.

“Марабаба сахем” означає: “Ах, як я закохався в неї”?

Ковєль.

Атож.

Пан Журден.

Дуже вам дякую за те, що сказали. Я сам ізроду не додумався б, що “Марабаба сахем” означає: “Ах, як я закохався в неї!” Яка хороша ця турецька мова!

Ков’єль.

Така прехороша, що важко уявити. А чи ви знаєте, що означає “Какаракамушен”!

Пан Журден.

“Какаракамушен”? Ні.

Ков’єль. Це означає: “Моя душко”!

Пан Журден.

Чудасія! “Какаракамушен” — “моя душко”! Хто б же міг таке подумати?! От так штука!

Ков’єль.

Дозвольте ж мені довести справу до кінця. Отож він прибув сюди просити у вас руки вашої донечки, а щоб його майбутній тесть був гідний такого вельможного зятя, він — з ласки своєїнадає вам звання “мамамуші2”, — це в них такий високий сан у їхній країні.

Пан Журден. “Мамамуші”?

Ков’єль.

Атож, “мамамуші”, тобто по-нашому — паладин. Паладини — це... ну... одне слово, паладин. Це найпочесніший сан у цілому світі, таким чином, ви зрівняєтеся з найвидатнішими вельможами на землі.

Пан Журден.

Син турецького султана робить мені велику честь. Прошу вас, проведіть мене, будьте ласкаві; до нього, щоб я міг подякувати йому особисто.

Ков’єль.

Навіщо? Він сам завітає до вас.

Пан Журден.

Він сам завітає до мене?

Ков’єль.

Авжеж, і привезе з собою все, що потрібне для церемонії вашого висвячення.

Пан Журден.

Ач, який він прудкий!

Ков’єль.

Його кохання не має сил чекати.

Пан Журден.

Одне мене бентежить... Дочка моя страх яка вперта: закохалася по самісінькі вуха в такого собі Клеонта, та ще й присягається, що вийде заміж тільки за нього.

Ков’єль. Вона передумає, тільки-но гляне на сина турецького султана. До того ж, уявіть собі, який дивний випадок! Син турецького султана напрочуд схожий на того Клеонта. Я його бачив, мені його показали... Кохання, яке вона відчуває до одного, дуже легко може перескочити на іншого, і... Та я чую, він наближається. Ось і він сам.

Ява 6

Клеонт у турецькому вбранні; три пажі, що несуть поли його каптана;
пан Журден, Ков’єль.

Клеонт.

Амбусахім окі бораф, Жордіна, саламалекі!

Ков’єль (до Журдена).

Це означає: “Пане Журдене, нехай серце ваше цвіте цілий рік, як трояндовий кущ!” То звичайне привітання в їхній країні.

Пан Журден.

Я покірний слуга їхньої турецької високості.

Ков’єль.

Карігар камбото устін мораф.

Клеонт.

Устін йок катамалекі басум басе алла моран!

Ков’єль.

Він каже: “Нехай пошле вам небо силу лева і мудрість гадюки!”

Пан Журден.

Їхня турецька високість роблять мені надто велику честь, і я бажаю їм найбільшого щастя та доброї долі!

Ков’єль.

Осса бінамен садок бабаллі оракаф у рам.

Клеонт.

Бель-мен.

Ков’єль.

Він каже, щоб ви мерщій ішли з ним готуватися до церемонії; він бажає швидше побачитися з вашою дочкою й справити весілля.

Пан Журден.

І все це він сказав двома словами?

Ков’єль.

Еге: то вже така турецька мова, що кількома словами можна сказати дуже багато. Йдіть же мерщій за ним!

Ява 7

Ков’єль сам.

Ков’єль.

Ха-ха-ха! Ну й комедія, слово честі! Ох і дурень!. Та коли б він вивчив свою роль напам’ять, то й тоді не зіграв би її краще. Ха-ха-ха!

Ява 8

Дорант, Ков’єль.

Ков’єль.

Прощу вас, пане, допоможіть нам, будьте такі ласкаві, в одній справі, що має тут відбутися.

Дорант.

Ха-ха-ха! Та це ж Ков’єль' Тебе й не впізнати! Навіщо ти так одягнувся?

