«Злочин і кара» Достоєвського: полифонічний тип мислення, жанр, композиція
Мета:
— формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з історією створення роману “Злочин і кара”; розкрити творчу історію роману, характеристику епохи, систему образів; виховувати особистість, здатну орієнтуватися у світі духовних цінностей і в ситуаціях навколишнього життя, що вміє приймати рішення і нести відповідальність за свої вчинки;
— формування ключових компетентностей: уміння вчитися: актуалізувати пізнавальну діяльність учнів; комунікативної: формувати навички спілкування в колективі; інформаційної: формувати вміння знаходити потрібну інформацію та подавати її; загальнокультурної: виховувати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати світогляд.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування вмінь та навичок.
Обладнання: підручник, текст роману “Злочин і кара”, роздавальний матеріал.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Слухання декількох творчих робіт (домашнє завдання попереднього уроку)
2. Бесіда
· У чому своєрідність творчості Ф. М. Достоєвського?
· Чому Достоєвського називають письменником-філософом? З творчістю яких письменників-філософів ви вже знайомі?
· У чому особливості світогляду Ф. М. Достоєвського? Що нового вносить письменник в уявлення про подальшу історичну долю Росії?
· Чому твір “Злочин і кара” називають петербурзьким романом?
· Як ви розумієте слова Ф. М. Достоєвського “Я — дитя століття”?
· Які проблеми століття порушено в романі?
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Слово вчителя про художню своєрідність стилю Достоєвського
— Ф. М. Достоєвський задумав повість “Злочин і кара” як сповідь героя, у якій би розкривалася боротьба двох начал — добра і зла — у серці людському. Але обсяг передбачуваної повісті виявився замалим для втілення художньої ідеї твору, і Достоєвський спалив уже майже завершену повість і взявся за роман.
2. Самостійне ознайомлення учнів зі статтею підручника про історію створення роману “Злочин і кара” (робота в парах)
3. Складання тезових записів: “сюжет, композиція, жанр роману "Злочин і кара"” (з опорою на розповідь вчителя і теоретичний матеріал підручника)
4. Робота із символікою кольору і чисел у романі (у парах, із роздавальним матеріалом)
Картка № 1. Жовтий колір у романі
|
Раскольников |
Жовта комірчина з жовтенькими шпалерами; “важка, жовчна, зла посмішка зміїлася по його губах” |
|
Соня |
Кімната з “жовтуватими, потертими і зношеними шпалерами” |
|
Порфирій Петрович |
Меблі з “жовтого відполірованого дерева” |
|
Свидригайлов |
Жовтий колір шпалер у кімнаті готелю, де зупинився герой |
|
Стара-лихварка |
Одягнена в “пошарпаний і пожовклий каптан кімната обставлена меблями з жовтого дерева |
|
Жовтий колір у романі створює додаткове відчуття хворобливості, посилює атмосферу нездоров’я, розладу, надриву, істеричності й водночас безвиході |
|
Картка № 2. Число “три” в романі
|
Марфа Петрівна |
Залишила три тисячі рублів Дуні за заповітом. Викупила Свидригайлова за тридцять тисяч срібняків. Тричі приходила до Свидригайлова |
|
Соня |
Винесла Мармеладову на похмілля свої останні тридцять копійок. Катерині Іванівні виклала тридцять карбованців. В її кімнаті три великих вікна |
|
Свидригайлов |
Хотів запропонувати Дуні до тридцяти тисяч. Вручає Соні три квитки |
|
Раскольников |
Тричі шарпнув за дзвінок старої. Тричі зустрічається з Порфирієм Петровичем. Думає, що у Соні три дороги, коли вона стоїть за три кроки від стола |
|
Дуня |
Стріляє у Свидригайлова за три кроки |
|
Разуміхін |
Три години чекає, поки прокинеться Раскольников |
Картка № 3. Число “сім” у романі
Згідно з ученням піфагорійців, число 7 є символом святості, здоров’я і розуму. Число 7 називають істинно святим числом, оскільки 7 — це поєднання числа 3, який символізує божественну досконалість, і числа 4, що належить до чисел світового порядку.
Висновок: число 7 є символом союзу Бога з людиною, символом спілкування між Богом і його творінням.
|
Роман |
Містить 6 частин і епілог |
|
1-ша и 2-га частини роману |
Містять 7 глав |
|
7-ма година вечора |
Фатальний час для Раскольникова, оскільки на цей час він призначає вбивство старої лихварки |
|
7 років каторги |
Такий термін призначено як покарання герою роману |
|
7 років |
Прожив Свидригайлов зі своєю дружиною Марфою Петрівною |
|
Раскольников у 7 років |
Бачить сон, у якому бачить себе семирічним хлопчиком |
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Міні-дискусія
— У своїй статті про роман “Злочин і кара” Д. С. Мережковський писав: “Найбільш руйнівна з усіх пристрастей — це фанатизм. Жодна з вад не заглушає такою мірою голосу совісті... Є щось справді жахливе і майже нелюдське в таких фанатиків ідеї... Життя, страждання людей — для них ніщо, теорія, логічна формула — все...”
· Чи згодні ви з думкою Д. С. Мережковського у визначенні того, яка з пристрастей найбільш руйнівна? Чи може з цією пристрастю змагатися у своєму руйнацтві якась інша: любовна пристрасть або пристрасть до наживи? Свою згоду або незгоду з автором висловлювання ретельно обґрунтуйте.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підібрати цитатний матеріал для обговорення теми “«Маленькі люди» в романі «Злочин і кара»” (сім’я Мармеладових, сім’я Раскольникових).
Посилання на схожі матеріали:
- Урок № 55. Роман «Злочин і кара» Ф. М. Достоєвського як утілення нового, поліфонічного типу художнього мислення. Філософські, соціальні, психологічні й морально-етичні ідеї твору. Сюжет роману, зумовлений рухом свідомості головного героя — Розробки уроків
- Система образів роману Ф. М. Достоєвського «Злочин і кара». Розкриття складності духовного світу людини. Двійники раскольникова - лужин і свидригайлов, їхня роль у романі — Розробки уроків
- Співвідношення «злочину» і «кари», семантика й символіка назви роману «Злочин і кара» Ф. Достоєвського — Розробки уроків
- Федір Достоєвський «Злочин і кара» — Переказ
- Федір Достоєвський ««Двійники» в романі» — Підручник
- Федір Достоєвський «Злочин і кара» — Скорочений твір
- Тонкощі аналізу реалістичного роману, використовуючи як приклади твори Ф. Достоєвського «Злочин і кара» та Л. Толстого «Анна Кареніна» — Шкільний твір
- Розкрийте роль Ф. Достоєвського у становленні жанру роману, гуманістичний пафос його творів. Доведіть, що роман Злочин і кара є втіленням нового, поліфонічного типу художнього мислення — Теорія літератури
- Твір на тему: Теорія Раскольникова, її антигуманістичний смисл (За романом Ф. М. Достоєвського «Злочин і кара») — Шкільний твір
- Твір на тему: Соціальні і філософські джерела бунту Раскольникова (за романом Ф. Достоєвського «Злочин і кара») — Шкільний твір
- Злочин і кара в літературній рецепції М.В. Гоголя (за повістю Тарас Бульба) — Шкільний твір
- Федір Достоєвський «Злочин і кара» - XIX СТОЛІТТЯ - підготовка до ЗНО та ДПА — ЗНО
Дата останньої редакції: 02 березня 2026