Ков’єль.

Ось побачите! Ха-ха-ха! Ех, тут має відбутися одна штука, пане!..

Дорант.

Що ж саме?

Ков’єль.

Б’юсь об заклад, пане, що ви зроду не відгадаєте, яку ми приготували пастку для пана Журдена, щоб примусити його віддати свою дочку за мого панича,

Дорант.

Що це за пастка — не відгадаю; проте знаю добре, що успіх забезпечений, коли вже ти за неї берешся. Розкажи ж мені, в чому річ.

Ков’єль.

Будьте ласкаві, пане, відійдіть трохи далі, щоб звільнити місце для того, що тут має відбутися. О, вже йдуть! Зараз ви побачите частину комедії, решту розповім пізніше.

Ява 9

ТУРЕЦЬКА ЦЕРЕМОНІЯ

Муфтій3, дервіші4, турки — помічники муфтія, що співають і танцюють.

ПЕРШИЙ ВИХІД БАЛЕТУ

Шестеро турків урочисто входять під музику по двоє на сцену. Вони несуть три килими і, протанцювавши кілька фігур, піднімають їх високо вгору. Інші турки, співаючи, проходять під тими килимами і стають по обидва боки Сцени. Муфтій з дервішами закінчує цей похід. Потім турки простилають на підлозі килими і стають на них навколішки. Муфтій з дервішами стає посередині, і в той час, коли муфтій різними жестами та гримасами, але без слів, прикликає Магомета, турки-помічники падають долілиць, співаючи “Аллі”, потім здіймають руки до неба, співаючи “Алла”; вся ця церемонія повторюється кілька разів до кінця молитви, після чого всі вони підводяться, співаючи “Алла екбер”, а двоє дервішів ідуть до пана Журдена.

Ява 10

Муфтій, дервіші, турки, що співають і танцюють; пан Журден у турецькому
вбранні, з поголеною головою, без тюрбана й без шаблі.

Муфтій (до пана Журдена).

Коли ти знай,

Відповідай,

Коли не знай —

Мовчай, мовчай.

Я тут муфтій,

А ти, хто ти?

Не розібрай?

Мовчай, мовчай!

Ява 11

Муфтій, дервіші, турки, що співають і танцюють.

Муфтій.

Скажіть, турки, хто він іста? Анабаптиста? Анабаптиста?

Турки. Йок.

Муфтій.

Цвінгліста?

Турки.

Йок.

Муфтій.

Кофіста?

Турки.

Йок.

Муфтій.

Гусита? Мориста? Фроніста?    

Турки.

Йок, йок, йок.

Муфтій.

Йок, йок, йок. Еін поганець?

Турки.

Йок.

Муфтій.

Лютеранець?

Турки.

Йок.

Муфтій.

Пуританець?

Турки.

Йок.

Муфтій.

Браміна? Мофіна? Зурина?

Турки.

Йок, йок, йок.

Муфтій.

Як його звати? Як його звати?

Турки.

Джіурдіна, Джіурдіна.

Муфтій.

Магомета за Джурдіна

Я проситиму щоднини.

Щоб зробити паладина З

Джіурдіна, з Джіурдіна.

Дам тюрбана й шаблю нині

Й відішлю на бригантині

Захищати Палестину.

Магомета за Джурдіна

Я проситиму щоднини.

(До турків).

Добрий турок Джіурдіна?

Турки.

Гі, валла, гі, валла!

Муфтій (танцюючи й співаючи).

Га-ла-ба, ба-ла-шу, ба-ла-ба, ба-ла-да.

Турки. Га-ла-ба, ба-ла-шу, ба-ла-ба, ба-ла-да!

Ява 12

Турки, що співають і танцюють.

Ява 13

Муфтій, дервіші, пан Журдеи, турки, що співають і танцюють.

ДРУГИЙ ВИХІД БАЛЕТУ

Муфтій повертається у величезному святковому тюрбані, прикрашеному чотирма або п’ятьма рядками засвічених свічок; за ним двоє дервішів у гостроверхих шапках, теж прикрашених засвіченими свічками, несуть Коран. Двоє інших дервішів вводять пана Журдена і ставлять його навколішки так, щоб він руками доторкався землі, а спина його служила пюпітром для Корана; муфтій кладе йому на спину Коран і знову починає кривляючись, прикликати Магомета: то насуплює брови, то б’є раз по раз рукою по Корану, то швиденько перегортає сторінки, після чого, зводячи очі й підносячи руки до неба, він голосно вигукує: “Гу!” Під час цієї другої церемонії турки-помічники то нахиляються, то випростуються, теж співаючи: “Гу, іу, гуі”

Пан Журден (після того, як у нього зняли Коран зі спини). Уф!..

Муфтій(до пана Журдена).

Ти не шахрай?

Турки   

Ні, ні, ні!

Муфтій   

Ти не брехай?

Турки

Ні, ні, ні!

Муфтій (до турків)

Тюрбан йому дай!

ТРЕТІЙ ВИХІД БАЛЕТУ

Турки, що танцюють, надівають під звуки музики на пана Журдена тюрбан.

Муфтій (подаючи панові Журденові шаблю).

Ти вже шляхтич, я не брехай.

Шаблю приймай!

Турки (видобуваючи шаблі).

Ти вже не шляхтич, ми не брехай.

Шаблю приймай!

ЧЕТВЕРТИЙ ВИХІД БАЛЕТУ

Турки, що танцюють, б’ють пана Журдена в такт шаблями.

Муфтій.   

Бийте, бийте,

Не жалійте!

П’ЯТИЙ ВИХІД БАЛЕТУ

Турки, що танцюють, б’ють пана Журдена під музику ціпками.

Муфтій.   

Не стидатись, не кричати,

Коли хочеш паном стати!

Муфтій втретє починає прикликати Магомета. Дервіші шанобливо беруть його попід руки, потім турки — і ті, що співають, і ті, що танцюють, — починають стрибати навколо муфтія і нарешті виходять разом з
ним і виводять пана Журдена.

ДІЯ П’ЯТА


Ява 1

Пані Журден, пан Журден.

Пані Журден.

Ах, Боже мій милосердний! Ой лишенько! На кого ти схожий! Що ти на себе нап’яв? Чи не зібрався ти часом до маскараду? Та кажи ж нарешті, що це все означає? Хто тебе так вичепурив?

Пан Журден.

Чи чувано таке зухвальство! Розмовляти так з “мамамуші”!

Пані Журден.

Що ти сказав?   

Пан Журден.

Так, так, тепер усі повинні мене поважати. Мене щойно

зроблено “мамамуші”. Чула?

Пані Журден.

А що це за звір такий?

Пан Журден.

“Мамамуші” — це по-нашому “паладин”.

Пані Журден.

Балазин? Ти таки й справді блазень! Чи не записався ти часом на старість до балету?!

Пан Журден.

От дуреля! Я кажу — паладин, розумієш? Це такий високий сан. Мене щойно висвятили на нього з цілою церемонією.

Пані Журден.

З якою ж то церемонією?

Пан Журден.

Й відішлю на бригантині

Захищати Палестину.

Пані Журден.

Що ти верзеш?

Пан Журден.

Бийте, бийте — не жалійте!

Пані Журден.

Що це за мова така чудернацька?

Пан Журден.

Не стидатись, не кричати,

Коли хочеш паном стати!

Пані Журден.

Та що ти мелеш?

Пан Журден (співаючи й пританцьовуючи).

Га-ла-ба, ба-ла-шу, ба-ла-ба, ба-ла-да! (Падає додолу).

Пані Журден.

Ой Боже ж мій милосердний! Чоловік мій з глузду з їхав. Пан Журден (підводиться й виходить).

Цить, нахабо! Мусиш з повагою ставитися до пана “мамамуші”!

Пані Журден (сама).

Де він розум свій втратив? Побіжу ж я за ним... Крий Боже, ще на вулицю вискочить! (Побачивши Дорімену й Доранта). Ой лишенько! Вас іще тут бракувало! З усіх боків біда!

Ява 2

Дорант, Дорімена.

Дорант.

Так, пані, на вас чекає тут дуже цікава розвага. Ручуся вам, що другого такого навіженого, як оцей наш дивак, у цілому світі не знайдеш! Крім того, маркізо, треба допомогти Клеонтові здобути кохану дівчину й підтримати його вигадку щодо цього маскараду. Він дуже милий хлопець і заслуговує на те, щоб йому допомогти.

Дорімена.

Я маю про нього добру думку і вважаю, що він цілком вартий свого щастя.

Дорант.

Крім того, пані, на нас чекає тут балет, що його, власне, для нас же і влаштовують, — нам не слід його пропускати.

Дорімена.

Я помітила, що тут готується щось дуже пишне. Але ж, Доранте, я більше не можу цього терпіти. Так, так. Я хочу покласти край вашому марнотратству і, щоб ви більше не витрачалися на мене, вирішила якнайшвидше одружитися а вами. Це єдине, що нам залишається. Після шлюбу — кінець усяким безумствам.

Дорант.

Ах, маркізо! Невже ви й справді подаруєте мені нарешті таке щастя?

Дорімена.

Це тільки для того, щоб урятувати вас від краху, а то бачу я не за горами вже той час, коли у вас не лишиться ані шеляга в кишені.

Дорант.

Я без міри вам вдячний, маркізо, за ваше піклування про моє добро! Воно належить тільки вам, так само, як і моє серце; і те, і друге — до ваших послуг.

Дорімена.

Я скористаюся з обох. Та ось і наш панок. Чудова постать!

Ява 3

Пан Журден, Дорімена, Дорант.

Дорант.

Шановний пане, ми з маркізою прийшли висловити вам нашу повагу і привітати вас із новим саном. Ми хочемо потішитися разом з вами з нагоди шлюбу вашої дочки з сином турецького султана.

Пан Журден (вклоняючись по-турецькому).

Вельможний пане, зичу вам силу гадюки й мудрість лева.

Дорімена.

Я маю приємність, добродію, одна з перших привітати вас із тим високим саном, що його ви досягли собі на славу.

Пан Журден.

Шановна пані, зичу вам, щоб ваш трояндовий кущ цвів протягом цілого року. Я вам безмежно вдячний за те, що ви завітали мене вшанувати, і невимовно радий, що бачу вас знову в своїй господі та що можу покірно просити вас пробачити зухвалий вибрик моєї жінки.

Дорімена.

То пусте! Я охоче прощаю їй її гнів. Ваше серце, мабуть, дуже дороге для неї, і немає нічого дивного в тому, що, володіючи таким скарбом, вона завжди в тривозі.

Пан Журден.

Серце моє належить тільки вам, маркізо.

Дорант.

Ви бачите, маркізо, що пан Журден не з таких людей, яких засліплює щастя: високий сан не заважає йому пам’ятати своїх друзів.

Дорімена.

Це ознака вельми шляхетної душі.

Дорант.

А де ж його турецька високість? Ми хотіли б як ваші друзі засвідчити нашу пошану і йому.   

Пан Журден.

Ось він іде. Я вже послав по дочку, щоб вона віддала йому свою руку.

Ява 4

Пан Журден, Дорімена, Дорант, Клеонт, переодягнений турком.

Дорант (до Клеонта).

Ваша високість, ми як друзі вашого шановного тестя завітали сюди, щоб засвідчити вам нашу глибоку пошану та найпокірнішу відданість.

Пан Журден.

Де ж отой перекладач, щоб відрекомендувати вас принцові й перекласти йому все, що ви маєте сказати? Ось ви почуєте, як він вам відповідатиме: він чудово розмовляє по-турецькому. Агов! Та де ж це він до дідька подівся? (До Клеонта). Цей вельможний пан — гранде сеньйоре, гранде сеньйоре, гранде сеньйоре, а ця шляхетна пані — гранда дама, гранда дама... (Бачачи, що принц його не розуміє). Ага! (До Клеонта, показуючи на Доранта). Вельможний пане, він — французький “мамамуші”, а ця дама французька “мамамушка”. Ясніше висловитись я не можу... Нарешті! Ось і перекладач.

Ява 5.

Пан Журден, Дорімена, Дорант, Клеонт, переодягнений Ков'єль.

Пан Журден.

Куди це ви зникли? А ми без вас — ні в тин ні в ворота. (Показуючи на Клеонта). Скажіть йому, будьте ласкаві, що цей пан і ця пані дуже вельможні особи, що вони мої друзі й завітали сюди, щоб засвідчити йому свою відданість та пошану. (До Дорімени й Доранта). Ви зараз почуєте, як він вам відповідатиме.

Ков’єль.

Алабала, крочіам акчі борам алабамен.

Клеонт.

Каталекі тубаль урін сотер амалушан.

Пан Журден (до Дорімени й Доранта).

Чуєте?

Ков’єль.

Він каже: “Нехай дощ успіху зрошує садок вашої родини”.

Пан Журден.

Я ж вам недурно сказав, що він говорить по-турецькому!

Дорант.

Надзвичайно!

Ява 6

Люсіль, Клеонт, пан Журден, Дорімена,

Дорант, Ков’єль.

Пан Журден.

Іди сюди, донечко моя, підійди-но ближче і подай руку цьому панові, який робить тобі честь, обираючи тебе собі за дружину.

Люсіль.

Що з вами, тату? Що ви зробили з собою? Чи не комедію ви граєте?

Пан Журден.

Ні, ні, яка там комедія! Це дуже серйозна справа і дуже почесна для тебе — кращого й не придумаєш! (Показуючи на Клеонта). Ось твій майбутній чоловік — я даю його тобі.

Люсіль.

Мені, тату?

Пан Журден.

Атож, тобі. Мерщій подай йому руку і дякуй небові за щастя. .

Люсіль.

Я зовсім не хочу виходити заміж.

Пан Журден.

Що це за вигадки? Ну! Кажу тобі, зараз же подай йому руку!

Люсіль.

Ні, тату, я вже вам казала, що нізащо в світі не вийду ні за кого, крім Клеонта, і я радніше зважуся на щось лихе, ніж... (Пізнаючи Клеонта). Звичайно, ви — мій батько, і я повинна вам у всьому коритися...

Пан Журден.

Ах, який же я радий, що ти так скоро зрозуміла свій обов’язок! Як приємно мати таку слухняну дочку.

Ява 7.

Пані Журден, Клеонт, пан Журден, Люсіль, Дорант, Дорімена, Ков’єль.

Пані Журден.

Як? Це що таке? Кажуть, що ти хочеш видати свою дочку за якогось маскарадного блазня?

Пан Журден.

Чи ти замовкнеш, нахабнице? Вічно осою в вічі лізеш, ніяк тебе на добрий розум не наставиш!

Пані Журден.

Це тебе ніяк на добрий розум не наставиш! Що далі, то більше безглуздя! Що ти надумав і до чого тут це зборище?

Пан Журден.

Я хочу видати нашу дочку за сина турецького султана.

Пані Журден.

За сина турецького султана?!

Пан Журден.

Атож. (Показуючи на Ков’єля). Негайно ж вислови йому свою пошану через цього перекладача.

Пані Журден.

Навіщо мені той перекладач! Я й сама скажу йому просто в вічі, що дочки моєї він не бачитиме ніколи.

Пан Журден.

Чи ти замовкнеш нарешті, кажу тобі ще раз!

Дорант.

Як, пані Журден! Та невже ви відмовляєтеся від такої честі? Невже ж ви не хочете, щоб його турецька високість був вашим зятем?

Пані Журден.

Боже мій, пане, не суньте ви свого носа до чужих справ!

Дорімена.

Чи ж можна відмовлятися від такої великої честі?

Пані Журден.

Я б і вас попросила, шановна пані, не турбуватися тим, що вас зовсім не обходить!

Дорант.

Таж ваша дочка сама дала згоду виконати бажання свого батька.

Пані Журден.

Моя дочка згодна одружитися з турком?

Дорант.

Звичайно.

Пані Журден.

Я задушу її власними руками, якщо вона встругне таку штуку!

Пан Журден.

Сказано тобі раз — весілля буде, та й по всьому!

Пані Журден.

А я тобі кажу, що не буде нічого!

Люсіль.

Мамо...

Пані Журден.

Геть від мене, гидке дівчисько!

Пан Журден (до пані Журден).

Що?! Ти її лаєш за те, що вона послухалася батька?

Пані Журден.

Атож. Вона так само і моя дочка, як і твоя.

Ков’єль (до пані Журден).

Пані... Одно слово.

Пані Журден.

Дуже мені потрібне ваше слово!

Ков’єль (до пана Журдена).

Пане, якщо дружина ваша захоче вислухати мене сам на сам, то я обіцяю, що вона дасть свою згоду на все, що схочете.

Пані Журден.

Нічого знати не хочу!

Пан Журден (до пані Журден).

Вислухай його!

Пані Журден.

Ні, я не хочу його слухати!

Пан Журден.

Він тобі скаже...

Пані Журден.

Не хочу я, щоб він до мене балакав!

Пан Журден.

Сто чортів! Чи тобі що станеться, як ти його вислухаєш?

Ков’єль.

Ви тільки вислухайте мене, а тоді робіть, як самі знаєте.

Пані Журден.

Ну, що там таке?

Ков’єль (стиха до пані Журден).

Ми вже цілісіньку годину подаємо вам різні знаки, пані. Невже ж ви ще й досі не бачите, що все це робиться тільки для того, щоб підробитися під пана Журдена з його кумедними химерами? Ми намагаємося обдурити його цим маскарадом. Адже це сам Клеонт — оцей син турецького султана.

Пані Журден (стиха до Ков’єля).

Ага-а-а!

Ков’єль (стиха до пані Журден).

А я, Ков’єль, перекладач при ньому.

Пані Журден (стиха до Ков’єля).

Ага! Ну, коли так — я здаюсь.

Ков’єль (стиха до пані Журден).

Тільки і взнаки не давайте.

Пані Журден (уголос).

Так! То інша річ. Гаразд, даю згоду на цей шлюб.

Пан Журден.

Ох! Нарешті всі до розуму прийшли! (До пані Журден). Я знав, що він пояснить тобі, що то значить — син турецького султана.

Пані Журден.

Він мені все пояснив як слід, і тепер я задоволена. Треба послати по нотаря.

Дорант.

Чудова ідея! А щоб ви, пані Журден, зовсім заспокоїлися й від сьогодні перестали ревнувати вашого шановного чоловіка, то той самий нотар, що підпише контракт вашої дочки, підпише й мій шлюбний контракт з маркізою.

Пані Журден.

І на це залюбки даю мою згоду.

Пан Журден (стиха до пана Доранта).

Це ви для того, щоб відвести їй . очі?

Дорант (стиха до пана Журдена).

Нехай собі втішається цією вигадкою.

Пан Журден (стиха).

Гаразд, гаразд! (Уголос). Пошліть по нотаря!

Дорант.

А поки він прийде і складе шлюбні контракти, давайте подивимося наш балет і потішимо ним його турецьку високість.

Пан Журден.

Блискуча думка! Ходімо ж сядьмо на свої місця. ПаніЖурден.

А Ніколь?

Пан Журден.

Я віддаю її перекладачеві, а мою жінку хай бере, хто хоче!

Ков’єль. Дуже вам дякую, пане! (Набік). От йолоп так йолоп! Другого такого й у цілому світі не знайдеш!

Комедія закінчується балетом.

Переклад із французької Ірини Стешенко

______________­______________­___

1Муфтій — вища духовна особа у мусульман, наділена правом вирішувати релігійно-юридичні питання; мусульманський мудрець.

2 Дервіш — мусульманський монах-злидар.

3 Мамамуші — слово, вигадане Мольєром.

4 Прийом переодягання був надзвичайно популярним у тогочасній драматургії.

ДЛЯ ТИХ, ХТО ХОЧЕ ЗНАТИ БІЛЬШЕ

Задум комедії “Міщанин-шляхтич” виник у Мольєра внаслідок дипломатичного скандалу, який стався при дворі короля Людовіка XIV. У 1669 році у Париж, культурний і політичний центр Європи, прибув посол турецького султана.

Посол вирізнявся надзвичайною пихатістю, яку придворні пліткарі пояснювали тим, що на батьківщині при палаці султана він обіймав скромну посаду садівника. Проте французький король, за правління якого країна досягла небувалого розквіту, готувався до прийому дуже ретельно. Йому хотілося справити враження на посланця далекої могутньої країни.   

На прийомі почет Людовіка XIV мав розкішний вигляд: очі сліпили коштовності, ордени, пряжки, дорога зброя придворних, які потопали у хмарі прикрас із пір’я та мережива. Сам король-сонце з явився в одязі, який просто виблискував у сяйві діамантів. Проте, коли у турецького посла запитали про враження, він гордовито відповів, що кінь його султана має розкішніші прикраси, ніж правитель Франції. Можете собі уявити, яким було обурення Людовіка — монарха наймогутнішої європейської держави XVII століття!

Про недоумкуватість і пихатість посланця говорив увесь Париж; з екзотичних турецьких костюмів і незвичних для європейців манер підсміювався королівський двір. Мольєр, влаштовуючи чергове придворне свято, вирішив написати комедію з турецькими сценами і балетом. Головним героєм п’єси мав стати неотесаний буржуа, який щосили пнеться у вищий світ.

ТЕОРІЯ ЛІТЕРАТУРИ. КОМЕДІЯ ЯК ДРАМАТИЧНИЙ ЖАНР

Як і трагедія, комедія бере свої витоки з давньогрецької літератури і належить до драматичних жанрів, тобто призначена для сценічного втілення. Однак на відміну від трагедії, яка закінчується катастрофою і загибеллю героїв, комедія має щасливий фінал.

Грецьке слово комедія може перекладатися і як свято на честь Діоніса, і весела процесія, і пісня. В комедії за допомогою засобів комічного піддаються осміянню недоліки людської натури. Розрізняють комедію характерів (комізм будується на негативних рисах вдачі персонажів) і комедію ситуацій (комізм пов’язаний зі збігом обставин, несподіваним поворотом подій).   .

У цьому жанрі поряд із гумором та іронією часто використовується і сатира гостре засудження та осміяння негативних рис характеру людини та негативних явищ у житті суспільства.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

Працюємо над змістом твору

1. Чому пан Журден відмовляється віддати за Клеонта свою дочку?

2. Чи справді він думає про щастя своєї Люсіль, коли говорить: “Добра для дочки маю чимало, тільки почестей мені бракує, тож і хочу зробити з неї маркізу”? Відповідь аргументуйте.

3. А як пані Журден ставиться до Клеонта? Прочитайте, які аргументи вона наводить на користь зятя нешляхетного походження (дія III ява 12)?

4. Поясніть, чому для пані Журден титул не має значення? Чи погоджуєтеся ви з її поглядами? Чому?

5. Прочитайте відповідь Клеонта на запитання пана Журдена, чи шляхетного він роду. Чому проблема походження має для юнака принципове значення?

6. Поміркуйте, який зміст вкладає Журден в поняття шляхетства? А як ви тлумачите це поняття? Для вас ближча позиція Журдена чи Клеонта? Поясніть чому.   

7. А взагалі, чи є щось поганого в тому, що Журден мріє про більш високе становище у суспільстві? Чи погоджуєтеся ви з думкою Журдена, що тільки обмежені люди “не мають бажання видряпатися знизу нагору”?

8. Чи можна вважати сходженням нагору намагання присвоїти собі титул і герб, заслужені чужими предками? Відповідь аргументуйте. А якою ви бачите свою омріяну вершину і шлях до неї?

9. Доведіть, що граф Доранпі безсовісно обманює Журдена і діє з холодним розрахунком. Поясніть сутність антитези в поведінці Доранта і Журдена. Як ви гадаєте, чи мають для Журдена значення моральні якості його “шляхетного друга”? Чому?

10. Чи можна назвати манію буржуа безневинною примхою, яка нікому не заважає і викликає лише поблажливу посмішку? Відповідь аргументуйте.

11. Поміркуйте, де знаходиться межа між поведінкою дивака і деспота. У чому, на вашу думку, полягає обов’язок Журдена як глави родини?

12. Яким чином домочадці намагаються протистояти безглуздим вимогам? Як манія Журдена змушує близьких пристосовуватися?

13. Уявіть, що і дружина, і дочка смиренно слухаються пана Журдена. Яким стане їхнє життя, скажімо, через 5 років?

14. У чому полягає щасливий фінал комедії “Міщанин-шляхтич”? Яким вам бачиться майбутнє героїв твору Мольєра?

Узагальнюємо та підсумовуємо

15. Схарактеризуйте образ пана Журдена. Поміркуйте, які позитивні риси притаманні характеру цього героя. Доведіть, що характер Журдена зіпсується зовсім, якщо він не відмовиться від своїх “кумедних химер”.

16. Поясніть сутність протиставлення образів Журдена — Доранта; ЖурденаКлеонта.

17. Прокоментуйте назву комедії Мольєра “Міщанин-шляхтич”.

18. Порівняйте божевілля пана Журдена і Дон Кіхота. Чому Дон Кіхота називають мудрим безумцем, а Журдена — телепнем?

19. Наведіть приклади комічних ситуацій. Які образи цього твору можна назвати комічними? 

20. Згадайте особливості сатири як виду комічного. У змалюванні яких образів Мольєр удався до сатири? Які риси людської вдачі засуджуються у творі?   

21. Чому твір Мольєра “Міщанин-шляхтич” має назву комедія-балет?

22. Згадайте особливості класицистичного мистецтва. Доведіть, що комедія Мольєра “Міщанин-шляхтич” належить до класицистичного напряму.

23. Якими законами і правилами класицизму керувався у своєму творі автор?

24. Поміркуйте, чи змінюється впродовж твору характер хоч одного персонажа. А хто, на думку автора, повинен був змінитися під впливом комедії?

25. На прикладі комедії “Міщанин-шляхтич” поясніть особливості мольєрівського принципу “розважаючи повчати”. Сформулюйте головну повчальну думку цієї комедії.

26. Доведіть, що твір “Міщанин-шляхтич” належить до високої комедії.

27. Доведіть, що в епізоді бійки (дія II, ява III) присутній грубий гумор, притаманний низьким жанрам.

28. Які мольєрівські нововведення присутні в комедії “Міщанин-шляхтич”?

29. Яка подія при дворі Людовіка XIV стала поштовхом до створення комедії “Міщанин-шляхтич”?

30. Розкажіть, які суспільні процеси у Франції XVII століття відобразилися в комедії “Міщанин-шляхтич”? Які образи твору символізують протистояння двох соціальних прошарків: аристократів і буржуа?

Пов’язуємо новий матеріал із вивченим раніше

31. Які історичні підстави сприяли утвердженню класицизму у Франції часів короля Людовіка XIV?

32. Що прихильники класицизму запозичили з античного мистецтва? Поясніть, чому класицисти обрали для себе взірцем саме античну літературу.

33. Охарактеризуйте високі та низькі жанри. Який ідеал громадянина пропагувався у творах високих жанрів?

34. Чи погоджуєтеся ви із класицистичним законом, що головне завдання мистецтва виховувати, а не розважати? Відповідь обґрунтуйте.

35. На прикладі вивчених вами творів зробіть висновок про особливості барочної та класицистичної літератури.

Застосовуємо теоретичні поняття

36. Які особливості властиві комедії як драматичному жанру?

37. Доведіть, що твір Мольєра “Міщанин-шляхтич” належить до жанру комедії.

38. Поміркуйте, чому цю п’єсу ми називаємо комедією характерів!

39. На прикладах вивчених вами драматичних творів поясніть відмінність між комедією і трагедією.

40. Поясніть відмінність між гумором, іронією і сатирою.

41. Які явища в житті Франції XVII століття засуджує і висміює автор цього твору?

Виконуємо творчі завдання

42. Згідно з принципами класицизму людина у своїх вчинках повинна керуватися обов’язком, а не почуттями. Придумайте приклад класицистичного конфлікту між почуттями і обов’язком.

43. На користь чого ви розв’яжете придуманий вами конфлікт?

Радимо прочитати

МОЛЬЄР “ТАРТЮФ”, БОМАРШЕ “СЕВІЛЬСЬКИЙ ЦИРУЛЬНИК”На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.